Diskusia k téme Čudné zvuky na LW
asi to vydavali tyristori alebo varistori (neviem co sa pouziva v trojelbusoch)
Ja ked som bol maly, tak oco mi na AM (alebo kde) vzdy pustal v autoradiu zvuky trolejbusu ked sme sli prave okolo trolejbusu:) elektromotor trolejbusu generoval fakt zaujimave vysielanie:) Islo vsak este o tie stare oble trolejbusy v 80-tych rokoch. Tie dnesne to uz zrejme nerobia:)
tie nekonecne cislovania si pamatam aj ja este ked som bol maly :) zaujimave citanie inac som sa aj ja opat nieco nove dozvedel.. btw ta duga je aj v dajakom videu o reporterovi ktory sa vybral po 20. rokoch do cernobylu nakrutit reportaz a stale to tam veselo stoji.. dakde to aj mam na serveri. ked nahodou najdem mozem poslat link
To cvrlikanie na 150kHz chytam stale. Signal pomerne silny.
Chorvátsky Grob - Čierna voda.
tieto ulovky na KV su aj v dnesne dobe nadalej zaujimave, stale sa daju naladit taketo ciselne sifry a morzeovky a dokonca i rusicky, teraz su to vacsinou arabske
tych AM stanic s presnym casom je viac:
http://www.dxinfocentre.com/time.htm
vacsina vysiela sekundove tikanie a potom z casu na cas oznamenie casu, stanice, blabla...
Tým ruským radarom asi myslíš Dugu (alias Russian Woodpecker http://en.wikipedia.org/wiki/Russian_Woodpecker . EIRP 10 MW - to bolo pekné svinstvo.
Casove signaly su standardne pod pasmom DV, napr. ceska OMA na 50 kHz, nemecky DCF na 77,5 kHz a pod. Dosah tychto signalov je znacny, napr. pred rokmi som v BA kupil presne analogove hodiny, ktora vyuzivaju DCF a spolahlivo tu chodia.
Letistne majaky su v pasme medzi DV a SV, takze ak ma clovek world receiver a skenuje suvisle od DV po SV, nad 300 kHz sa zacnu objavovat rozne morzeovky.
Priamo v pasmach DV a SV by sa nemalo nachadzat nic okrem standardneho AM vysielania.
Za socializmu bolo zaujimave lovenie roznych pazvukov na KV. Tam toho bolo naozaj hodne. Niekedy aj standardne AM vysielanie bolo zaujimave. Napr. castokrat sa dalo naladit vysielanie, v ktorom niekto cital nekonecny rad 3 a 2-cifernych cisiel v nemeckom alebo ceskom jazyku. Inokedy sa zase dala zachytit rozhovory nejakych sluzieb cez vysielacky. Uz neviem, ci to boli lode alebo nieco ine. Radioamateri v Europe behaju na SSB, takze na standardnom radiu nic moc, ale v USA malo niekolko ludi povolenie aj na AM (neviem, z akeho titulu). Svojho casu som zvykol pocuvat nekonecne monology takehoto zasluzileho radioaamatera. Vtedy este nebol velmi web, takze som nikdy nevyskumal, co to bol zac. Pouzival vzdy ten isty kmitocet, cosi nad 9000 kHz, ak si spravne pamatam.
Osobitna kapitola boli rusicky. Tych bolo plne KV. Obcas sa dala zachytit aj bizarna rusicka na SV (akesi divne bublanie), ktora mala rusit vysielanie Slobodnej Europy na SV. V 80-tych rokov zase eter zasvinoval akysi rusky radar s dosahom 10tis km, ktory po celom kv pasme vysielal kratke pulzy. Po vlekych prostestoch zo zahranicia s tym prestali.
V US sa dal zachytit presny cas aj na KV. Bolo to standardne AM vysielanie. Hlas pravidelne oznamoval cas. Hlasenie bolo potom nasledovane zvukom, ktory posobil ako z modemu.
Bečanie oviec, cvrlikanie drnčanie. Vždy len 190kHz a len okolo obeda.
Rádio mám úplne obyčajný rádiobudík PHILIPS FM/LW
Vďaka za informáciu, aj za link. Dozvedel som sa znovu niečo nové, čo som doteraz nevedel.
Časové signály sú mimo pásma vysielania na DV (153-279 kHz). Výnimkou je francúzsky TDF, ktorý je fázovo modulovaný k signálu stanice France Inter na 162 kHz. Dosť pochybujem, že by sa to nejako prejavovalo na bežnom rádiu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Radio_clock
V lokalite Žilina sa dá na frekvencii okolo 150 kHz naladiť tiež zvláštne cvrlíkanie opakujúce sa v preriodických časových intervaloch. Signál je slabý a trvalo sa vyskytujúci. Kedysi sme sa v škole učili, aj som to kdesi čítal, že v pásme DV vysielajú nejaké vysielače s funkciou presného časového etalónu. Predpokladám, že by to mohlo byť niečo také.
Na začiatku pásma SV sa zasa dá naladiť nejaká morzeovka. Periodicky sa opakujú 2 dlhé znaky a dva krátke znaky tiež 24 hodín denne, 365 dní v roku. To by mohol byť asi dáky maják.
Ahojte, dnes okolo 12:50 som na LW (môj príjmač momentálne neukazuje frekvenciu tak to je len odhad) okolo 190kHz som zachytil niečo ako kŕkanie žiab, postupne sa ten zvuk stenšoval a teraz tam je niečo ako pištanie s drnčaním (taký mimozemský štýl) Ten zvuk je kvalitný, ničím nerušený kvalita skoro ako z CD. Neviete čo môže spôsobovať takéto zvuky? Aj keď ste sa aj vy s niečím takým stretli tak to tu môžete napísať. Lokalita príjmu južne okolie BA. Dik za každu pomoc.
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň