Diskusia k téme Vysielanie v AM
V Prešove chytám na AM 1098khz Rádio Patria resp. Devín okolo 22 hodín a neskôr a navyše v zime aj skô v aute niekedy aj pred 18 hod. a to vtedy ešre ide Patria. Samozrejme, že podstatne lepšie mi ide 702 z Košíc ale inak v pohode aj keď signál sa občas stráca úplne...
V tom období išla Nitra 200 a BB 50 kW. Pamätám, že som tie frekvencie ladil v centrálnom Taliansku na volkmene :) aj keď v okolí Ríma bola jedna z nich (neviem už ktorá) rušená. V ZA okrem nich hrala aj CA a PP.
U nás v Žiline nie je ani najmenší náznak po Patrii/Devíne na 1098 kHz. Ani cez deň, ani v noci. Pamätám si, že v takom roku 2002, keď tam ešte vysielalo Rádio Slovensko sa tá frekvencia dala naladiť aj tu, aj keď bola mierne zašumená. Signál bol dokonca oveľa lepší ako signál z bližšej B. Bystrice na 702 kHz. Signál z B. Bystrice tu nikdy nebol bohvieaký. Na 1098 kHz potom ešte chvíľu vysielalo Rádio Regina BA, neskôr sa signál stratil úplne dakedy v roku 2006.
mne to pomaly ani v bratislave nejde ked som v zarusenom dome kadejakymi wifinkami a podobnym balastom.. :)
chcel by som sa (cisto pre zaujimavost) opytat, z akej najvacsej vzialenosti sa vam podarilo naladit 1098 kHz radio Patria, resp. Devin v noci pri sucasnych vykonoch. U mna v Lucenci sa Devin v noci da pocuvat, kedze nie je velmi zaruseny, iba to typicke am "sustanie".
vela veci sa zmenilo kvoli nastupu a rozmachu informacnych technologii... zial v mnohych pripadoch k horsiemu a hlavne to ovplivnilo aj vyvoj dalsej generacie ludstva.. ale to uz zachadzam do uplne inej tematiky
chlapi tak tu Topolnou poslouchejte, když už to vysíláme kvuli Vám :-D
Jo, 1098kHz bol legendarny kmitocet. Cosi ako cesky Radiozurnal na 270 kHz. Vdaka tomuto kmitoctu sa dalo pocuvat Radio Slovensko po celej Europe. Pocuval som ho v Londyne aj Ankare. V Ankre sa do toho obcas miesala nejaka turecka stanica z Cypru a obcas aj cosi zo Saudskej Arabie, ale vo vacsine pripadov bolo pocut prave Radio Slovensko.
Zaujimave, ze napr. Praha na 639 kHz s podobnym vykonom zdaleka tak dobre neniesla. Radiozurnal na 270 kHz bol uplne cisty.
Vdaka tomuto rozhlasovemu vysielaniu sme mali dobry prehlad o diani doma aj v casoch, ked este Internet bol nedostupny. V prvopociatkoch samostatnej republiky sa vysielal aj poludnajsi radiozurnal na kratkych vlnach, co tiez slo pocuvat v celej Europe. Ked nas niekto prisirl navstivit, bol prekvapeny, ako dobre sme informovani. :)
Bohuzial dnes uz len Internet.
este si pamatam na casy kedy dialkovi autobusari u nas na slovensku v tych starych karosach mavali cestou napriec slovenskom zapnute AM 1098kHz aby nemuseli furt preladovat..
na 106.4 by problem nemusel byt-vykon je povoleny len 1kW a na juznu Moravu by to nedoletelo.Mozno snad trocha tu hore na Sliezsko-ale to nie je primarna oblast pre CRo Brno. Ale to by trebalo aj ten vysielač poriadne nastaviť.
