Diskusia k téme Internetové rádio - vybavenie, prevádzka, licencie, poplatky
Mal som internetové amatérske rádio v roku 2008. Prestalo ma o baviť po roku. Bola to samohrajka a playlist zostavovali kamaráti a poslucháči. Lenže on line tam bolo tak 15-20 ľudí. Nakoniec ho už nepočúvali ani kamaráti. Počúvať rádio a pritom sedieť na nete? To časom prestane baviť aj otrlého fanúšika. Dnes vidím + v tom, že moderné audioveže dokážu streamovať rádia z internetu, takže sa dá počúvať aj pohodlne v obývačke, alebo v kuchyni. - vidím v tom, že si vždy obmedzený iba na priestor, kde máš internet.
Tak, a na Slovensku zdá sa "odzvonilo" aj internetovým rádiám. SOZA zmenila cenník a už si nepýta 40€/mesačne. Pýta si 125€/mesačne!!! To je tak extrémne zvýšenie ceny za vysielanie internetového rádia, že touto sumou "likvidujú" všetko, čo bolo dobré... Som zvedavá, koľko rádií, ktoré sú naozaj dobré, ešte ostane vysielať... Obávam sa, že skoro žiadne :( Ďakujem Ti, SOZA...
Ja sa tesim na nove internetove radio. Ak si sikovny, tak podla mna to zvladnes. Staci si precitat na internete vo forach, ze co ako treba a mozes managovat radio. Neboj sa. Potom napis, ked to uz bude vysielat.
Takto, vysvetlím to aby sme boli v obraze. Ide o pomerne veľký projekt. Ja nie som investor rádia. Dostal som za úlohu rádio "managovať". Takže sa musím starať o všetko.
Nebude to len hudobné rádio. Sme zameraný na určitú skupinu ľudí. Ale nechcem sa tu moc podrobne rozpisovať. Ak chceš môžeš mi dať email alebo nejaký iný kontakt a môžme sa o tom pobaviť. :)
Radio cez internet nema zmysel. Vysoke naklady, minimalna pocuvanost. Cardmaster stoji cca 800E mesacne, Sepia cca 500E mesacne, Jazler neviem, SAM B $400 multilicencia na 3 radia, SOZA pyta 100E /mes, ostatne ochranne zvazy tiez nieco, hudbu mozes pouzit akukolvek mas, zdroj sa nezistuje, ak nemas kamaratov co ta budu dotovat tak reklamu neziskas, najvacsie radia pocuva cez net cca 10.000 ludi, male ako ty budes 500 a menej, na reklamu potrebujes viac ako 30.000 posluchacov, to nebudes mat ani v sne, internet je neverny, je tam 100.000 stanic podobnych tebe, takze ludia si radsej pustaju mixy od celebrit, jednoducho tam nie je biznis model dnes takze ak chces robit charitu na vlastne naklady tesime sa na tvoj projekt.
Tak nikto múdry z neba nespadol :) Nejako sa to chcem postupne naučiť. A bohužiaľ nepoznám nikoho kto by sa vyznal do rádiových softov a vedel by mi s tým pomôcť, preto zbieram informácie na fórach. Ja sa vyznám do djingu, mixovania a produkcie. A myslím že keď som sa naučil to tak zvládnem aj rádio :)
Super vďaka za rady! Áno bude to nemoderované vysielanie, 90% obsahu bude tvoriť hudba, zvyšných 10% jingle a reklamy.
Rádio bude mať pomerne veľký budget, takže to s tou sozou očakávam..
Takže Sam Broadcaster alebo Jazler áno? Ide o to aby ten software hlavne dokázal vysielať naraz 4 až 6 streamov, prípadne aby tam bola možnosť zapojiť do vysielania mikrofón, aj keď to zatiaľ nebude potrebné.
Ďalej ma ešte zaujíma či môžem použiť vo vysielaní hudbu zakúpenú cez iTunes a Beatport
Ked ide niekto zakladat internetove radio a je odkazany sa pytat na fore tak zakladne otazky, ako si sa spytal, tak asi nie je nieco v poriadku.. Drzim palce, ale takto sa to nerobi.. Viem o com pisem z praxe :-)
AX hlavne si priprav peniažky za každý stream pre sozu,slovgam, litu,....a dalších čo sa na tom všetko priživujú,..doba je zlá,...
Ide hlavne o to, na akej úrovni to chceš celé robiť. Ak to bude nemoderované vysielanie, tak Ti stačí úplne iné vybavenie, ako keď chceš robiť plnohodnotné vysielanie. Podľa úrovne môžeš potom vyberať od Jazlera, až po CartMaster, alebo u nás najpoužívanejší profi systém Sepia. Samozrejme, s kvalitou rastie aj cena.
Odbavovací softvér, ktorý používa Europa 2 je Cartmaster od českej firmy 8BC. K internetovému rádiu by som skôr odporučil programy ako Sam Broadcaster alebo Jazler RadioStar.
Zdravím,
zakladám internetové hudobné rádio a momentálne zbieram informácie čo všetko mi bude treba..
chcel by som sa spýtať aký "obslužný" software by bol pre internetové rádio ideálny. Rádio bude mať štyri "kanály".
Zaujímalo by ma aký software používa Europa 2
Vďaka za odpovede..
Tak ale mat server doma a v serverovni je asi trochu rozdiel. pochopis ked nebudes mat 10 ludi na streame. ale ak chces mat radio len tak na pobavenie s kamosmi, tak samozrejme ti staci verejna ip a jeden PC.
Vdaka... no nad tými číslami som sa akurát tak pousmial, teda aspoň za tie služby čo núkajú, vlastne všetko z toho si zabezpečujem sám, viacmenej zadarmo, ak beriem do úvahy že internet by som platil tak či tak, rovnako aj účet za elektrinu, aj tá SOZA by mohla byť trošku zhovievavejšia...
Jedna z takých najjednoduchších možností je cez nasledujúce stránky, kde máš všetko popísané, musíš podľa zvoleného programu zaplatiť im a tiež tam máš napísané čo musíš urobiť s autorským zväzom http://www.internetoveradio.sk/
Chcem sa spýtať, čo všetko potrebujem vybaviť / zaplatiť, a komu, aby som mohol spustiť legálne funkčné internetové rádio?
Ja som na jednom internetovom rádiu počúval Miklovicu. Tu je na ukážku jeden diel: http://goo.gl/ksTAOu
U DAB je potrebná cca 1/2 výkonu klasického FM vysielača. 1 kW DAB = 2kW v FM. Takže náklady na energiu sú tiež 1/2. Ďalšia vec ako píšeš je, kto bude prevádzkovať multiplex, ten určí konečnú cenu.
V Čechách niektoré internetové rádiá mali/jú finančne silných mecenášov - Radio Dechovka (posunul rádio z internetu do AM, čiže tam,kde má staršia cieľovka rádio prijímače)
Seejay rádio - povodne internetovka je v DAB tuším ako prvé súkromné rádio a ešte pridali Tip rádio pre staršiu cieľovku.
U nás internetové rádiá určite nemajú silných mecenášov a preto nemajú ani na marketing a ľudia ich takmer vôbec nepoznajú čo je na ich škodu.
Keď som googloval nad vtip oknom vo funku, tak som zistil, že napríklad nonstop rádio to zaviedlo hodne pred funkom. Teraz už však nonstop vtipy nedávajú/dlho som nepočul.
Takže si myslím, že nápady v SR internetovky majú, len nemajú groše.
Komercne celoplosky som nepozeral, teraz ma napriklad taky Expres cez 1100 posluchacov na vsetkych streamoch, ale rano to mohlo byt ovela viac - pracovna doba. Kazdopadne tie radia su dostupne na FM a tak zaujem o ne cestou internetu je vedlajsia zalezitost. Schvalne som vymenoval radia ktore sa inak prijimat nedaju.
Ono ten DAB nebude ziadna spasa. Sa pozrime na DVB-T, ziadne nove televizie nevznikli, lebo cena za sirenie je astronomicka. Obdobne to bude u DAB, velky hraci tam budu, ale male stanice nebudu mat sancu si zaplatit miesto v multiplexoch. Bodaj by som sa mylil.
Kamil dobre si to vystihol, keby si si vedel pozriet aj stream takeho expresu, funka, europy, alebo jemneho radia, zistis nieco podobne :) o par desiatok viac.
Taky Slobodny vysielac,ale napriklad dokaze dat ked ide zaujimava relacia kludne cca od 500 - 800 ludi a to uz je zaujimave. Internetovky však dokazu velmi dobre cielit na konkretneho posluchaca.
Ako priklad by som dal New Model Radio, alebo NONSTOP Radio, kde maju specialne relacie pre cielove skupiny.
Určite by bolo dobre, keby u nas fungovalo DAB a keby ludia uz mali radio prijimace :) Niekde som cital, tusim od ludi v rozhovore z nonstop radia, ze internetove radio je pre ludi co na to maju. Cize neobmedzeny internet a tiež internet a data v mobile si mozu dovolit len ludia co maju dost na to, aby to mohli pocuvat. A bohata cielovka nie je na zahodenie? Ale ako pisej je dobre mat moznost vybrat si.
statistiky na Icecast/SHOUTcast hovoria, ze slovenske inet SK radia su mimo zaujmu, aktualne ich pocuva: Radio.sk: 7, Radio Velvet: 2, New Model Radio: 8, NONSTOP Radio: 1, ChilliBeat: 6, ...
toto nemoze byt priestor pre ziaden seriozny biznis
stanice maju moje sympatie, ze si vysielaju pre svoje potesenie a ja si mozem obcas poprepinat :)
Nie neexistuje a asi ani nikdy existovať nebude. Internetové rádio si môže každý spustiť v tejto sekunde priamo z domu, a chcem vidieť službu, ktorá by dokázala skenovať všetky IP adresy a všetky porty, či sa tam náhodou nenachádza hudobný stream, následne zistiť odkiaľ účastník pochádza, následne zistiť jeho totožnosť a overiť, či má zaplatené správne poplatky na SOZE a SLOVGRAME, čo sú aj jediné poplatky, ktoré treba s prevádzkou internetového rádia zaplatiť. Ak nerátam energie. Ďalej každý využíva nejakú inú službu na streamovanie, napríklad SHOUTcast mal zoznam staníc, ktoré vysielajú, ale boli toho desaťtisíce a navyše sa tam nenachádzala informácia o krajine pôvodu streamu. Komplexne si dovolím tvrdiť, že prakticky nemožné - a sami stanice by sa asi neradi na hociakom takom zozname nachádzali. Čo sa týka mobilných aplikácii - ako je napríklad Počúvaj! - tak tam stačí poslať mail tvorcovi aplikácie a on požadovanú stanicu pridá do zoznamu - podmienka je nepretržitý stream. O ostatných zoznamoch neviem - i napriek tomu, že ešte ich nejaké kvantum existuje...
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň