Rada pre vysielanie a retransmisiu chce požiadaťo novelizáciu platného zákona o vysielaní a retransmisii. Voči tzv. mediálnej ústave, ktorú parlament schválil v októbri minulého roku, má totiž niekoľko desiatok závažných pripomienok. Tie na budúci týždeň spracuje a začiatkom augusta ich predloží parlamentnému výboru pre kultúru a médiá s požiadavkou, aby inicioval novelu tohto zákona. Agentúre SITA to povedal člen licenčnej rady, advokát Ernest Valko. Schválenie zákona o vysielaní a retransmisii v októbri 2000 bolo podmienkou na predbežné uzatvorenie kapitoly Kultúra a audiovízia s Európskou úniou.
Viacero ustanovení zákona o vysielaní podľa Valka komplikuje činnosť a rozhodovanie rady do tej miery, že sa z nej stáva "absolútne bezzubý regulačný orgán." Najviac problémov má rada s platným ustanovením, ktoré skrátilo lehotu konania rady na maximálne 12 mesiacov. V praxi sa ukázalo, že Najvyššiemu súdu SR, na ktorý sa pokutovaný prevádzkovatelia televíznych a rozhlasových staníc odvolávajú, vynesenie rozsudku trvá niekoľko mesiacov, niekedy aj viac ako rok. Preto sa stáva, že rada uloží pokutu, prevádzkovateľ sa odvolá, a kým súd rozhodne, ročná lehota uplynie. Prevádzkovateľ tak už nie je povinný pokutu zaplatiť. Riešením problému by bolo, keby sa doba, od ktorej sa prípad dostane na súd, nepočítala do ročnej lehoty, do ktorej musí rada vo veci rozhodnúť.
Potrebu nápravy tohto ustanovenia dokazuje podľa Valka aj nedávny prípad o pokute televízii Markíza za odvysielanie rozhovoru s Richardom Müllerom a pokute za politickú reklamu Rudolfovi Schusterovi pred prezidentskými voľbami. Napriek uloženým pokutám, v prvom prípade dva milióny a druhom 250-tisíc Sk, Markíza ich zaplatiť nemusí, pretože už uplynula zákonná ročná lehota. Návrh na skrátenie lehoty predložil prostredníctvom pozmeňovacích návrhov počas prijímania zákona poslanec Jirko Malchárek, ktorý je zároveň členom Aliancie nového občana [ANO] založenej spolumajiteľom TV Markíza Pavlom Ruskom.
Ďalšiu zásadnú pripomienku má RVR ku kontroverznému ustanoveniu zákona, ktoré rade stanovuje povinnosť, aby prevádzkovateľov médií najprv upozornila, že nejaký zákon vôbec porušili. Pokutovať ich môže len vtedy, ak by sa rovnakého porušenia zákona dopustili opakovane. Najväčšie problémy s týmto ustanovením sa môžu prejaviť počas volebnej kampane. Ak napríklad vo vysielaní príde k politickej reklame, hoci aj počas volebného moratória, rada môže prevádzkovateľa nanajvýš upozorniť, že porušil zákon. Problémy má rada tiež s výkladom niektorých pojmov zákona, ako je napríklad "programová služba." Nikto spomedzi členov rady, ale ani autorov zákona, totiž nevie, čo tento pojem znamená, lebo k nemu neexistuje nijaká definícia.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.