Dnes sa v zasadačke Slovenského syndykátu novinárov konalo verejné vypočutie žiadateľov o veľné rozhlasové frekvencie. Celkovo 13 žiadateľov sa uchádzalo o 19 frekvencií, pričom sedem z kmitočtov bolo zo ženevskej sady s výkonom 10 a viac kW. Presnejší zoznam frekvencií viď. nižšie.
+ Slovenský rozhlas: Vystupoval zaň ustredný riaditeľ Jaroslav Rezník, ktorý odprezentoval koncepciu prechodu Rádia Regina z pásma AM na FM. Silné frekvencie v Žiline, Banskej Bystrici, Košiciach, Poprade, Snine a Trenčíne by podľa vízie na rok 2004 ušetrili po vypnutí stredovlnných vysielačov 25.7 mil. Sk.
+ Rádio Expres [D. Expres, a.s.]: Pred radou predviedli už tradične kvalitnú prezentáciu. Okrem individuálne koordinovaných frekvencií v Dolnom Hričove [95.4] a v Novom Meste n/V. [99.7], ktoré vyplnia medzery v pokrytí a mali by byť spustené na jar 2004, žiadali aj o košickú frekvenciu 106.2 zo ženevkej sady. Túto koordinovali na vlastné náklady pretože bola blokovaná leteckou prevádzkou. Na odblokovanie bolo potrebné ju prekoordinovať z kóty Dubník na Makovicu, čo stálo 500 tis. korún [napr. nalietavanie]. Ak by ju získali, pokryjú ňou väčšiu časť východného Slovenska už do vianoc. Robert Bartoš, člen predstavenstva D. Expres, zároveň pripomenul, že o dva týždňe bude spustený vysielač vo Svite [99.5] a v Poprade bude vybudované regionálne štúdio.
+ Fun Radio [Rádio, a.s.]: Milan Králik žiadal o dve individuálne koordinované frekvencie v Dubnici nad Váhom [92.2] a v Liptovskom Mikuláši [95.0] a o 30 kW kmitočet na Kráľovej holi [94.2]. Funko by ním dokrylo východ a v prípade jej udelenia rade prislúbili vrátenie slabej popradskej frekvnecie 102.5 MHz.
+ Rádio Twist [Rádio Twist, a.s.]: Prezentácia bola zameraná hlavne na informácie o tom, ako chcú zlepšiť pokrytie na strednom Slovensku 10-kilowattovou frekvneciou zo Suchej hory. Táto by im mala vykryť hluché miesta a v súvislosti s tým sa zaviazali vrátiť [ak ju dostanú] súčasnú na Panskom dieli 106.6, ktorú môže licenčná rada neskôr prideliť inému rádiu. Žiadali aj o dalšie štyri osobitne koordinované frekvencie v Čadci, Dolnom Kubíne, Námestove a Nitre, ale keďže tie im aj budú udelené, v prezentácii im nevenovali špeciálnu pozornosť.
+ Rádio Okey [Rádio Okey, a.s.]: Na vypočutí zastupoval rozhlasovú stanicu iba technický riaditeľ. Stručne obhájil žiadosť o košickú frekvneciu na Makovici a o žilinskú po Rebece, pričom terajšiu nízkovýkonnú frekvenciu v tomto regióne by vrátili.
+ Rádio Lumen [Rádio Lumen, sro.]: Nový riaditeľ spoločnosti odprezentoval dalšiu víziu rozširovania. S nákladmi na nové vysielače rátajú už v rozpočte pre rok 2004. Pri kóte Trenčin Nad oborou ide iba o výmenu so Slovenským Rozhlasom. Individuálne koordinovaný kmitočet v Nitre plánujú spustiť na jar 2004 a ženevskú Sninu v prídape získania tiež čím skôr.
+ Rádio Hit FM [Spinoza, sro.]: Stanicu zastupoval Marián Horniš, ktorý hovoril o tom, že už pri zakladaní rádia bol zámer pokryť trenčiansky región, preto si vyladili voľnú frekvenciu v Trenčíne 91.8 MHz a čakajú na jej pridelenie. Otázky členov rady však mierili na existujúce nedoplatky na Úrade práce, v Sociálnej a Zdravotnej poisťovni a pýtali sa na aktuálnu situáciu. Zástupca rádia argumentoval tým, že stále nedostali vyjadrenia od spomínaných organizácií, pretože žiadali o odpustenie nedoplatkov, prípadne splátkový kalendár. Zaujímavým faktom je, že stále hospodária so stratou.
+ Rádio Frontinus [Frontinus, sro.]: Pred členmi Rady pre vysielanie a retransmisiu vystúpil Rudolf Podkrivacký, riaditeľ, konateľ a spoločník Frontinusu. Individuálne skoordinovanú frekvenciu v Čadci 96.1 MHz s výkonom 1 kW ERP by chcel spustiť už do konca roka 2003.
+ Rádio Fontána [Relax Recording Production, sro.]: Prvý žiadateľ, ktorý v utorok predstúpil pred radou s úplne novým projektom rádia Fotnána. Hudobník Vašo Patejdl a jeho český kolega zo skupiny Citron Radim Pařízek, ktorý je zároveň majiteľom Rádia Čas v Ostrave a spolumajiteľom rádii Hey!, predstavili zámer vybudovať sieť regionálnych rádií, čo znamená, že ku každému silnému vysielaču [BB, KE, PP, TN, ZA] bude vybudované štúdio. Tieto malé rádiá budú spájane do siete, pričom v prime time by tvorilo každé vlastný program pre daný región a noci i víkendy by sa vysielalo celopošne z jedného štúdia. Rádio sa chce odlišovat hudobnou zložkou a hrať len československú hudbu. Zároveň sú ochotní zaplatiť náklady na koordinaciu košickej frekvencie 106.2 firme D. Expres, v prípade ak by ju získali. Frekvencie sú schopní rozvysielať do februára 2004 a ak nezískaju všetkych päť, chcú minimálne tri pre vstup na náš trh. Všetky vysielače budú prevádzkovať cez Radiokomunikácie, čo predstavuje náklady 9 mil. korun ročne.
+ Rádio Tatry [Poprad Reality Invest, a.s.]: Ďalši z pokusov o obnovenie zaníknutého rádia v tomto regióne. Pred radu predstúpil už niekoľkonásobný žiadateľ Igor Ľudma spolu s dalším členom predstavenstva tejto spoločnosti Milanom Lučivjanským a s podnikateľom Marošom Baľom, ktorý obhajoval ekonomickú stránku projektu. Nízkonákladové rádio by chceli spustiť z vysielača na Kráľovej holi v máji 2004. Projekt ráta s ročnými nákladmi na prežitie 8 mil. korún. Od členov RVR zaznela i otázka, či nebude licencia vrátená ako sa to udialo pri predchádzajúcom Radiu Tatry. Ľudma nový projekt obhajoval tým, že teraz je žiadateľom nová spoločnosť s regionálnymi vlastníkmi [nie ako to bolo v predošlom prípade] a tí, kedže ich ľudia v regióne poznajú a záleží im na dobrom mene, by niečo také neurobili. Pre zahraničných turistov v regióne môžu byť nápomocné moderátorské vstupy v maďarskom, poľskom a v anglickom jazyku.
+ Rádio Rebeca [Tam Art Productions, sro.]: Bývalý programový riaditeľ donedávna vysielajúceho Rádia Rebeca ponúkol alternatívu k nadregionálnym staniciam a pokračovanie toho, čo začali v bývalej Rebece. Programovú stránku predstavil pán Biro. Zámerom je hrať 80-te, 90-te roky, ale vyhýbať sa nebudú ani 70-tym a súčasnosti. Ak zíkajú svoje bývalé frekvencie v Žiline a v Banskej Bystrici, rozbeh vysielania je naplánovaný na marec 2004. I v tomto prípade sa rada zaujímala o dôvody ukončenia starej Rebecy a možnosť zopakovania. Majiteľ spoločnosti Milan Jakubík objasnil dôvody prečo museli frekvencie vrátiť a ako vznikli dlhy, ktoré starú Rebecu utopili. Dlhy vznikli v časoch Devín Banky, kedy rádio pre nich pôsobilo ako mediálna agentúra. Ako garant financií nového projektu vystúpil Peter Kuruc, šéf firmy Seco, a prisľúbil v roku 2004 investovať do reklamy v tomto médiu 5 mil. Sk.
+ Rádio HEY! [GES Slovakia, sro.]: Spoločnosť ponúkla takmer identický projekt s projektom firmy Relax Recording Production s tým rozdielom, že rádiá v sieti sa budú volať HEY! Plán odprezentovali v zložení Roman Jeřábek [zástupca konateľa], Josef Vlček [programový konzultant rádií Hey! v ČR] a Milan Krejči [slovenský moderátor v ČR] ako garant realizácie projektu rádií Hey! na Slovensku. Aj tu by sa mala hrať čisto československá hudba a ku každému vysielaču by bolo vybudované regionálne štúdio. Vo vysielaní by chceli otestovať i českého moderátora. Štart vysielania sú schopní zabezpečiť za dva mesiace.
+ Rádio Fajn [Servis Slovakia, sro.]: Autorka programovej časti projektu Dália Šaškovičová predstavila svojich kolegov, a to autora technickej realizácie Ondra Farkasa a Borisa Rizmana, budúceho riaditeľa rádia. Na individuálne skoordinovanej frekvencii 98.0 budú vysielať informácie lokálneho charakteru vzhľadom na to, že z hotela Slovakia, kde bude umietsnené štúdio aj vysielač, pokryjú iba Žilinu a blízke okolie. Rádio Fajn by sa malo hudobne líšiť od žilinských konkurentov Zet a Frontinus nasadzovaním iba najväčších súčasných hitov.
Rada pre vysielanie a retransmisiu tajným hlasovaním v stredu 19. novembra rozhodne o víťazoch výberového konania. Výsledky samozrejme zverejníme čo najskôr.