Diskusia k téme Selektivita tunera - filtre a vplyv na stereo príjem
Teraz som viac v obraze. Takže ak mi ide o stereo príjem, je lepšie mať prijímač s filtrami nad 200 kHz aj za cenu, že sa mi dve stanice vedľa seba budú miešať, resp. tá silnejšia vygumuje slabšiu.
Čo mám Panasonic RT-FT590 s digi tunerom, tak tam sú podľa tohto filtre nad 200 kHz a stereo tam počuť aj z CZ vysielačov Kojálu, Radhošťa, Pradedu či Zlína Tlustá hora.
Preto hľadám mobil s rádiom (s RDS - PS a potešil by som sa aj RT, na 3,5 mm jack), ktorý má široké filtre nad 200 kHz, keď chcem počúvať stereo v sluchadlách a nebyť obmedzení na veľké rádio na jednom mieste. Zatiaľ so všetkými mobilmi, čo som sa stretol, majú užšie filtre a skreslujú zvuk do mona, čo dosť vadí, tak by som chcel ísť na istotu.
Peťo, jeden sony ericsson už mám a myslím si, že tam bude rovnaké radio ako v tvojom sony ericssone.
Na jednej strane filter je v podstate lievik. Prepusti len toľko, koľko sa tam zmesti. Na druhej strane, čim viac informácií sa vysiela, tým širšie frekvenčné pásmo na to potrebuješ, tým širší filter potrebuješ. Veľmi orientačne, pre hovorovú reč ti postačí filter so šírkou pod 100 MHz, pre mono signál nad 100 a pre stereo nad 200 (obsahuje najviac informácií). Čim širší filter, tým viac cez neho prejde informácií v kódovanom signále. A naopak, čím užší filter , tým menej prepusti, oreže okraje signálu (vysielanej informácií) a Ty počuješ napr. skreslené stereo. Ale keď, prepneš na mono, zvuk bude neskreslený, lebo ten filter ešte stíha prepustiť kompletnú mono informáciu. A ešte niečo k signalizácií stereo. Väčšina prijímačov indikuje stereo len tým, že meria prítomnosť nosnej stereo signálu (38MHz) t.j. nič nehovorí o jeho kvalite. Ak svieti indikátor stereo, to len znamená, že stanica vysiela stereo, ale nie to, že kompletná stereo informácia prejde cez filter, preto ten skreslený signál. Pre spracovanie stereo signálu je potrebná aj väčšia úroveň(sila) signálu. Rieši sa to buď lepšou anténou alebo citlivosťou prijímača, najlepšie oboma.
najlepší mobil je na rádio sony ericsson c510 ma silný tuner bez zbytočného rušenia v aute,buse predu aj v nových vlakoch kupsi ten mobil od ja odkazujem.
Veľmi sa v tom technicky nevyznám, preto prosím o radu. Viem len, že selektivitu tunera (schopnosť oddeliť, odfiltrovať dve stanice vedľa seba) určujú nejaké filtre a ich šírka. Že ak sú tam 230 KHz filtre, tak silná stanica hrá ešte aj o 0,2 MHz vyššie/nižšie od svojej frekvencie, ak majú filtre 110 KHz, tak tuner vie naladiť slabšiu stanicu vedľa silnej. Vraj existujú aj 80 KHz filtre a tie sa už neodporúčajú pre horší zvuk.
To mám brať, že ten zvuk potom zMONOizuje? Lebo na veži alebo rádiu či autorádiu, kde sú tie silné stanice rozlezené aj v šírke 0,5 MHz a stanice vedľa nich nemajú šancu, a ešte aj na stanici o 0,2 MHz vzdialenej počuť tú silnú stanicu, tak na týchto prijímačoch je stereo príjem už len pri troche signálu, teda môžem počúvať stereo aj pri CZ a aj pri slabších lokálnych vysielačoch a ak je šumu moc, môžem si ručne prepnúť na mono.
No a na tuneroch s lepšou selektivitou (oddeľovaní vedľajších staníc), napr. lepšie autorádio, rádio v mobile je lepší príjem, aj sa dajú počúvať slabšie stanice vedľa silných, ale ten zvuk, to je proste mono, aj keď tuner indikuje stereo a zobrazí RDS, zvuk ide mono. Vtedy ide stereo len z lokálnych ženev a silnejších lokálnych vysielačov, CZ vysielače idú v mono, nech dám takýto prijímač aj na najlepšie miesto.
Takže čo je lepšie? Lepšia selektivita a horší zvuk alebo lepší stereo zvuk a horší príjem susedných staníc.
Hľadám nejaký mobil s rádiom, kde keď si pustíte CZ stanicu, alebo aj nejakú SK slabšiu, tak v slúchadlách počujete stereo. A mal by tým pádom ladiť blízke ženevy aj o 0,2 MHz vyššie/nižšie.
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň