Diskusia k téme Prvy vysielac DVB-H na Slovensku
S vyuzitim DVB-T na sirenie rozhlasu sa zatial velmi nepocita. Aj ked technicky je to mozne. Inak DAB je na sirenie rozhlasu vhodnejsie, lebo pracuje v pasme VHF, v ktorom sa signal lepsie siri. Cim vyssia frekvencia, tym viac sa signa sprava ako svetlo. V CR prebehol tender na DAB v L-Band (cca 1,5 GHz), o ktory bol minimalny zaujem.
SamostatnyDVB-T multiplex na radio asi tazko bude. To vysielanie je velmi drahe. Maximalne sa prifari do verejnopravneo multiplexu, ale tam zase nebude mat k dispozicii nejaku velmi velku kapacitu. Uz to, co momentalne SRo prevadzkuje, by malo problem.
DVB-H je uplny nezmysel. http://www.digizone.cz/aktuality/mobilni-digitalni…
digitalne radio neviem povedat, ale skor som skepticky. radsej nech to siria cez dvb-t - to za chvilku bude mat prijimac kazdy (vratane dochodcov), a su aj prenosne zariadenia uz TERAZ za normalne ceny. ked urobia jeden mux len ciste radiovy, tak to moze byt tam tych radii celkom dost. multiplex u nas ma 19 Mbps, "normalnejsie" radio moze mat 256 kbps (davam viac, lebo tam nemoze byt mp3-kovy stream, je tam slabsie kodovanie). Tak to mi vychadza 19e6 / 256e3 = 74 radii :-) kto ma zaujem o viac, ma net. nevidim dovod, aby teraz v case krizy SRo testoval DRM a pod. ked to netestuju ani v niektorych bohatsich statoch.
DV/SV/KV maju celu radu vyhod, ale AM vysielanie je energeticky velmi narocne a preto drahe. DRM moze opat vdychnut tymto rozsahom zivot.
DVB-H, T-DAB, DRM to sú všetko prežitky, nikto o to nebude mať záujem. V Rakúsku vypli DVB-H. Radšej nech tie kanály dajú pre DVB-T2 a tam nech sa natrepú aj rozhlasové stanice aspoň SRo a narvú čo najviac TV staníc a VKV 2 zachovať a nie zlividovať ho nejakým DRM, ktoré má do FM zasahovať. Pán Boh ochraňuj...
Na diskusiách sa študenti šťažujú, keby im na ŽU radšej sprevádzkovali internet.
Tu je príspevok z jednej diskusie na nete:
Zase ďalší nezmysel do ktorého UNIZA vráža peniaze. Hlavne, že v nových pavilónoch (A), pomaly už rok otvorených, stále nie je ani len stopa po kvalitnom Wifi internete. Ktorý by sa študentom určite viac zišiel ako DVB-H. Navyše, keď ponuka zariadení podporujúcich tento štandard je na našom trhu žalostne malá.
je už asi mŕtva technológia. Navyše kmitočtové spektrum je preplnené a je snaha prihodiť pôvodné prídely pre DVB-H iným službám, napr. mobilným dátovým službám alebo DVB-T2.
Zaujímavá je aj tá licencia na relatívne krátku dobu. Ten vysielač bude asi slúžiť hlavne na študijné účely.
Áno, viem, ale načo je vlastene formát DVB-H?
Ide len o test univerzity v rámci nejakého projektu.
A to DVB-H nie je zbytočné, ako som písal nižšie?
o velke a male mne osobne vobec nejde.. teda pismena :D
pre majaka má byť Pre MAJAKA, len tak aby sa tí ostatní neurazili.
Načo je DVB-H, keď v dnešnej dobe bežne kúpiš mobilný telefón s DVB-T tunerom?
Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky, TÚ SR, dnes informoval o vydaní povolenia na vysielač digitálnej mobilnej televízie štandardom DVB-H.
Povolenie bolo vydané pre vysielač Žilina - Žilinská univerzia na kanáli K49 s maximálnym výkonom ERP v nulovej rovine 1.5 kW.
Vysielač bude prvým riadnym vysielačom DVB-H, doteraz bolo vydané len povolenie pre testovacie DVB-H vysielanie spoločnosti Towercom, na konci roku 2008.
Vysielač bude prevádzkovať Žilinská univerzita v rámci cezhraničného spoločného projektu Žilinského a Moravskosliezskeho kraja "Medzinárodná mobilná televízia v systéme DVB–H".
Podľa stránok projektu dvbh.sk by mať byť v rámci tohto projektu cez DVB-H vysielaný regionálny obsah.
Podľa oznámenia TÚ SR bude vysielač umiestnený vo výške 21 metrov, vysielať sa bude s vertikálnou polarizáciou v systéme 4K s moduláciou QPSK, kódovým pomerom 1/2 a ochranným intervalom 1/8. Povolenie je zatiaľ vydané do konca roku 2012, keďže len do tohto dátumu je frekvencia skoordinovaná s Poľskom.
Štandard DVB-H z rodiny štandardov digitálneho vysielania DVB je určený špecificky pre televízne vysielanie pre mobilné zariadenia, je optimalizovaný na nízku spotrebu prijímača, fungovanie aj pri rýchlejšom pohybe, plynulý prechod medzi viacerými vysielačmi a fungovanie aj pri vyššej chybovosti príjmu.
(zdroj: dsl.sk)
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň