Dnes sa v sídle Rady pre vysielanie a retransmisiu konalo verejné vypočutie žiadateľov o voľné rozhlasové frekvencie v jesennom výberovom konaní. Rada bude rozhodovať o pridelení 20 frekvencií, o ktoré má záujem 11 uchádzačov. Podrobný rozpis všetkých frekvencií nájdete v samostatnom článku.
Superádio
Spoločnosť Intersonic, s.r.o. v tomto prípade žiadala o identickú frekvenciu (101,1 MHz), ktorú už používa pre svoje Superádio v Bratislave - Novom Meste. Stanica chce zlepšiť pokrytie mesta spustením samostatného 30W vysielača v Dúbravke. Keďže frekvenciu nie je možné nikomu inému prideliť a Superádio je jedným uchádzačom, je zrejmé, že pokrytie v tejto mestskej časti i zlepší.
Rocková republika
Skoordinovala si frekvenciu 106,4 MHz (400W) v Čadci a je jedným zo žiadateľov o frekvenčnú sieť Rádia Kiss, ktoré prepáslo šancu na predĺženie frekvencie bez konkurentov na vypočutí pred rokom. Stanica vyzdvihla to, že je jediné profesionálne naformátované rockové rádio. Aktuálne má 14 zamestnancov. Veľká časť z nich sú pritom nové hlasy, ktoré predtým v elektronických médiách neboli. Ďalšie rozširovanie počtu zamestnancov je plánované v závislosti na rozširovaní pokrytia. Rocková republika chce ponúknuť alternatívu na východne v podobe formátu, ktorý tam aktuálne nie je. Vyzdvihla počúvanosť cez smartfóny, kde sa jej pozícia neustále zlepšuje. V procese koordinácie je ďalších 12 frekvencií a do dvoch rokov chce stanica postaviť celoplošné rádio. Udelenie frekvencií Rádia Kiss by rozširovanie urýchlilo. Plán je dať šancu i novým kapelám. Rozširovanie v prípade udelenia frekvencií je plánované čo najskôr. Kiss-u však by musela v tomto prípade vypršať pôvodná licencia. Najdôležitejšie sú pre Rockovú republiku krajské mestá v prioritách pokrytia.
Best FM
Stanica žiada o sadu frekvencií, ktoré si sama našla - Kotešová, Piešťany, Trenčín, Žarnovica, ďalej sieť frekvencií Rádia Kiss a dve frekvencie, ktoré ostali voľné po predošlom výberovom konaní - Lučenec a Trebišov. Best FM chce konkurovať formátom a ako jediného konkurenta považuje Vivu. Okrem iných komerčných rádií sa snaží zlepšovať v oblasti spravodajstva a publicistiky. Prioritou medzi frekvenciami je Prešov, Domaša, Snina a Trebišov. Počúvanosť je do 1% podľa Medianu a stanica je presvedčená, že je reálne vyššia. V prípade udelenia frekvencií na východe by pracovala aj s novými regionálnymi redaktormi. Okrem rozširovania chce investovať i do programu. Frekvenciu v Košiciach by v prípade udelenia frekvencií po Rádiu Kiss vrátili.
Rádio Elán
Vysielať plánuje z troch štúdií. Centrálne chce mať v Bratislave a ďalšie malé štúdiá regionálne s odpájaním v čase od 10:00 do 14:00 (Rádio Elán západ, stred a východ). Elán chce frekvencie Rádia Kiss a ďalšie frekvencie v Kotešovej, Piešťanoch, Trenčíne, Žarnovici a Trebišove. Vysielať chce 24 hodín moderované vysielanie slovom i hudbou, a to len v slovenčine. Primárna cieľová skupina je 14-39 rokov. Rádio Elán chce pokryť minimálne 80% územia Slovenska. Zámerom je ponúknuť najpestrejšiu ponuku programových typov. Spravodajstvo má tvoriť 14,5%, ostatná publicistika 13,3% a vo vysielaní bude i náboženské vysielanie otvorené pre všetky registrované cirkvi. Stanica má mať až 32,6% podiel programov vo verejnom záujme. Na rozvysielanie plánuje použiť vlastné zdroje, má úverový prísľub, sľúbenú pôžičku zo súkromných zdrojov a plánuje získať dostatok prostriedkov i z vlastnej obchodnej činnosti. Neúspechu sa neobáva, a to kvôli originalite projektu a štúdie, ktorú má stanica mať spracovanú. Do vysielania chce zapojiť rozhlasové legendy. Plánuje hrať hudbu od 70-tych rokov po dnešok. Vo vysielaní majú byť 3 rôzne playlisty (každý po 800 skladieb). Rozpočet ráta v prvom roku s prevádzkovými nákladmi 51 000 eur/mesiac, a to v závislosti od pokrytia (600 000 eur ročne).
Rádio Anténa
Žiada frekvencie v Žiline a Martine, ktoré si sama skoordinovala a je jediným žiadateľom. Zároveň má záujem aj o frekvenciu v Lučenci, kde o ňu bojuje s viacerými hráčmi. Táto frekvencia by dokrývala biele miesto na mape medzi kmitočtami v Banskej Bystrici a Rimavskej Sobote. Rádio Anténa má v pláne ďalšie rozširovanie pokrytia, a preto do ďalších konaní príde s frekvenciami, ktoré pokryjú existujúce biele miesta na mape.
Rádio Rock
Žiada o frekvenciu 89,1 MHz v Lučenci. Tú v minulosti koordinovalo Rádio BE4, ktoré z projektu vycúvalo. Stanica vysiela klasický rock a soft rock pre skupinu 18-65 rokov. Kóta v Lučenci geograficky nadväzuje na pokrytie existujúceho vysielača v Banskej Bystrici. Unikátny formát vidí ako benefit pre daný región. V budúcnosti plánuje vysielať aj regionálne spravodajstvo, a to v prípade rozšírenia pokrytia. Vysielanie plánuje Rádio Rock spustiť vďaka dohodám, ktorými disponuje v horizonte jedného-dvoch dní.
Rádio One
Rádio One má záujem o frekvenčnú sieť Rádia Kiss a frekvenciu v Trebišove, ktorá ostala voľná z predošlého výberového konania. Rádio One zvažovalo koordináciu frekvencií na východe už v minulosti, pričom od toho upustilo práve kvôli Rádiu Kiss, ktoré je formátovo blízke. Frekvenčnú sieť vo výberovom konaní vidí ako príležitosť a trúfa si ju využiť lepšie. Rádio One vysiela pre cieľovú skupinu 15-35 rokov, je dynamické a prináša krátke vstupy o kultúrnych akciách, zdravom životnom štýle a podobne. Stanica má nízkonákladový model vysielania bez dlhov, hľadá rentabilné kóty na vysielanie a produkuje aktuálne zisk. Frekvencie plánuje spustiť v zákonnej lehote. Dôraz však kladie na rentabilné vysielanie.
Rádio Lumen
Kresťanská stanica chcela svoje pokrytie rozšíriť na časti frekvencií Rádia Kiss (Medzilaborce, Michalovce, Snina a Stropkov). Lumen zvážil svoje možnosti, množstvo žiadateľov a stiahol žiadosť o všetky frekvencie.
Rádio Košice
Žiada o vybrané frekvencie Rádia Kiss - Levoča, Michalovce a Prešov-Stráž. Pre trh jediné smerodajné prieskumy Medianu stanicu zaraďujú medzi najúspešnejšie na Slovensku. Stanica už frekvenciu v Michalovciach má, no tá je vyslovene mestská. Frekvencia o ktorú žiada je medzi Michalovcami a Trebišovom a robí pokrytie kompaktné. Existujúca frekvencia v Michalovciach by v prípade pridelenia preto ostala. Tú v Prešove by v prípade udelenia lepšej po prechodnom období vrátila. Stanica chce frekvenciou v Levoči pokryť Košický samosprávny kraj a Spiš, ktorý k nemu patrí. Dokryť plánuje i ekonomicky nezaujímavé mestá. Spolupracuje veľmi výrazne so samosprávami. Veľký dôraz kladie na regionalitu. Rozvysielať to chce veľmi rýchlo, a to podobne ako v minulosti. Cieľom Rádia Košice je zachovať územnú celistvosť a poskytovať kvalitný informačný servis na tomto území.
Dobré rádio
Stanica chce svoje pôsobenie rozšíriť o celú frekvenčnú sieť Rádia Kiss a záujem má aj o frekvenciu v Trebišove, ktorá ostala voľná po minulom výberovom konaní. Dobré rádio chce investovať do programu, a to len v prípade, že rozšíri pokrytie. Jozef Ďurišin, majiteľ stanice, vlastní telekomunikačné objekty, ktoré aktuálne prenajíma Rádiu Kiss. Bol by rád, keby Kiss vysielalo ďalej. V prípade, že Kiss-u nebude udelená licencia, tak je stanica pripravená rozbehnúť vysielanie do 24-hodín vzhľadom k tomu, že disponuje celou sieťou telekomunikačných objektov. Frekvenciu v Trebišove by jej majiteľ videl rád ako rozšírenie do mesta, kde vedú jeho korene.
Rádio Kiss
Stanicu opäť prišiel obhajovať Róbert Bartoš. Licencia zaniká 13.8.2014 a preto žiada o svoje frekvencie opäť. Rádio pred 20-timi rokmi (ako Rádio Kiks) spustilo 17. novembra svoj prvý vysielač. Vo výberovom konaní pred rokom rádio nebolo schopné dodať všetky potrebné dokumenty. Licenciu vtedy mohlo bez problému dostať. Stanica práve sieť vidí ako najväčší problém, keďže vysokovýkonné vysielače boli nákladné. Kiss aktuálne deklaruje existenciu bez dlhov a do budúcnosti má pripraveného partnera, ktorý je pripravený spolufinancovať chod. Svoju budúcnosť vidí stanica v hovorenom slove. Nezakrýva ekonomické problémy, ktoré riešila redukciou nákladov na technickej stránke, kumulovaním funkcií a podobne.
Rada bude o frekvenciách rozhodovať na svojom zasadnutí v utorok popoludní, výsledky budú známe vo večerných hodinách.