Slobodná Európa [RFE/RL] má na našom území bohatú tradíciu. Ako dlho už môžu poslucháči počúvať slovenské vysielanie?
Daniel Bútora, Slobodná Európa: Rádio Slobodná Európa vysiela v slovenskom jazyku od roku 1951. Samozrejme vtedy to bola československá redakcia.
Čo sa za to obdobie zmenilo?
V roku 1993 sa československá redakcia rozdelila na slovenskú a českú. V tom istom roku sa vytvorila aj slovenská redakcia aj Bratislave. V roku 1995 sa RFE/RL presťahovalo z Mníchova do Prahy. Samozrejme, najviac sa zmenil obsah vysielania – počas komunizmu bolo hlavnou misiou hovoriť pravdu proti štátom šírenej lži. Dnes je situácia našťastie lepšia možno sa sústrediť na zlepšovanie spravodajského prostredia na Slovensku. Pracovať korektne, profesionálne. Využívame k tomu zázemie v našej centrále v Prahe, tisícky korešpondentov po svete – to je čosi, vďaka čomu sme aj na Slovensku unikátni.
RFE/RL vysiela u nás na stredných vlnách a VKV, kde program prenášajú súkromné rozhlasové stanice. Koľko ich je a prečo ste volili práve túto stratégiu?
Pôvodne sme boli iba na stredných vlnách, tie sa však dnes počúvajú čoraz menej. Spolupráca so súkromnými rozhlasovými stanicami je model v zahraničí bežne využívaný. RFE/RL vkladá programové segmenty do vysielania iných rádií. Z hľadiska veľkosti je pre nás najdôležitejšie Rádio Twist, z hľadiska rozsahu to sú zasa regionálne stanice - N-Rádio, Rádio Kiks, Rádio Frontinus. Osobitnú spoluprácu máme s bratislavským Rádiom B1, kde nevkladáme programové segmenty sami, ale posielame im niekoľko príspevkov na ich vlastné použitie.
Koľko spravodajských blokov pripravujete denne a v akom rozsahu?
Počas pracovných dní máme šesť programov. Tri desaťminútovky o 6:00, 7:00 a na Twiste aj o 22:00. O 13:00 vysielame "15 minút RFE/RL," o 17:30 polhodinový "Žurnál" a o 21:00 hodinový program "Udalosti."
V sobotu vysielame štyri programy. O 6:00 desaťminútový výber najdôležitejších tém uplynulého týždňa, potom o 17:30 polhodinový "Žurnál," o 21:00 hodinové "Spektrum" a o 22:00 desaťminútový prehľad zaujímavostí zo sveta "Kaleidoskop."
V nedeľu máme tiež štyri relácie. O 6:00 ide zostrih sobotného "Spektra" a o 17:30 vysielame rozšírený prehľad zaujímavostí "Kaleidoskop." Na 21:00 pripravujeme hodinový program, ktorý obsahuje "Okrúhly stôl RFE/RL" o aktuálnej téme a tradičné nedeľné zamyslenie sa Michala Želiara. Týždeň uzatvárame desaťminútovkou "Nedeľný rozhovor," väčšinou s dvoma poprednými slovenskými komentátormi – Štefanom Hríbom a Mariánom Leškom.
Okrem samotného vysielania staviame aj na našej webovej stránke – tá je aktualizovaná niekoľkokrát denne, okrem správ tam sú v texte takmer všetky príspevky, ktoré vysielame, a archív siaha niekoľko rokov dozadu.
Aký veľký je tím ľudí spolupracujúcich so slovenskou redakciou?
Program tvorí desať pracovníkov pražskej kancelárie a desať pracovníkov bratislavskej kancelárie. Na Slovensku máme ďalších desať externých spolupracovníkov, ktorí pravidelne prispievajú do vysielania. V kontakte sme však s celou radou osobností, ktorí sa príležitostne podieľajú na výrobe našich programov. Vo svete máme 6 pravidelných korešpondentov. A potom je tu celá RFE/RL, naša "chrbtová kosť.“
V čom vidíte zásadný rozdiel medzi vašim spravodajstvom a tým, ktoré produkujú komerčné stanice, prípadne verejnoprávny rozhlas?
Rádio Slobodná Európa pripravuje výhradne spravodajské programy, hoci čoraz viac sa dotýkame aj spojenia spravodajstva a zábavy – po anglicky sa to volá "infotainment.“ Teda, akým spôsobom ľudí korektne informovať a pritom udržať ich pozornosť a záujem. Niektoré naše programy k tomu majú dosť blízko, najviac asi víkendový Kaleidoskop. Zásadný rozdiel medzi nami a ostatnými slovenskými médiami je v informačnom zázemí, ktorým disponujeme. RFE/RL vysiela do 28 krajín sveta a v týchto krajinách má vlastných korešpondentov. Mnohé z tém, ktoré prinášame v našom vysielaní sú na Slovensku jedinečné. Ďalším podstatným rozdielom môže byť aj naša snaha o názorovú vyváženosť, ktorá na Slovensku je nie zatiaľ samozrejmosťou. Náš kódex nám totiž prikazuje predstaviť názory všetkých strán v prípadoch, ktoré spracovávame. Najväčším rozdielom však asi bude naša misia – tá hovorí o podpore demokratických hodnôt a inštitúcií šírením faktických informácií a myšlienok. Nie sme teda hodnotovo "neutrálni,“ nemôžeme klásť rovnítko medzi demokratické usporiadanie pomerov a jeho rôzne pokrivenia...
Veľa sa hovorilo o ukončení vysielania RFE/RL u nás...
Tieto úvahy sú úplne prirodzené. Americké medzinárodné vysielanie dnes pokrýva obrovskú časť sveta a už len kvôli financiám musí zvažovať priority. Počas komunizmu to bola Východná Európa a Sovietsky zväz, dnes je to pochopiteľne arabský a vôbec celý islamský svet, ale tiež Čína a Rusko. Z hľadiska priorít klesajú tie krajiny, ktoré sa približujú vyspelému svetu, takže to je dobrá správa aj pre Slovensko. Je tu však ešte iný pohľad – na ukotvenie, usadenie sa týchto zmien treba jednu či dve generácie. Čím dlhšie tu "Slobodka“ bude, tým viac môže tomuto usadeniu pomôcť.
Príloha k rozhovoru:
Prehľad vysielania RFE v komerčných staniciach. [word document]
Rozhovor pripravil Bohuš Mäsiarčik.