oni nech o nich poziadaju a tak nech hovoria ze sa to neda
a nebol by problem aj zo 106,4 MHz rusilo by ju 106,5 MHz cro 5 brno kojal 70,00 kW H
urcite by sa naslo a nie len pre verejnopravny rozhlas
Asi sa im moc nechce.V Čadci sa zatiaľ našlo 5 freq.,ktoré majú EXPRES(vôbec prvá FM stanica v CA éteri,ktorú ste si tu naladili v dobrej kvalite),potom LUMEN,FRONTINUS,VIVA a nakoniec SRo4_FM.Keď som napísal do SRo, že na stránkach ITU je 5 tzv.notifikovaných frekvencií pre Čadcu(95.4;98.1;99.6;106.4 a 107.5)-tak mi odpísali, že to ešte nemusí byť dôveryhodný zdroj(asi preto, že som odkazoval na stránku power.szm.sk). Bral by som to, ale dve frekvencie z tejto sady sú už využívané: 95.4 EXPRES a 99.6 VIVA(koordinoval ešte ex-TWIST).Takže si myslím, že aj tie zvyšné 3 by sa dali využiť.Smutné, že v dobe tzv. technického pokroku sa človek musí doberať ku signálu verejnoprávneho rozhlasu.Na http://www.fmscan.org je súpis fm frekvencií na svete-si zadajte Rakúsko,Švajčiarsko či Nórsko a uvidíte koľko je tam prevádzačov aj s výkonom len 0.05 kW, len aby sa vykryla každá dolina(takéto pokrytie majú len verejnoprávne stanice, komerčné nie).
Ja neverím, že by sa nenašli po 3 nízkovýnonné frekvencie (cca 0,1 - 0,5 kW, prípadne i 1 kW) pre Čadcu, Terchovú, Oravu, Nitru, Ponitrie, Gemer, Moldavu n/Bodvou, Spiš, Zamagurie, Horný Zemplín, východ od Sniny, aby sa dokryli tzv. hluché miesta Slovenským rozhlasom. A umiestniť to na stožiare Expres Netu, prípadne GSM Orange alebo TVP Towercomu.
vsak,preto som sa zmienil, ze by tam malo byt informacne radio-nie hudobne. Presne tak, je tam vela tzv. Talk Radio s hudbou, ktorá tam je len ako doplnok.
V Europe su krajiny,kde sa uz momentalne vysiela len na FM npr.Dansko ci susedne Rakusko.Danko je sama nizina, takze tam na pokrytie uzemia rovnako velkeho ako Sk staci par silenjsich FM vysielacov. No v Rakusku, kym vypli AM tak vybudovali hustu siet vysielacov(zakladne s velkym vyknom, vysielace s mensim vykonom a dokryvace), tak aby bolo vsade OE1,OE2-Regional a OE 3. Postupne sa dobudovava aj pre FM4. Takze,keby u nas SRo vykryl aspon signalom SRo1 a 2 poriedne aj tie "hluche-zatienene" miesta(cast Kysuc v okoli Cadce,tien medzi TN a BN,cast Zamaguria v okoli Sp.Starej Vsi a severovychod v okoli Medzilaboriec ci dokonca aj cast Zahoria-potom by to uz bolo o inom.
V USA je iny trh. Pred par rokmi sa predavala jedna FM stanica v Chicagu, ktora za mojich cias v onom meste vysielala vaznu hudbu. Cena bola porovnatelna s celoplosnou komercnou televiziou u nas. Nasiel som aj zmienku na Wikipedii:
http://en.wikipedia.org/wiki/WNIB
V USA je velmi vela radii, tam je plne FM aj AM. DV sa tam nepouziva, KV prakticky nepocuva. Na KV je len zopar "celoplosiek" napr. Christian Science Monitor a pod. Na AM vo velkej miere ziju rozne "kecacie" radia, ktore sa v nasich zemepisnych sirkach zatial velmi nenosia.
ako je potom možné, že v USA je kopec AM staníc-pritom Amíci si radi všetko prepočítajú úplne na cent, kým sa pre niečo rozhodnú.
Hudobná stanica na AM je samozrejme u nás samovražda, ale nejaká informačná stanica ako český Radiožurnál alebo naše SRo 1 by tam mohlo byť. Už vidím ako si kamionista či dovolenkár "ťahá" net so sebou. A internetové kaviarne-tam si skôr len prečíta svoje maily a nie rádio.A u nás je to aj o pokrytí SR,ke´dže všade ten signál nie je.
Dnes uz nema velmi zmysel vysielat na AM. Je to energeticky a tym padom financne velmi narocne, ako uz niekto predo mnou poznamenal. AM je osobitne neefektivna modulacia. Svojho casu sa uvazovalo na KV nad prechodom na SSB, ale vzhladom na nastup novych technologii sa od toho uz asi upustilo. Perspektivu ma DRM, ale ta sa stale nevie nejak odputat od zeme.
je uz velmi stara. Spominam si, ze este v hlbokych 90-tych rokoch sa o tom pisalo, ale vraj s tym nesuhlasila Rada obrany statu alebo nieco take. Casom sa to nejak presadilo, kedze v AM mame uz len Patriu, aj to s minimalnymi vykonmi.
PALO: SRo na 1098 kHz mal v noci podstatne vacsie pokrytie. Zachytil som ho aj v Londyne aj v Ankare. Akurat v Ankare do toho obcas liezla nejaka turecka stanica z Cypru a inokedy zase nejaka arabska zo Saudskej Arabie. Ale najcastejsie bolo pocut SRo. CRo na 270 kHz isiel tiez, prijem bol dokonca cosi stabilnejsi.
Svojho casu vysielal SRo reprizu Radiozurnalu na KV, co sme v Ankare tiez dost hojne vyuzivali. V tom case nebol Internet, satelit a podobne komunikacne prostriedky, takze kazdy takyto informacny kanal bol na nezaplatenie. Ked nas prisli pozriet ludia zo Slovenska, boli prekvapeni, ako sme boli dobre informovani. :D
V Česku vysielalo z Prahy a Brna na AM/MW Rádio Country, tam ten praskot až tak neprekážal :o) Na Slovensku by sa hodilo na AM ak by existovala nejaká komunistická stanica napr. Rádio Hviezda :o)
Oni argumentuju tym, ze dnes ma "kazdy" net... Tiez som za aspon pre tu 1,5 MW Nitru...
toto si v SRo ale aj tí, čo majú propagáciu Slovenska neuvedomujú.Netvrdím,že by mali teraz sputiť všetky AM frekvencie-to by bola veľmi drahá záležitosť. Ale tú silnú Nitriansku a možno aj Prešovsku by sputiť mohli. Pokryli by sa signálom SRo1 miesta, kde ešte nie je signál a večer by sa mohli urobiť krátke odpojováky pre vysielanie do zahraničia. Podobne to robí RADIO SLOVENIJA na 918kHz-večer o 21.30 spúšťajú krátke spravodajstvo v angličtine a nemčine.Večer bol kedysi vysielač Nitra pekne počuťnpr. v Taliansku,Chorvátsku,Nemecku či Dánsku(večer a v noci).
Niekto si vôbec neuvedomuje, ako niekedy dobre v cudzine padne počuť svoj jazyk v éteri(oceňovali to mnohí vodiči). Pri poslednej dovolenke na Jadrane sme počúvali ČRo1 na LW.
Neviem si predstavit,ze by radia vysielali na AM hlavne v tejto dobe.Tie naklady,kvalita a mnohe dalsie s tym suvisiace veci uz v tomto case asi tazko.Ano bolo by to fajn pocut tolko radii,ale pokial by to takto-co samozrejme je nemozne-aj zahranicne radia vysielali,tak by tie frekvencie boli uplne zahlusene a miesalo by sa to piate cez deviate.Si zober,pocuvas Expres,zrazu sa strati-hlavne vecer a mas tam nejakych chorvatov.Takze rozhodne FM,alebo satelit,kde ta kvalita v porovnani s AM je uplne ina.Na AM nemas ani RDS,ani dalsie funkcie,ktore tento system,ak ho radia vysielaju,ponuka.Ale takato tema tu uz na radia.sk je.
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň