Bolo legendou. Jeho moderátori boli hviezdy. Hralo doslova na celom Slovensku a všade ho počúvali. V niektorých regiónoch to bolo dlhé roky jediné rádio, ktoré bolo možné naladiť. Svojho času to bola najznámejšia mediálna značka. V týchto dňoch by sa bolo dožilo okrúhlej 20-ky. Rock FM rádio.
Ozvalo sa presne 4. marca 1991 o 5. hodine ráno. Prvá pieseň bola od Phila Collinsa, nakoľko práve tento britský hudobník bol aj krstným otcom stanice. V réžii č. 13 Slovenského rozhlasu, ktorá sa stala vysielacím štúdiom Rock FM rádia, sa začal život vtedy a potom na dlhé roky najväčšieho súkromného rádia na Slovensku. Hoci už v tom čase existovalo aj Fun radio, no „funko“ ako malá regionálna stanica nijako nekonkurovala novej celoploške z rozhlasovej pyramídy. Rock FM obsadilo lukratívnu vysielaciu sieť, zo začiatku len 6-tich vysielačov, no do štyroch mesiacov od začiatku vysielania už „bežalo“ na 16-tich silných vysielačov z kót vtedajších Rádiokomunikácií.
Aj napriek tomu, že rok a pol po nežnej revolúcii ešte nemal každý doma či v robote tuner so „západnou normou“, z Rock FM rádia sa ihneď stal známy rozhlasový „brand“ na celom Slovensku. Jednak to bolo hudbou – po anglo-americkom hudobnom formáte bol v tom čase obrovský hlad a vtedy sa diera do sveta dala urobiť aj bez dnes už neodmysliteľných testov. A boli to aj moderátori – so značkou Rock FM sa od začiatku a potom po dlhé roky spájali mená ako Julo Viršík, Rasťo Očenáš, Fero Hora, Paľo Chovanec, Jarka Hargašová, Ľuboš Černák, Gajo Kuruc a ďalší viac či menej známi borci za mikrofónom. Angličtina bola silným prvkom vo vysielaní – bolo to moderné. A tak vo vysielaní zneli jingle „rokefem rejdiou“ a aj prvý claim hovoril o rádiu ako o „Your family station“. Vysielanie hitového rádia začiatkom 90-tych rokov nebolo o „one-man-show“ jedného moderátora. Napríklad pri vysielaní popoludňajšej trojhodinovky pod názvom „In medias res“ sedel 4-5 členný tím – moderátor, hudobný redaktor, asistentka a v úplných začiatkoch až dvaja technici!
Rock FM malo viacero relácií alebo prvkov v programe, ktorými bolo známe. Každý vedel, že o 13-tej začína hodinovka Pop Antikvariát Fera Horu, potom kontaktné In medias res so súťazami či večer o 19-tej hodinovka pesničiek na želanie Music box. A potom večerné špeciály, z nich asi najznámejší rebríček Rock FM Twenty Five Jula Viršíka. Bola to hitparáda preplnená kameňákmi, čítaním zamilovaných príbehov či na konci relácie neodmysliteľného „Ináč... (zavináč)“. A ďalšia – americká hitparáda American TOP 40 s Ľubošom Černákom každú nedeľu poobede bola imidžovkou stanice. Vtedy bol taký trh – vysielanie tvorili rôzne relácie. V priebehu dňa sa ich vystriedalo niekoľko, často hudobne s odlišnými žánrami. A keďže vtedy poslucháči nemali ako povedať rádiám – že si želajú nerušiaci hudobný prúd ako kulisu k práci, tak tento trend kopírovali aj malé lokálky.
Rock FM začalo mať problémy s počúvanosťou, až keď prišli prvé rádiá, ktoré mali aký taký formát. Prvou stanicou, ktorá začala píliť konár pod Rock FM rádiom bolo Rádio Koliba. Táto stanica pri svojom vzniku v apríli 1997 zobrala Rock FM rádiu najväčšie moderátorské esá a aj hudba na Kolibe bola pre poslucháča jasnejšia, čitateľnejšia. Počúvanosť „rokefemka“ padla z 30% na necelých 20%. No Rock FM išlo aj potom už iba dole vodou. Program sa ani po mnohých rokoch nijako neinovoval, vysielanie po 10-tich rokoch už vyzeralo zastaralo. A keď už bol na trhu Expres a jeho program „napasovaný“ presne na to, čo chcú ľudia počúvať, už Rock FM vyzeralo ako zapadnuté prachom. A tak toto rádio skončilo svoju púť éterom a slovenským trhom v noci z 2. na 3. novembra 2004 keď ho vystriedalo alternatívne ladené Rádio_FM.
Pre tých, ktorí v prvej polovici 90-tych rokov prežívali svoje „mládí“ nezabudnuteľná stanica. Pre dnešných mladých ľudí už iba pojem z rozprávania tých starších. Rock FM bolo v každom prípade jedno z rádií, ktoré vo svojich začiatkoch dokázalo nasadiť latku skutočne vysoko. K úplnej dokonalosti mu chýbala iba jedna vec – prieskumy trhu, ktorým by zistilo, čo naozaj chcú ľudia počúvať. Tento fenomén však prenechalo iným. A tak mu dnes aspoň môžeme vzdať hold a položiť symbolický veniec na mediálnom cintoríne. A dodať: Česť pamiatke tomuto priekopníkovi slovenského éteru.
Hodinový jingel Rock FM Radia:
Ďalšie jingle Rock FM Radia: (zdroj: www.hemendex.sk)
Spomienkové video na vysielanie Rock FM Radia:
Július Švoňavský