menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Diskusia k téme Nastáva na FM doba monofónna?

18 príspevkov
Boris (neregistrovaný, 92.245.222.xxx)
Boris (neregistrovaný, 92.245.222.xxx)
08.11.2014 19:57
0
0
mono

Pri mnohých slovenských (českých) FM staniciach je úplne jedno či vysielajú mono, alebo stereo, keď si nedokážu nastaviť ani zvukový procesor, alebo šetria na dátovom toku.

Peter_BB (neregistrovaný, 81.161.60.xxx)
Peter_BB (neregistrovaný, 81.161.60.xxx)
08.11.2014 06:31
0
0
U nás v MONO vysiela rádio 7

Tiež asi zámer, už to ide dlho v MONO. Inak o tom Impulse v Prahe sa píše aj na TXT-e ČT1, strana 655.

Marcel (neregistrovaný, 85.163.125.xxx)
Marcel (neregistrovaný, 85.163.125.xxx)
07.11.2014 22:59
0
0
@LubosTS

Lubos, dovolim si na Teba zareagovat. Konkretne som napisal, ze ide o "respektovanie trendu, akym sa k radiu ako mediu pristupuje". Trend nie je plosny prechod radii na mono vysielanie - pochopitelne, toto je ojedinely experiment, ale ak sa v praxi ukaze, ze tento experiment zodpoveda tomu, co je spomenuty trend pri pocuvani radia, tak by bolo nelogicke, aby k takemuto kroku nepristupili aj ine radia (technologicky aj ekonomicky vyhodny sposob dorucenia signalu k posluchacovi, kde jedna strana usetri a ziska lepsie pokrytie - a tej druhej strane to principialne neprekaza, alebo si to ani nevsimne). Podobne ak by citatelovi denej tlace v buducnosti z nejakeho dovodu (volajme ho trend konzumovania informacii z papiera) neprekazalo, ze noviny zrazu budu ciernobiele, nebude uz cesta spat - vsetky periodika budu chciet rovnako usetrit a zefektivnit distribuciu - pravda, zrejme okrem tych specializovanych. Tolko k teme. Bude zaujimave to sledovat z pohladu dopadu na konkurenciu. Trend v mono vysielani urcite nie je (ale nastat moze - hoci skor to tipujem na lokalnu zalezitost Ceska a Slovenska).

LuboTS (neregistrovaný, 82.145.216.xxx)
LuboTS (neregistrovaný, 82.145.216.xxx)
07.11.2014 20:45
0
0
...

Sa mi vidí ako tu niekto vypisuje že prechod zo stereo na mono je nejaký súčasný trend. Koľko rádií však k dnešnému dňu na mono prešlo? Či už z nás alebo v okolitých či vzdialených krajinách... Takže písať o nejakom trende je trošku mimo reality, keďže takýto trend akosi nebadať...

džast lisn tú rejdio looman (neregistrovaný, 78.45.144.xxx)
džast lisn tú rejdio looman (neregistrovaný, 78.45.144.xxx)
07.11.2014 17:04
0
0
on

normalne, DX mozes aj na digitale.

MAJAK (neregistrovaný, 78.141.116.xxx)
MAJAK (neregistrovaný, 78.141.116.xxx)
07.11.2014 12:11
0
0
re: PALO

digitalizacia fm dufam nikdy nenastane dokym budem zit :) ved ako by sme sa potom venovali dxingu :)

PALO (neregistrovaný, 195.212.29.xxx)
PALO (neregistrovaný, 195.212.29.xxx)
07.11.2014 12:09
0
0
trendy

trendy mozu byt ake chcu, ale vacsine stanic ide o to, aby si ich naladilo co najviac ludi a v com najvacsom rozsahu.Pre vacsinu ludi je radio len ako doplnkove medium, nevyzadujuce pozornost (tzv.chladne medium), cize sluzi ako zvukova kulisa, kde je sice hudba dolezita, ale uz o zvuk sa im tak nejedna.Dnes uz pominula doba, kedy sa vela z radii nahravalo.Ak sa cloveku nieco paci, tak si to stiahne z netu ci kupi singel, resp.stiahne program z podcastu.Takze, stanice si asi upravuju svoje sirenie signalu tak, aby sa dali naladit aj na lacnejsie sumitko v kuchyni.....iny trend bude mozno az sa zdigitalizuje FM aj AM.

MAJAK (neregistrovaný, 78.141.116.xxx)
MAJAK (neregistrovaný, 78.141.116.xxx)
07.11.2014 11:48
0
0
mono

ja som mal skor pocit ze trendy je stereo v am.. mono fm to si snad robia prdel :) dost by mi to vadilo

PALO (neregistrovaný, 195.212.29.xxx)
PALO (neregistrovaný, 195.212.29.xxx)
07.11.2014 10:01
0
0
berte do uvahy, ze

este zaciatkom rokov 80.tych viacmenej v kazdej krajine Europy sa vlnove spektrum vyuzivalo nasledovne:Takmer kazda krajina mala pridelenych niekolko frekvencii na strednych vlnach, niektore aj na dlhych.Na tychto vlnach sa vacsinou sirili celoplosne programy a dokazali pokryt vacsinu uzemia.
FM pasmo sluzilo len ako doplnkove.Cize tu vysielali len stanice ponukajuce hudbu a kulturu (Devin,Vltava,Bayern Klassik,Bayern3,France culture......) a nebol tlak na celoplosne pokrytie.A takisto FM pasmo sluzilo na dokrytie hluchych miest stanic z AM pasma ( u nas npr.OIRT vysielac v Namestove siriaci program stanice Hviezda a Bratislava.....hlavne Hviezda mala taketo vysielace)....napokon vtedy mala vacsina(aj zapdnych) europskych krajin len verejnopravne ci statne vysielanie.Sukromne stanice vysielali len v Monaku,Luxembursku(napokon Radio Monte Carlo ci RTL vysielali tiez aj v AM pasme koli pokrytiu susednych krajin),Taliansku,Britanii a Holandsku.
"Dopyt"po FM pasme sa zacal az koncom rokov 80tych, nastupom sukromnych prevadzkovatelov.Preto je aj genevsky frekvencny plan(Geneve 84) "nedokonaly", lebo kazda krajina dostala frekvencie na cca.4-6 celoplosiek-kedze sa so sukromnym vysielanim anoi nepocitalo.

Marcel (neregistrovaný, 85.163.168.xxx)
Marcel (neregistrovaný, 85.163.168.xxx)
06.11.2014 19:45
0
0
@Palo

Samozrejme obrazne. Ani pre tisicku takych, ako si ty to nie je efektivne. Tu sa bavime o pocuvanosti okolo miliona a co najmasovejsom zasahu. Vznika tu taky "radiohypermarket" - naporcovane prispevky v krasnom obale, presne umiestnene regale v hudobnom formate danom studiou. Chybala uz iba vseobecna a extremne lahka dostupnost pre masu aj na tuner s podpriemernymi prijmovymi vlastnostami. Z obchodneho pohladu vyborny tah. Aj ked moze zdegradovat trh - opat obrazne ako velke siete hypermarketov.

Palo (neregistrovaný, 213.215.84.xxx)
Palo (neregistrovaný, 213.215.84.xxx)
06.11.2014 18:58
0
0
Marcel

Pises, ze nikto si nesada, aby cielene pocuval z radia hudbu.. Tak mozem povedat, ze ja si rad sadam pred radio, lebo dobre nakomprimovane znejuca hudba sa mi viacej paci z radia, ako z CD.. Je nas malo, ale existuju aj taki ludia :)

Marcel (neregistrovaný, 85.163.168.xxx)
Marcel (neregistrovaný, 85.163.168.xxx)
06.11.2014 08:00
0
0
Monofonia

LubosTS, tu ide vyhradne o ekonomicke a marketingove dovody. Vacsina spravnych argumentov bola nizsie napisana kolegami z diskusie. Pre vacsinu posluchacov Impulsu (aj vzhladom na jeho format) sa zlepsi prijem, a radio bude hrat "hlasnejsie". Ak tento pocit spravne predas, budu musiet na mono prejst aj priame konkurencne stanice. Nikdy by si to nedovolila stanica typu Vltava. V kazdom pripade to nie je navrat do minulosti, ale len respektovanie trendu, akym sa k radiu ako mediu pristupuje. Bezne priposluchove pocuvanie pre masy. Obavam sa, ze toto skopiruju dalsie stanice. No a preco bolo vynajdene stereo? Pozri si napriklad aj historiu vysielania v CSSR. Na zaciatku 70tych rokov a potom neskor s prechodom na VKV II - CCIR to bolo dane dobou a rozvojom technologii. Doba priala Hi-Fi sustavam a bolo uzasne pocut koncert vaznej hudby v priestore. Dokonca sa experimentovalo s kvadrofonnym prenosom ako zvukom buducnosti. Samozrejme, zmenila sa doba, a to sa odrazilo na sposobe, akym sa rozhlas konzumuje - uz nielen obsah, ale aj technologia. Rychla doba, male "kuchynske" radia, pocuvanie v praci na 15-eurove prijimace z Tesca, cez stream na PC reproduktory. Nikto si cielene nesada s rodinou pred domace Hi-Fi (ak ho vobec ma) aby sustredene pocuval rozhlasovy program a uzival si gitaristu z laveho kanala a klavesaka z praveho.

LuboTS (neregistrovaný, 82.145.218.xxx)
LuboTS (neregistrovaný, 82.145.218.xxx)
05.11.2014 21:27
0
0
...

No tak to by bola fakt sila ak by rádiá volili cestu k mono zvuku. Mono už ani televízie nevysielajú... Je síce pravda že bežný poslucháč ktorý počúva rádio pri nejakej činnosti to takmer vôbec nevníma, len potom načo vôbec bolo vynájdené stereo vysielanie? Určite však trend návratu do minulosti nenastane...

rdsman (neregistrovaný, 213.226.252.xxx)
rdsman (neregistrovaný, 213.226.252.xxx)
05.11.2014 21:18
0
0
Logický krok

Je to logický a předvídaný důsledek zavedení nesmyslného limitu modulačního výkonu 0 dBr, vlivem kterého dosah vysílačů klesl zhruba stejným způsobem, jako by všechny vysílače měly jen třetinový výkon.
"Stereofonní vysílání potřebuje trvalou přítomnost pilotního tónu 19 kHz, který sám o sobě nenese žádnou zvukovou informaci, ale produkuje nezanedbatelnou část výkonu MPX. Vypuštěním pilota a tedy přechodem na monofonní vysílání lze i při 0 dBr docílit zhruba stejné hlasitosti vysílání jako při stereu a +3 dBr. Obejde se tím i problém s přijímači, které jsou většinou kalibrovány na vyšší úroveň než 0 dBr a při slabém příjmu přepínají ze sterea na mono až když se zvuk vlivem limitu 0 dBr topí v šumu. Monofonní vysílání tak v zemích, kde platí limit 0 dBr, podstatně zvýší dosah vysílače."

Rasťo (z Prešova) (neregistrovaný, 2.236.86.xxx)
Rasťo (z Prešova) (neregistrovaný, 2.236.86.xxx)
04.11.2014 18:24
0
0
Nevidím v tom problém

Dnešné moderné rádia (stolové, kuchynské, pracovné do dielne...) sa robia v prevedení jedného reproduktoru - čiže mono posluch. Žijem v Taliansku a tu je úplne bežné, že rádia typu info hrajú iba mono. Pokiaľ si chcem vypočuť kvalitnú hudbu, tak určite nebudem počúvať rádio. K informácii poslucháča na telefóne, že na českej D1 je kolóna tiež nepotrebujem STEREO vysielanie. Takže vidím v tom logický krok zo strany rááádia. V aute mám autorádio prepnuté na mono. Keď som vysielal pirátske rádio, tak som po čase prepol vysielanie na mono. Signál mal lepší dosah a bol kvalitnejší a pribudli aj poslucháči.

mj (neregistrovaný, 212.37.82.xxx)
mj (neregistrovaný, 212.37.82.xxx)
04.11.2014 15:47
0
0
vacsine to nebude vadit

necudoval by som sa keby to aj bola pravda. pasmo je tak plne, ze prejst na mono je z biznis hladiska celkom logicky krok. horsie je vsak to ze niektore autoradia mono stanicu ani nemusia naladit. zhorseny zvuk beznym ludom vadit nebude. ked vidim ako v iPodoch maju 32kbps mp3-ojky a nikomu to nevadi :-) . 80% ludi ani nevie co to je a ani im mono vadit nebude. hlavne nech to hra :-)

dzast lysn tu rejdio looman (neregistrovaný, 83.208.252.xxx)
dzast lysn tu rejdio looman (neregistrovaný, 83.208.252.xxx)
04.11.2014 15:43
0
0
@dxsi

1. je impuls natolko zaujimavou stanicou, ze by ju vyznamna cast (dajme tomu viac nez 1 percento) pocuvala na kvalitativne lepsom zariadeni nez je nejake sumitko, pripadne v prostredi, kde sa stereo vnem dokaze prejavit naplno?

2. vysiela impuls hudobny alebo slovny obsah, ktory ba stal za pocuvanie a vychutnanie si v priestore / stereu?

3. v com je kvalitativne rozdiel medzi stereom a monom? teda okrem moznosti priestoroveho vnemu, na ktory som sa ale pytal v 1. a 2. otazke

4. naozaj ma prepinac kazdy prijimac? presiel som moje radio z kazdej strany a nema ho (pritom do sluchadiel dokaze poskytnut stereo signal).

vies, ono je to tak ako pisu - ak usetria dajme tomu 10 percent nakladov na vysielanie znizenim vykonu alebo odobratim dokryvacov a naseru len percento posluchacov, tak vyhrali

dxsi (neregistrovaný, 188.123.115.xxx)
dxsi (neregistrovaný, 188.123.115.xxx)
04.11.2014 15:22
0
0
Nastává na FM doba monofónní?

Zaujal ma ako dxera celkom nie logický krok .Ale prosim nech sa pači :-)
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Nastává na FM doba monofónní? Impuls v Praze vysílá mono!
Zhruba týden jede radio Impuls v Praze na 96.6 v mono. Není to ovšem chyba, ale čirý
úmysl. Cituji odpověď Radia Impuls.
Dobrý den, vysílač Praha je v současné době v mono provozu z důvodu testů dosahu
vysílání. V současné době vyhodnocujeme, zda je zvýšení dosahu natolik bonitní, že
bychom přepnuli do režimu mono celou vysílací síť. Tím bychom výrazně zvýšili
kvalitu příjmu mnoha posluchačům. Provoz mono totiž, jak jsme zjistili, většina
posluchačů vůbec nepozná. Hezký den, Vaše Ráááádio."
Co na to říci? Buď je to pouhý zastírací manévr reálného problému, nebo skutečnost,
a Impuls takto činí z posluchače pitomu krále Jiřího. Přepínač stereo/mono má každý
vkv přijímač. A na jakémkoliv kvalitativně vyšším zařízení jak tranzistoráku či
jezevčíku rozdíl (téměř) každý posluchač pozná. Na hifi přístoji pak bude nebetyčný,
od poslechu z 90% odrazující, tudíž kontraproduktivní.

pôvodný zdroj.
http://www.dxradio.cz/jidxc/news.htm

Počúvanosť
pondelok, 15.7.2024
1.
21,12%   - 0,33%
2.
18,92%   + 4,00%
3.
10,55%   + 4,69%
4.
9,34%   - 1,54%
5.
7,56%   + 1,82%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 15.7.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
1.
15,90%   - 0,17%
2.
13,48%   - 0,58%
3.
9,99%   + 0,14%
4.
8,77%   + 0,25%
5.
7,42%   - 0,20%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
III. - V. etapa 2024
1.
31,0%   - 0,1%
2.
22,2%   + 0,1%
3.
21,4%   - 0,1%
4.
18,7%   + 0,2%
5.
16,0%   ± 0,0%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, III.-V./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
28. týždeň 2024 08.07.2024 - 14.07.2024
1.
Album
Imagine Dragons
Eyes Closed
2.
Album
Artemas
I Like The Way You Kiss Me
3.
Album
Cyril
Stumblin' In
4.
Album
Dasha
Austin
5.
Album
Benson Boone
Beautiful Things
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over