RADIA.SK: Ako hodnotíte zo svojho pohľadu poslednú vlnu prieskumov počúvanosti MML? Ste spokojný s dosiahnutým výsledkom?
Dušan Vančo: V tretej vlne sme stratili iba približne 5000 poslucháčov, čo považujem za štatistickú chybu. Spokojný určite nie som, ale počúvanosť verejnoprávneho rádia, ktorého hlavnou úlohou je poskytovať priestor alternatívnym hudobným žánrom, nie je tým najdôležitejším faktorom.
RADIA.SK: Prišli ste o frekvencie a nezanedbateľne sa znížilo vaše pokrytie územia v prospech ostatných okruhov. Nakoľko počítate, že sa to premietne do počúvanosti?
Dušan Vančo: Najväčší problém vidím v mestách Nitra a Žilina a samozrejme na východe Slovenska. Tam náš okruh stratil silné ženevské frekvencie. Napriek snahe rozhlasu o dokoordinovanie nových lokálnych frekvencií pre Rádio_FM, bude podľa môjho názoru strata poslucháčov dosť vysoká.
RADIA.SK: Kde všade budú nové frekvencie a hlavne v akom horizonte?
Dušan Vančo: Podľa mojich informácií je pred spustením Trebišov, Martin a Zvolen. V praxi by sme v týchto mestách a okolí mali mať signál do dvoch mesiacov. Očakávam zlepšenie príjmu v Banskej Bystrici a v Košiciach. Rozhlas koordinuje Žilinu, Nitru, Prešov a Čadcu. Skepsa preto nie je namieste. Určite sa príjem v mnohých oblastiach zlepší. Toto je však otázka na technického riaditeľa SRo Ing. Oravca, ktorý disponuje detailnými informáciami.
RADIA.SK: Ako vidíte potenciál Rádia_FM v budúcnosti? Keď sa vylepší pokrytie má ešte šancu rásť?
Dušan Vančo: Potenciál rásť Rádio_FM má - a to aj bez toho, aby menilo svoju filozofiu či hudobný formát. Akými prostriedkami to chceme dosiahnuť si nechám zatiaľ pre seba.
RADIA.SK: Je na Slovensku rádio, ktoré považujete za svoju reálnu konkurenciu? Programom i hudbou stále plávate proti komerčnému prúdu.
Dušan Vančo: Inak ako plávať proti komerčnému prúdu verejnoprávne rádio ani nemôže. Minimálne nie pod mojim vedením. Náš formát je alternative/Urban Contemporary, z čoho vyplýva, že konkurenciu medzi celoplošnými privátnymi vysielateľmi prakticky nemáme - teda ak stále hovoríme o hudbe.
RADIA.SK: Okruhy rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu sú naformátované mapping study rovnakou firmou ako domáce Rádio Expres - BCI. Zvládli naformátovať umelecký, alternatívny, regionálny, či zárobkový komerčný okruh. Nepomohla by nielen Rádiu_FM, ale celkovo rozhlasu práve takáto cesta? Ustúpenie od intuície a prechod k prieskumom, ktoré prinesú čísla no zároveň dodržia to, čo verejnoprávny rozhlas poskytovať musí?
Dušan Vančo: BCI dokonca formátuje aj britské verejnoprávne BBC Radio 1. Určite je to cesta pre verejnoprávne médium, o tom absolútne nepochybujem.
RADIA.SK: Je šanca, že sa toho dočkáme aj v SRo?
Dušan Vančo: To je otázka na manažment SRo. Ja by som to v prípade Rádia_FM uvítal.
RADIA.SK: Keď ste pred časom nastúpili do funkcie riaditeľa Rádia FM bola to určite veľká výzva. Ako sa na túto funkciu pozeráte s odstupom času, keď sa dá už povedať že ste sa na novom mieste zabývali?
Dušan Vančo: Rok predtým som pôsobil na pozícii dramaturga programu. V Rádiu_FM som od jeho začiatku, takže som vedel, čo ma čaká. Je to náročné. Verejnoprávne médium má svoje špecifiká.
RADIA.SK: Mal by byť verejnoprávny rozhlas médiom, ktoré u nás naštartuje digitalizáciu rozhlasového vysielania? Ako vidíte digitálnu budúcnosť?
Dušan Vančo: Už včera bolo neskoro. Rozhlas by nielenže mal, ale musí byť iniciátorom zmien a lídrom v oblasti digitalizácie. A to jednak participáciou na legislatívnych záležitostiach, ale aj prípravou digitálnych technológií ako takých.
RADIA.SK: Nie je na to rozhlas už teraz príliš technicky zastaralý kedže mu stále čato vládne analógová technika?
Dušan Vančo: To je dogmatická predstava o rozhlase. Prídite sa pozrieť do Rádia_FM.
RADIA.SK: FM je svojim spôsobom výnimka keď ho ale porovnáme s ostatnými okruhmi SRo...
Dušan Vančo: Som na tú výnimku patrične hrdý aj napriek tomu, že sme až štvrtým okruhom. Ostatné okruhy nenavštevujem tak často, aby som mohol byť objektívny. Digitalizácia funguje v princípe na každom z nich. Bez jednotiek a núl by to dnes išlo ťažko.
RADIA.SK: Ako prvé rádio u nás ste stavili na vo svete už veľmi populárnu technológiu podcasting. Ako pokračuje jej rozvoj?
Dušan Vančo: Práve kvôli strate frekvencií kontinuálne rozširujeme počet podcastovaných programov Rádia_FM. Chceme, aby koncesionár dostal to, za čo si platí, keďže je ukrátený o živé vysielanie. Aktuálne podcastujeme štyri hudobné špeciály, program Kino_FM a všetky špecializované rubriky. Podcasty sú dostupné zadarmo na webe Rádia_FM.
RADIA.SK: Prvého januára ste upravovali programovú štruktúru. Ako sa osvedčila? Plánujete ďalšie zmeny?
Dušan Vančo: Zásadným spôsobom sme upravili dennú dramaturgiu. Zmeny boli realizované na základe prieskumov, takže očakávam, že prinesú svoje ovocie. Ďalšie zmeny nechystáme. Bolo by nekoncepčné meniť programovú štruktúru v tak krátkom čase.
Za radia.sk sa pýtal Bohuš Mäsiarčik