Diskusia k téme 96.9 a 97.0
mozno sa to rozdelilo pri burke ked bol kratky vypadok 89,7 MHz
Skúšal som pred chvíľou a už vysielajú synchrónne, neviem ako je možné, že to malo spozdenie aj skoro 10 sekúnd na 89.7 pre Zvolen.
no vidis a zase sa mi postastilo tam mat chybu niesom jediny co nepouziva interpunkciu
ja niesom ondrej ale martin vkuse ma tu niekto povazuje za ondreja ze vraj tu taky diskutujuci bol a ze mal tiez internet od netroxu a s tymi doplnkami tu niesom sam mas pravdu ale ked vkuse ma nieco napadne pisem to na rychlo preto nepouzivam interpunkciu a tiez tu niesom sa skritizuj aj inych ked mas voci nim vyhrady
No je to s One na 89.7 zaujímavé, teraz to je oneskorené asi o 6.5 sekundy oproti 90.5 MHz.
1. Vo Francúzsku a Anglicku vysielajú FM vysielače s ERP až 400 kW. Poznáte ešte vyšší ERP v FM pásme v nejakých iných krajinách? Pri TV analógu som videl najvyšší Rakúsko - Klagenfurt 1 - Dobratsch / Vill. Alpe a St. Pöelten - Jauerling max. 1500 kW.
2. Pre урвек& #116:
Borský Mikuláš - Dubník a Mária Magdaléna sú dva rozdielne stanovištia: Dubník je TVS Towercom a Mária Magdaléna je vysielač SRo.
3. Pre Peter: Výšky anténových FM a TV systémov nájdeš tu: http://www.power.szm.sk/hrana.htm
Tokaj 513 + 80 m = 593 m n. m. - MR + súkromné FM
Suchá hora 1225 + 230 m = 1455 m n. m. - Hey! a má ERP 100 kW
Budapest 452 + 113 m = 565 m n. m. - MR + súkromné FM
Kolizie v ramci statu nie su az take dolezite. Tam asi naozaj plati tvrdenie o tom, ze ti ekolizne kmitocty boli planovane pre jeden a ten isty okruh. Na zaciatku bola predstava nejakych sieti, ktore sa vsak nastupom dualneho vysielania rozbili.
CO ma vsak zaraza, to je mnozstvo cezhranicnych kolizii. T.j. CR/SR, pricom bol len jeden spolocny kanal a to Hviezda, potom aj AT, HU a pod. Niekde sa stala chyba. Mozno je to tym, ze do r. 1984 sa CCIR vyuzivalo len v zapadnej Europe (az na vynimky ako NDR a YU), takze tam vsetko vyplnili do posledneho miesta, a potom bol problem s pridelmi pre vychodnu Europu. Pamatam si na hlboky socik, ked na CCIR v CSSR nic nevysielalo. V Bratislave bolo kompletne cele pasmo CCIR od kraja po kraj narvate rakuskymi radiami. A to vtedy fungoval este len verejnopravny rozhlas. Do toho obcas v lete pri sporadickej vrstve doleteli nejake vysielace z YU. Dnes je problem v mnohych castiach Bratislavy naladit nejake rakuske radio. Tie sa vsak pod zem neprepadli.
Peter: dakujem za info. Vcera sa mi to az tolko nezdalo, ale nevylucujem to, skakalo to pocas pesnicky, ktoru nepoznam. Ale je to zaujimave.
Tie ostatne posuny maju vysvetlenie - obe trasa vs. satelit. Lumen BB trasa priamo zo studia, 93.3 je sat. Devin 102 je Towercom, cize trasa, 99.8 je Expresnet, cize satelit.
ondrej: si ty normalny s tymi doplnkami? Musis v priebehu par minut napisat 5 prispevkov? Pricom to nie je prvy krat, robis to tak stale a vsade. Prosim ta, skus zmenit postup z "1) pisem 2) rozmyslam" na "1) rozmyslam 2) pisem". A nauc sa pouzivat interpunkciu.
ale aj to 102,9 MHz kronehit ma koliziu s mariou magdalenou 102,8 MHz radiom FM 1,00 kW mimochodom neviete preco sa niekedy uvadzalo borsky mikulas dubnik a teraz sa uvadza maria magdalena
prepacte mam tam chybu verejno pravne ma byt spolu verejnopravne
spisovne je dievcia skala dievcenska skala
brezno a brezno a okolie a kolizie suchej hory a dievcej skaly to je tiez nieco strasne a na dievcej skale su tiez zenevy ja by som to lepsie navrhol niekto tu pisal ze sa pocitalo iba s verejnopravnym vysielanim a nie je to nedno ci maju koliziu dve verejno pravne okruhy alebo komercne
ale sucha hora nie je len pre bansku bystricu a okolie ale aj pre brezno a tam sa to rusi
Tych kolizii je podstatne viac ako by sa dalo predpokladat v pripade spolocneho planovania pre vtedajsi federalny okruh Hviezda. Zober si taky Kamzik v Bratislave. Medzi susedne "zenevske" stanovistia patri napr. Brno/Kojal. A su tam hned tri dost neprijemne kolizie:
101,8 MHz Viva vs. 102,9 MHz Cro 3 Vltava
104,4 MHz Sro 2 Devin vs. 104,5 MHz F1
106,6 MHz JM vs 106,5 MHz Cro Brno
dost neprijemna kolizia je aj smerom do Madarska smerom na Sopron, odkial vysiela Danubius na 102,0 MHz.
No a uplne brutalna kolizia bola 90,1 MHz povodne pridelena vtedajsiemu Rock FM, ktora kolidovala s Radio Wien vysielajucim z Kahlenbergu.
Taky objem bordelu sa jednym federalnym okruhom za CSSR neda zdovodnit.
Podľa všetkého by malo mať Hey! na 97.6 "len" 50 kW (max. 100 kW), teda rovnako ako Tokaj 97.5 MHz. Nagy Kopasz je vo výške 559 metrov nad morom, teda tu v okolí BB určite nie je šanca, aby sa prekrývali. Potom výška Széchenyi-hegy je 482 metrov len (89.5 Juventus napr...). Neviem aké vysoké sú tie stožiare a v akej výške sú anténne systémy.
no neviem ci my sme boli niekedy s madarskom v cssr pretoze mne vadia najma frekvencie radio hey! sucha hora 97,6 MHz 100 kW a slager radio nagy kopasz 97,5 MHz 50 kW v niektorych castiach okresu brezno sa tieto frekvencie stavaju nepocuvatelnymi
Vo vtedajšej ČSSR sa tzv.blízke freq.plánovali vždy pre jeden okruh.U nás sa jednalo o okruh HVIEZDA.
Inak zo všetkých FM frekvencií čo tu chytím, tak 2 sú asi 0.5 sekundy oneskorené, jedná sa o frekvenciu 93.3 Lumen a 99.8 Devín. :-) A potom 89.7 One, teraz až 9.5 sekundy, no keď som písal, že to ide synchrónne, tak fakt šlo, nechápem prečo je tam teraz taký veľký sklz. :-O
Takže som tú synchrónnosť 89.7 a 90.5 porovnával a čuduj sa svete vôbec zďaleka to nejde synchrónne, asi mi neuveríš, no frekvencia 89.7 má oproti 90.5 asi 9.5-sekundové oneskorenie !!! A v akej kvalite si tam zachytil Juventus, bolo to s RDS ?
GE-84 nie je nanič,ako tu píšeš.Proste tieto frekvencie sa začali riešiť koncom 70.rokov a vlastne v 1984 sa to dalo oficiálne na papier.Nanič sa ti môžu zdať preto,že sa niektoré frekvencie prekrývajú a na každý vysielač sa ušlo cca.5-6 tzv.silných frekvencií.Vtedy ale v Európe skoro nikto nepočítal so súkromnými stanicami/tie boli len v Británii,Holandsku,Taliansku,Monaku a Andorre či Luxembursku/.Každá krajina mala len štátne resp.verejnoprávne média.Čiže 2-5 verejnoprávnych/štátnych okruhov.To v podstate pri delení frekvenčného spektra stačilo.Komerčné stanice v Nemecku či Francúzsku začali až v polovici 80.rokov.U nás resp. aj v CZ či PL bol problém v tom,že verejnoprávny rozhlas sa dlho upokojil s FM-OIRT a tak silné frekvencie dostali súkromné stanice a na SRo,ČRo ostali len zvyšky a musia si postupne dobudovávať siete na FM-CCIR.Všimnite si,že npr. v Nemecku sú silné vysielače určené hlavne pre verejnoprávne stanice:DLF a Deustschlandradio-federálne a vždy potom zemský verejnoprávny rozhlas:npr.Bavorsko_BAYERN1,2,3,4,5 , Sasko,Sasko-Anhaltsko-Durínsko:MDR1, MDR FIGARO,MDR SPUTNIK,MDR SACHSEN/ANHALT/THURINGEN na západe WDR 1,2,3,4,5 atd...
Podobne aj vo Francúzsku,severských krajinách .U nás to je asi tak ako to majú v Taliansku či Španielsku/tam sa štátne RAI či RNE dlho uspokojili s AM.
Juventus 89,5 MHz Budapest má ERP max. 100 kW, ale teraz vysiela s ERP 83 kW. Čo sa týka uvádzania 10 kW to je nominálny výkon vysielača tzv. na prírube. Nie je to ERP.
Čo sa týka tej chýbajúcej 100,9 MHz Poprad pozeral som sa do knihy Stavíme jednoduché přijímače z roku 1988 odkiaľ to mám, ale 100,9 MHz tam nie, museli ju asi doplniť neskôr do plánu GE-84.
Aj podľa plánu ST-61 sa 40. kanál vysielal v minulosti v Snine a tak, keď rušili II. TV pásmo, konkrétne na Bardejove - Magure 4. kanál, nemali tam, čo dať, tak prekoordinovali tam 40. kanál zo Sniny a Ukrajinci to hneď využili a dali 40. kanál na Velykyj Bereznyj - Javornik.
To isté bolo so 42. kanálom, ktorí mal byť podľa šablón ST-61 plánovaný pre Košice - Dubník, ale na Poprad - Kráľova hoľa zrušili 5. kanál a nemali tam, čo dať pre 3. okruh (Markíza), lebo 30. a 47. kanál použili pre STV a v III. pásme nebolo nič voľné a Dubník nemal nič v II. pásme - tam nič nerušili, lebo tam je 6. kanál v III. pásme + 25. a 59. kanál v UHF tak tam by bol zbytočný ešte 42. kanál, tak to prekoordinovali na Kráľovu hoľu.
Inak vysielač Kráľova hoľa bol dlho najvyšším vysielačom v Európe (neviem, či ešte aj nie je...) a mal najlepšie a najväčšie pokrytie, čo na Slovensku platí dodnes, 30. kanál, 42. kanál, 47. kanál (600 kW) v skutočnosti vysiela s nižšími ERP 30. kanál - 430 kW, 42. kanál - 221 kW a 47. kanál - 463 kW a 5. kanál mal niekedy 100 kW (V). Výška najvyššieho antenného systému je cca 2060 m n. m.. A signál z Kráľovej hole pokrýva FM a TV signálom najväčšie územie na Slovensku, signál chytajú i Maďarsko, Poľsko, Ukrajina, Rumunsko, občas v bandscanoch sa objaví aj Česko, Rakúsko, a Chorvátsko.
Na 89.5 je to už dlho, ale neviem, že či sa nemenilo ERP, jasne, Donovaly sú okolo 1 000 metrov nad morom. 89.7 a 90.5 by mali ísť synchrónne stále, v priebehu dneška to overím.
Aka nahoda, mne sa dnes Juventus 89.5 podarilo zachytit na Donovaloch :) Vysiela to dlho? Lebo predtym sa mi to nestalo. Resp. radio mi tam nikdy nezastalo, cielene som nehladal.
Este jednu vec, ked ti uz pisem: ak si dobre pamatam, niekde si tu pisal, ze Radio One 90.5 a 89.7 idu synchronne. Ked som siel dnes trasu BB - ZV, pustil som si ho a niekde na polceste mi zacal zvuk skakat - radio par krat preplo tieto dva vysielace - a bol tam posun 89.7 minimalne o sekundu, ak nie dve. Tak ako je to? Toto by znacilo, ze BB ide stale z trasy a ZV satelit.
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň