Moderátorská škola pri Inštitúte modernej komunikácie v Bratislave funguje už od roku 2005. Kam sa za tú dobu posunula, čím prešla, ale aj o budúcnosti sme sa porozprávali s jej riaditeľkou Evou Bacigalovou.
RADIA.SK: Koľko študentov sa k vám prihlásilo a absolvovalo vaśu školu?
Eva Bacigalová: Za tie dva roky fungovania školy sa prihlásilo viac ako 50 ľudí. Na prijímacie pohovory si napokon trúflo prísť necelých 30 záujemcov. Istý "odpad" bol aj priamo počas štúdia – niektorí študenti zistili, že nezvládajú náročnosť štúdia, či precenili svoje sily a schopnosti a školu prerušili. Pri iných sme zistili, že my sme precenili ich sily a schopnosti. Do dnešného dňa moderátorskú školu zabsolvovalo 15 ľudí.
RADIA.SK: Takéto vzdelávanie určite vyžaduje individuálny prístup, koľko ľudí je u vás v jednom ročníku? Ako dlho trvá celý kurz?
Eva Bacigalová: Individuálny prístup je v prípade tohto typu vzdelávania naozaj nevyhnutný. Preto sme si dali limit na jeden "ročník" maximálne desať ľudí. Väčšinou ich však je šesť, či sedem. Pri takom počte sa naozaj nikto nemôže dostať do polohy pasívneho diváka a domáce úlohy, cvičenia či simulácie vysielania sa týkajú naozaj každého. Naši lektori poznajú každého študenta osobne, vedia o jeho lepších aj horších stránkach, pristupujú k nemu ako k rovnocennému mladšiemu kolegovi. Mnohí lektori dokonca nedokážu rešpektovať zásadu, že so študentmi si majú vykať. Veľmi rýchlo prechádzajú do kolegiálneho tykania a čo ma najviac teší, kedykoľvek sú aj pre našich nováčikov k dispozícii na "konzultácie" po telefóne. Štúdium v našej škole trvá sedem mesiacov. Učíme každý druhý víkend, v sobotu aj v nedeľu, vždy po osem hodín.
RADIA.SK: Ako bežný človek zistí, že má elementárne predpoklady pre prácu v médiách a tým pádom aj pre získanie skúseností napríklad prostredníctvom vašej školy? Ak ho práca v médiách zaujíma stačí sa prihlásiť a záujemcov filtrujú talentové skúšky?
Eva Bacigalová: Áno, je to tak. Prijímacie skúšky odfiltrujú ľudí, ktorých prvým motívom je "byť slávny" či "byť v televízii." Ale s takýmito extrémami sme sa myslím ani nestretli. Ľudia skôr prichádzajú s predstavou, že byť moderátorom je veľmi jednoduché a nechápu, čo sa, preboha, majú sedem mesiacov u nás učiť. Väčšina však veľmi skoro pochopí ako málo o tejto práci v skutočnosti vie. Niekedy prichádzajú záujemcovia s jasnou predstavou, že sa chcú venovať len spravodajstvu, len zábave, chcú len moderovať Superstar:) V škole však neraz odhalíme ich schopnosti a nadanie pre úplne iný druh moderátorskej práce a im sa v nej naozaj podarí uplatniť. Prijímacie pohovory pozostávajú z písomnej časti, v ktorej zisťujeme uchádzačov prehľad o spoločenskom, politickom a kultúrnom dianí, z ústnej časti – teda pohovoru pred komisiou - a zo psychologického pohovoru. Jeho cieľom je predovšetkým zistiť, či potenciálny moderátor je na prácu v médiách vôbec disponovaný. Stres spojený s prácou v rádiu či televízii nie je vhodný pre všetky typy pováh či temperamentu...
RADIA.SK: Ak má človek príjemný hlas, slovnú zásobu, no žiadne skúsenosti dá sa moderovanie naučiť?
Eva Bacigalová: Príjemný hlas je naozaj podmienkou. Definícia "príjemného hlasu" je však dnes veľmi široká. Úplne iné typy hlasov využívajú verejnoprávne médiá a iné hľadajú súkromné rádiá či televízie. Podľa iných kritérií si moderátorov vyberá Fun Radio či Jemné melódie... K príjemnému hlasu však bezpodmienečne patrí spisovná slovenčina, preto jej tiež v našej škole venujeme /spolu s fonetikou/ najväčší počet vyučovacích hodín. Naše lektorky dokážu dokonca odstrániť aj ľahšie rečové chyby. Oveľa ťažšie je vraj poradiť si s lokálnymi nárečiami:) Človek s príjemným hlasom, štandardnou slovnou zásobou a zvládnutou spisovnou slovenčinou si pri troche potrebného exhibicionizmu na prácu moderátora môže trúfnuť. Veď „moderátormi“ nie sú len prvoligoví hráči typu Banášová, Rozboril, či Voštinár. Sú to aj tie "hlasy," ktoré vám denne z rádia oznamujú aká je dopravná situácia, aké bude počasie, či koľko je hodín. A to sú logicky štartovacie pozície aj pre našich čerstvých absolventov.
RADIA.SK: Ako dlho trvá, kým sa z človeka bez skúseností stane dobrý moderátor? Aké s tým máte skúsenosti?
Eva Bacigalová: Závisí to od miery talentu. Aj v tejto branži sú ľudia, ktorí sa za mikrofónom automaticky cítia dobre a kamera ich má rada. Iní si každý úspech a posun nahor musia oddrieť. V našej škole sa vyskytli oba prípady. Jej bonusom je však práve bezprostredný kontakt študentov s lektormi, ktorí reálne pracujú v reálnych médiách. Ak si u nás všimnú talent, hneď si ho "zarezervujú." Valér Ferko prišiel do školy bez praktických moderátorských skúseností, možno odmoderoval maturitný večierok. Už počas štúdia v našej škole však začal pracovať pre televíziu JOJ, dnes /polroka od záverečných skúšok/ je už v najsledovanejšom hlavnom večernom spravodajstve. V polovici roku 2006 u nás ukončila vzdelávanie aj Natália Žembová. Dnes je moderátorkou Správ STV.
RADIA.SK: Kedy sa záujemcovia budú môcť k vám prihlasiť? Kedy otvárate nový ročník?
Eva Bacigalová: Prihlásiť sa môžu kedykoľvek. Na našich stránkach www.imk-web.org nájdu aj prihlasovací formulár. Nie sme viazaní na začiatok klasického školského roka, vo chvíli, keď je dostatočný počet prihlásených /7 – 10 ľudí/, zorganizujeme prijímacie pohovory a pár týždňov po nich otvárame nový semester. Najbližší plánujeme otvoriť na jar 2008, ešte stále je možné sa doň prihlásiť.
RADIA.SK: Zmenila sa oproti minulosti zostava lektorov?
Eva Bacigalová: Zostava je zdravo stabilná. Najčastejšie sa s našimi študentmi stretáva docentka Eva Žilineková, ktorá učí jazykový prejav a Sibyla Mislovičová z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra, ktorej odborom je slovenčina. Ku kľúčovým lektorom patrí aj Jana Majeská z STV /moderovanie spravodajstva/, Miloslav Lištiak z FM Radia /moderovanie v rádiu/, Tibor Hlista zo Slovenského rozhlasu /systém vysielania v rádiu/ či Noro Mészároš /rozhovory v rádiu a televízii/. Prednášky a cvičenia však naši študenti majú aj s Vladom Voštinárom, Michalom Tvarožekom, Marekom Gabonayom či Mirkou Almasy, prácu v médiách a s médiami im približujú aj hovorcovia Róbert Merva, Katarína Ševčíková, či Marek Trubač.
RADIA.SK: Ako sa ulatňujú vaši absolventi v praxi?
Eva Bacigalová: Uplatňujú sa až nečakane dobre. Naozaj som na také rýchle a efektívne uplatnenie našich študentov ani sama nebola pripravená. Takže som príjemne prekvapená. Už dnes má prácu v médiách takmer 50 percent našich absolventov. Natália Žembová je v Správach STV, ako redaktori v STV pracujú dvaja naši žiaci /Peter Revús a Jana Kupcová/, v JOJ je ako redaktor Valér Ferko, v TA3 Ivan Mego, vo Fun Radiu v dopravnom servise Zdenka Vrbová. Ostatní sa prostredníctvom našej školy dozvedajú o voľných miestach a konkurzoch v regionálnych či väčších rádiách a televíziách.
RADIA.SK: Aké plány do budúcnosti v rámci moderátorskej školy?
Eva Bacigalová: Najbližšie sa chystáme naozaj na jar otvoriť už štvrtý semester Moderátorskej školy. Naši starší absolventi, hlavne tí, ktorí už sú v praxi, však prejavili záujem o nejaký druh "nadstavbového štúdia." Za sedem mesiacov vzdelávania u nás dostávajú totiž naozaj len základnú výbavu na to, aby v médiách obstáli. Oni by už však už radi chceli aj viac:) Skúsime teda spolu s nimi zadefinovať obsah ďalšieho stupňa vzdelávania moderátorov. A skúsime to spraviť tak, aby bol atraktívny aj pre ďalších ľudí z praxe, ktorí nemusia byť absolventmi našej školy, no cítia potrebu "zvyšovať si kvalifikáciu."