Diskusia k téme dosah
Nitry je správne - hrubica se vloudila (ajáááj)
Tých 400km treba brať s rezervou: t.j. vysielač Kráľová Hoľa 30kW ide normálne od cca BB - Brusno po Gelnicu, a ďalej normálne v obývaných častiach ani nie. Ale keď vylezieš hore na nejaké pohorie, tak to chytíš pod Radhošťom (Pustevny), ale to je iba zopár metrov, kde je to možné atď, atď. Alebo radio Niederöstereich chytím na jednom mieste v byte v BB na 5.poschodí, ale iba mono ale tesne pred a na Kráľovej Studni vo Veľkej Fatre frčí stereo, ale od Nitri už \"normálne\" nemáš šancu bežne.Pokiaľ je silný výkon, aj FM signál sa dokáže odrážať od pohoria, ale nie donekonečna. A to neplatí pre záprdky typu 0,25kW a pod. Keďže dvb príjmač nieje ako prenosné rádio, tak nemám preskúmané, či niekde nezábludil dvb-tv signál z Rakúska niekde na hrebeň Veľkej Fatry, alebo Nízkych Tatier.
hej, ale DVB ti nepôjde takým výkonom, lebo pri analógu sa ti vzdialenejšia stanica prejaví v obraze len ako slabší či silnejší duch (ak sa bavíme o tom istom kanále), ale pri DVB sa môže obraz rozpadať v dôsledku menšieho odstupu signálu od "šumu" ("šum" bude vzdialené DVB, alebo v horšom prípade analógové vysielanie)
to Martin: aj ja by som rad vedel ako to je s tou polarizaciou hmmm...
btw. osobne by ma zaujimala este jedna vec ohladom dosahu, ak je mozne chytit signal do vzdialenosti 400km (cca) ako pise RADIO BB tak aky dosah by potom malo dvb-t kedze vraj pri rovnakom vyzarovacom vykone je dosah 6 ci 8 ra vacsi... tak nejakom som to dakde cital... (bud jidx klub alebo tuna radia alebo radiotv.. neviem mozno nejake ceske dx forum)
Atlanticky ocean medzi Europou a Amerikou sa da stabilne prestrelit jedine na dlhych vlnach, aj v nauzsichmiestach ako napr. Londyn - NYC (5000 km) je to na hranici moznosti. Takto napr. vysiela Atlantic Radio na DV z UK. V USA vysielanie na DV neexistuje, takze pokial ten signal doleti, nema byt velmi cim ruseny.
Aký vplyv na dosah stanice z vysielača má polarizácia?
co sa tyka spojenia EU - Amerika bol by to problem nakoľko to neumoznuje zaoblenie Zeme (da sa to v podstate prirovnat tomu aby sme videli za rohom) nato potrebujeme nieco ako zrkadlo, co nam umoznuje ionosfera a ta signal odrazi,lenze funguje to spravne len v urcitych mesiacoch v roku.toto vyuzili americania v 70-tych rokoch ked ,,sledovali" pomocou radarov sovietov.Tí ked nato prisli tak vo vzduchu nechali vybuchnut vodikovu bombu v domneni,ze zlikviduju ionosferu,lenze namiesto toho ju len rozkyvali a porusili geo-magneticke pole a pointa je v tom,ze v priebehu 3 dni sa podpisala dohoda,ze sa nebudu pouzivat zbrane na taketo ucely
Ešte ma napadlo, že satelitné vysielanie sa odohráva veľmi vysoko na kraji, alebo za? atmosférou a tiež z jednej družice nepokryješ viac ako Európu (aj ked to niesu MHz, ale GHz a výkony menšie) a keby teoreticky niekde na pobreží Francúzka bolo pohorie a vysielač umiestnný na kopci o výške 2000metrov a výška vysielača by bola 800m a výkon 100kW, tak asi ťažko. Neviem presne, ale odhadom je pobrežie Francúzka od New Yorku vzdialené aj zo 4000km a to je dosť a Zem je sploštená guľa.... Ňakresli si polooblúk s veľkým priemerom a umiestni si na jeden kraj tyčku (vysielač) a na druhý kraj tiež tyčku (príjmač) a spoj - zakrivenie nepustí a signál sa nešíri popod zem, oceán. Maximálne sa odráža od pohorí na menšie vzdialenosti.
Urcite nie. Maximálny dosah vysielača (berme do úvahy naše podmienky), napr. Kráľová Hoľa (1980m.n.m.), 30kW - dosah od Radhošťu v CZ po Humenné a od Krakowa až za Budapešť a možno vysoko v horách v Rumunsku so sklonom na SZ. Martinská Krížava (1450m.n.m.) a BB - Suchá Hora (1220m.m.m.) som chytil na jednom mieste v okrese Blansko, smerom na Poličku. Moravský Praděd chytiť v Západných Tatrách a taktiež tam chytiť Rakúšanou. Takže pri vhodnom umiestnení vysielača s výkonmi rádovo desiatky kW a pri vhodnom mieste "chytania" signálu (väčšinou v horách) max. !400km! vzdušnou čiarou. Pokiaľ viem, nikde v Európe nie je vysielač (Ženevská silná frekvencia) nikde na kopci, ktorý je vyšší ako cca 2200m.
Co myslite, aky by bol dosah vysielaca napr. s vykonom 100kW, keby neexistovali ziadne prekazky pri sireni signalu. Bol by postaveny napr. niekde na brehu Europy na vysokom kopci. Bolo by mozne vysielanie z neho zachytit aj na brehu Ameriky, ak medzi nimi by bolo len more? Ako sa vlastne siria emg. vlny FM - priamo alebo kopiruju polomer zeme?
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň