Diskusia k článku Rádiá dostali kvóty na domácu hudbu definitívne. Kiska podpísal nezmyselnú novelu
Ó, mojej matky reč je krásota,
je milota, je rozkoš, láska svätá;
je, vidím, cítim, celok života,
môj pokrm dobrý, moja čaša zlatá
a moja odev, ktorej neviem ceny…
Buď požehnaný, kto sa pohodil
v tom so mnou, trvá pritom nepremenný;
buď kliaty, kto sa zaprel, odrodil…
Read more: http://zlatyfond.sme.sk/dielo/202/Orszagh-Hviezdos…
ked pocujem ten odrhovak a la Mandolina, tak ma ide vyvratit...to ine piesne on nema?-ked tak chcu propagovat SK muziku...podobne grady nabera Kristina a jej Vychodnarske Ta ne? :) ....relativne chytlava melodia, ale ak to pocujete x-krat..... veru ani svoje oblubene albumy nedokaze pocuvat dokolecka dokola, ad hoc ich plcuvam casto
...alebo je to tak, ze taliani su prilis nacionalisticki a kulturne xenofobni, co je teda v EU obvyklou praxou. P.S. mne osobne sa dviha zaludok uz z objemu talianskej hudby na niektorych slovenskych frekvenciach....mozno je to vyberom talianskych odrhovaciek (ale aj spanielskych, francuzskych,...) ...neviem posudit. Byt nuteny pocuvat talianske stanice(hudbu), asi by som umrel...
Ale nezabúdaj, že Taliansko má 60 mil. obyv. a k tomu priamo úmerne i spevákov a skupín. Čisto matematicky máme 12 x menej hudby a teda i 12 x hrateľnej hudby... Ešte za ČSSR to bolo prijateľné, z tých 15 mil. obyvateľov sa našlo čo-to (na tú dobu) schopných interpretov. V Čechách vzniká pomerne dosť kvalitnej hudby, čo by v spojení s našou produkciou aj postačovalo, no sami na túto úlohu určite pripravení nie sme. A k tomu ten výber dramaturgov, o ktorom som písal minule... výsledok je tragický. Chudák rádiá... človek si môže preladiť, oni na výber veľmi nemajú - kým sa budú držať nalinkovaných tabuliek s 2 pesničkami od každého interpreta dokola...
Podľa IP adresy nemusím písať kde bývam. Počúvam talianské rádia od rána do večera (v kancelárii je rádio pustené neustále, doma väčšinou slovenské cez satelit). A všimol som si jednu podstatnú vec, že talianske rádia hrajú viacej, ale o veľa viacej domácej tvorby (čiže talianskej) ako slovenské rádia (čiže slovenskej). Sú tu aj hudobné TV stanice len s talianskou tvorbou a uživia sa. Možno ako národ sme málo vlastenecký a preto nám takýto zákon vadí.
Ako vidíte, môžete tu takýto príspevok slobodne uverejniť. Aj keď na jeho prejav a kultúru si môže každý urobiť vlastný názor.
Mne sa páči schizofrenická podstata tohto zákona. Na jednej strane premiér tvrdí, že kvóty sú nezmysel, lebo na Slovensko nikto nechce a na druhej strane zavádza kvóty, aj keď slovenské pesničky nikto nechce. Aby som bol presnejší, rádia nemajú hrať to, čo si vyberú poslucháči, ale to, čo spĺňa kvóty.
A ešte jedna vec k zneniu zákona. Podľa neho by totiž mal byť objem pesničiek hraný v čase od 6 do 24 v pomere k celkovému času 20%. To ale znamená, že v týchto 18 hodinách musí hrať rádio až 28% slovenskej tvorby, aby splnilo kvótu 20% k 24 hodinám. Tento zákon zjavne pripravovali a schvaľovali ľudia, ktorí na základke z matematiky príliš nevynikali.
Píšem to ako príklad:
sloboda slova, prejavu, kultúry... takže keď napíšem, že ste debil najväčšieho kalibra, tak je to sloboda slova, prejavu a kultúry?
Bol to len príklad a autor príspevku nechcel takasija nijakým spôsobom uraziť.
ja by som to sice aj trosku schvaloval, ale nech sa to uplatnuje az na nove licencie popripade na predlzenia existujucich licencii. inak je to zmena pravidiel pocas hry.
samozrejme sa da namietat ze je to posobenie na frekvenciach ktorych je obmedzene mnozstvo a teda by malo byt v nejakom obcianskom zaujme ich rozumne vyuzivanie, ale toto?
rada by mala skor riesit to ich benevolentne konanie z minulosti kedy predlzovali licencie na zaklade nejakych prislubov, na ktore sa radia !!! po kratkej dobe !!! od predlzenia VYSR4LI a jednoducho sa zariadili podla seba (OK => E2, Hey => Antena)
Angličtina je najednohuhší jazyk, je to počítačový jazyk, jazyk športu ale aj hudby, europské právo. Ja som sa angličtinou dohovoril s Maďarom (neviem po maďarsky) ale aj s ľudmi z Ázie, Afriky. Aj ten kto nevie po anglicky predsa len základné slovička pozná (PC, phone, food, WC, Love... (Poviem to samozrejme anglickým prízvukom) Za Rimanov bola zase rozšírena Latinčina. Dobré by bolo ovládať pre nás anglicky, azbuku alebo slovánsky jazyk s azbukov a jeden azijský jazyk (najlepšie činský). Eurovízia prevládajú pesničky skôr v angličtine a jedno z akej krajiny to spieva.
Dúfam, že to napíšem správne, ale hraniu slovenskej hudby by som sa až tak nebránil. Jasné, že by to nemalo byť nasilu, alebo z donútenia - to nie je dobrý postup. Podľa môjho názoru, všetky komerčné rádia sa úzkostlivo držia svojho playlistu, ktorý vychádza z nejakého mapovania populárnosti pesničiek. A práve to je kameň úrazu. Najlepším príkladom je Expres - hráme iba samé hity. Položme si otázku: Kto určuje, že nejaká skladba sa môže stať hitom? Čo je to vlastne hit? Môžme dať znamienko = medzi slová hit a anglofobna hudba? Prečo, len to čo sa spieva po anglicky (98%) je predurčené na úspech? Je hit obrazom nášho plytkého a povrchného vnímania okolia? Je naozaj pre rádia jednoduchšie hrať "iba hity", aby prežili? A takto by som mohol klásť otázky do nekonečna, ale to by sme už zašli niekam úplne inde...
nech to napadnu na ustavnom sude ako protiustavne - sloboda slova, prejavu, kultury... nieco si vyberte.
Mám pocit že tieto kvóty berie redakcia a niektorí diskutujúci viac tragicky ako samotné rádiá. Jasné že sa to nepáči ani vedeniam rádií, ale tam vedia že sa s tým musia zmieriť a nie vydávať tlačové správy o tom im to znepríjemní existenciu. Môj názor je tiež že to tak ďaleko zájsť nemalo, ale na druhej strane verím, že rádiá sa s tým budú vedieť vyrovnať. Lepšia ako redakcia a niektorí diskutujúci :-)
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň