Diskusia k téme Jingle Ö3 z 80tych rokov - pamätáte ešte?
Dear Slovakian Ö3 Fans,
sorry that I write in English but I am from Austria and my Slovakian skills are quite bad. I recognized (especially in this discussion), that there are several Slovakian fans - mostly from Bratislava - remembering the good old times of Ö3 in the Eighties as being the bridge to Western radio and pop culture.
I am a big Udo Huber fan and my koníček is to collect MCs with "Hit-Wähl-Mit" chart shows from Udo Huber from the Eighties. I already published my collection on You Tube, see here:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLMx289MO6kA…
And as you are interested in Ö3 jingles, maybe you will like this YouTube video :-)
https://www.youtube.com/watch?v=fR6Jv_rjgB0&list=P…
I still miss a lot of (parts of) chart shows "Hit-Wähl-Mit". I hope very much, that there are Slovakians existing still having MCs with recorded Udo Huber charts. If so, could you please contact me! It's so important to register this part of Ö3 history.
Ďakujem veľmi pekne!
Thalion77
Po dlhej dobe som si nahodil do internetoveho radia ORF radia, ze to trochu popocuvam. Pozrel som si aj programovu strukturu OE3 na webe. Zda sa mi, ze su tam len nejake 3-4 hodinove bloky. Uz ziadne relacie ako Hitpanorama a pod. Uvidim, co odhali pocuvanie. Taka rychla sonda okolo 10:00 mi odhalila, ze aspon prejav moderatorov a hlasatelov sa velmi nezmenil - v tomto smere je OE1 aj OE3 to, co byvalo.
BDR vysielalo na 102,5 mono a vysielač bol podstatne slabši vysielač .Trpel som ked jednoho dna v oktobri 1986 presunuli American Top 40 with Casey Kasem a neskor v 1988 Casey Top 40 z O3 stereo silneho vysielača 100kw na bublaček mono 10kw Ale spominam si že vela preberelali z O3 až ked rozvysielali 103,8 BDR tak sa postupne rozširilo na celodenne vysielanie a postupne transformovalo na FM4
v tejto suvislosti by som rad vedel aj ked je to mierne mimo temu ale spominalo sa tu oirt pasmo ci je mozne niekde na zapadnom slovensku prijimat este nieco v ramci oirt alebo treba ist jedine viac na vychod
To boli časy,keď mi rakuska O3 išla stereo v Brezne.Potom to tak zasrali celé FM pasmo aj strojenými frekvenciami že všetko padlo
FM4 hra alternativne zanre, nieco ako nase Radio_FM. Do roku 1999 zdielali vysielanie z BDR . Od 6 do 19 bolo BDR a od 19 do 6 bolo FM4, neskor uz celodenne len FM4.
BDR - bolo radio specialne urcene najprv pre UN (kancelarie spojenych narodov) , neskor pre rozsirujucu sa anglicky hovoriacu komunitu vo Viedni, casom sa pokrytie z Viedne rozsirili skoro na cele uzemie Rakuska Pocas dna bolo moderovanie anglicke, vzdy v 30.minute sa vysielali vzdy anglicke a vo vybranych casoch anglicke + nemecke a 2-3x denne anglixke+nemecke+francuzke, ktore doteraz myslim ze ostali aj na FM4. Moderatori boli vacsinou pristahovalci z anglicky hovoriacich krajin (Stuart Freeman, Hal Rock, Steve Crilley a dalsi, tito sa daju pocut aj teraz na FM4).Hudobne hrali pop/rock hlavne pre starsich, cez vikend chodievali aj programy s klasickou hudbou a jazzom. American Top 40, world music s Danou Gillespie atd..
Viem, a aj sa tam moderuje aj po anglicky a uz som tam pocul aj francuzstinu... No nikdy v zivote som nepocul predchodcu FM4 - Blue Danube Radio. Preto som sa pytal, ze v com je FM4 ine oproti BDR...?
púšťa alternatívnu hudbu podobne ako naše _FM. No na FM4 ide lepší výber hudby.
@Viktor: A FM4 neni to iste ako niekdajsie BDR? V com sa FM4 lisi od niekdajsieho BDR?
Ak by mal niekto zaujem, mam v mp3 nahraty posledny tyzden vysielania Blue Danube Radio predtym ako skoncili v 99om, je tam aj posledna skladba, ktoru zahrali atd... su to vzdy 2hod.bloky. Mam to od jedneho rakusana, ktoremu bolo smutno ze BDR skoncilo a mne je tiez. Ak ma niekto nieco ohladne BDR (jingle, programy atd..) rad vymenim...
Kúpim akékoľvek archivované hitparády ( Luxembourg , Ö3 ) 1984-1988 s pesničkami skupiny Modern Talking
naex66@gmail.com
Nemáte archivované nejaké hitparády s Udo Huber 1984-1987?
Ahoj,ak mas este tie nahravky jinglov O3,rad sa stretnem a napalime to na cd
Mám ich kompletne všetky, ale bola to uška zohnať ich cez rôzne torenty a hlavne je to z USA. Na YouTube mám svoje Ext.RMXs pod nickom DJ Henco D. a v skladbe od T-Formation - To my funk, som hneď na úvod namixoval ten najznámejší jingel Number One, its number one! Som ochotný ich poskytnúť výmenou za jingle Fun Radia 1991-1997 (Bingo,Ready Steady Go,Fun Radiator,Fun radio he-he he!,Bomba to je bomba!, ...)
Ano presne ako vravis do 20:00 bolo po nemecky od 8:00 rana:-)
Bolo to najlepšie rádio mojich teenagerských čias, keď vysielali, mali sme ho pustené celý deň. Boli strašne zlatí, lebo rozprávali po nemecky, aj keď s maďarským prízvukom. Vysielali tuším do 20.00 každý deň a až potom sme prelaďovali na OE3. Ale na zvučku Hitspanoramy si pamätám. :-)
No danubius zacal vysielat 1.jula 1986 myslim.Ale bola alternativa madarske petofi radio,tam bolo vela dobrych programov a taku hudbu nehralo ani O3 a najlepsi bol koncert na zelanie ktory isiel kazdy piatok o 18:30 do 20:00.Tam davali cele skladby to som najradsej pocuval myslim ze sa to volalo komjathy gyorg kivansagmusora.To nemalo chybu.A danubius len kopiroval hudbu co davali na tom petofi.To mn2 som v nitre nenaladil ani som nepocul ze by to niekto tam pocuval.No dnes tie vsetky radia stoja za grc v zasade radio nepocuvam to sa neda pocuvat.
Pozri sa na to tak, ze Danubius zacal niekedy v lete 1986? ako doplnkovy program pre rakuskych turistov v Madarsku. OE3 bolo dlhe desatrocia jedinou "zapadnou" alternativou na velkej casti uzemia Slovenska a Moravy. Takze ma svoju nezastupitelnu ulohu v historii.
Problemom OE3 bol coraz vacsi podiel reklam a pomaly, ale isto degradujuca uroven programu. Ja osobne som toto zacal pocitovat niekedy v polovici 80-tych rokov, kedy som si uvedomil, ze toto radio nie je celkom to, co by som ocakaval. Bohuzial OE3 sa uz nikdy viac nevzpamatalo a nepreformatovalo sa na verejnopravnejsie orientovany okruh, aj ked orinetovany na pop, ale zostalo natvrdo komercne.
Samozrejme, za takych okolnosti bola kazda alternativa vitana. Najprv to bolo madarske Radio Danubius, ktore zacalo vysielat na 100,5 a pokryvalo v prvom rade Balaton. Suhlasim s tym, ze casom toto radio dosiahlo vynikajucu uroven, hlavne ked preslo na celorocne vysielanie (v zimnom obdobi v madarskom jazyku).
Dalsia velmi dobra alternativa bolo juhoslovanske MN2 vysielajuce pravdepodobne z Mariboru, ktore pouzivalo silny vysielac na hraniciach s Rakuskom, ktory dociahol az do Bratislavy, aj ked prijem bol na hranici moznosti. Neviem, kedy presne zacalo vysielat, prvy krat som ho zachytil v r. 1988. Vtedy eter nebol zdaleka taky plny ako dnes, takze som bezne skenoval cele pasmo a hladal, ci sa nieco nove objavilo.
Bohuzial, dnes na vysielani OE3 (ktore si obcas pustim cez satelit), absolutne nic nespoznavam. Akokeby to bola uplne cudzia stanica, ktoru som predtym nikdy nepocuval.
Na toto radio sa O3 nechytalo nema niekto nejake zvucky z tohoto radia z 80 tych rokov?
A čo si zohnal. jingle či hitparády
co tam po 80tych rokoch, ked nastartujem kotucovak tak tam budu zo 60-70 rokov :)
Konečne sa mi to podarilo zohnať, bolo to náročné, teraz ich mám asi 250 asú tam všetky aj zabudnuté z 80.rokov -hitparády,...
V CCIR pásme vysielali tieto TV sound:
91,75 MHz H Bardejov - Magura (1. program, 4. kanál) sound ERP 0,20 kW (výkon 0,04 kW)
91,75 MHz H Námestovo - Magurka (1. program, 4. kanál) sound ERP 0,20 kW (výkon 0,04 kW)
99,75 MHz V Poprad - Kráľova hoľa (1. program, 5. kanál) sound ERP 16,00 kW (výkon 2,00 kW)
Tieto kanály boli vypnuté v roku 1996, inak by nemohli byť spustené niektoré GE-84 napr. 91,9 MHz Námestovo - Magurka, 99,7 MHz Trebišov... a aj ďalšie, ktoré blokovali TVP pracujúce na 4. a 5. kanáli. Vypnuté museli byť aj kvôli tomu, aby neblokovali FM v okolitých štátoch. Aj kanály R2 a E4 zasahujú do OIRT VKV 1 pásma. Posledné rozhlasové OIRT VKV 1 vysielače vypli na Slovensku v rokoch 1997 a 1998.
Inak napr. z vysielača Košice - Dubník a Poprad - Kráľova hoľa chytajú v Rumunsku okrem FM staníc a j TV stanice a to dokonca hlbšie vo vnútrozemí v okoli Valcau v obciach v pohori, to je napravo od mesta Oradea, cca 250, 300 km od spomínaných vysielačov Dubník a Kráľova hoľa. Písali o tom dávnejšie v už neexistujúcom časopise Live! A bola tam aj fotodokumentácia ako na kus drôtu hlboko vo vnútrozemí Rumunska ide terestriálny signál zo Slovenska.
Prijímajú tam:
6-STV 1, 25-STV 2, 59-TV Markiza z Dubnika
30-STV 2, 43-TV Markiza, 47-STV 1 z Kralovej hole
Signál z Dubníka zasahuje na Ukrajinu až za mesto Chust. Aj TV a FM signál z vysielačov Dubník a Kráľova hoľa, ktoré sa nachádzajú na vysokých kótach zasahuje hlboko na územie Maďarska a Poľska. Niekedy, keď ešte do roku 1996 sa vysielalo z Kráľovej hole na 5. kanáli, vertikálne, 100 kW signál bol zachytiteľný neuveriteľne ďaleko. Signál v I. a II. TV pásme sa šíri veľmi ďaleko. Aj z maďarského vysielača Tokaj sa dal ešte do 90-tych rokov prijímať signál na 4. kanáli, horizontálne, 45 kW až pod Tatrami v Poprade a okolí!!! Na Ukrajine chytali signál z Tokaja až v meste Rachiv!!!
Na Slovensku bol kvalitný signál aj z poľských vysielačov Kraków na 2. kanáli, Kielce na 3. kanáli, Wisla na 3. kanáli, z českého vysielača Praděd na 4. kanáli, z maďarského vysielača Kékes na 10. kanáli, z rakuského vysielača Jauerling na 1. kanáli [E2A] a Wien na 6. kanáli [E5], z rumusnkého vysielača Oradea na 3. kanáli. Signál z ukrajinského Ľvova na 1. kanáli dokonca rušil na rovnakom kanáli televízny prevádzač Orlov pri Starej Ľubovni!!!
Niekde som čital, že dokonca v Rumunsku chytali za socializmu aj TV z Kamzíka, no možno, keď ešte v začiatkoch televízie vysielal 2. kanál silným výkonom...
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň