Diskusia k téme Prenos zvuku netradičným spôsobom - technická téma
Nad počuteľným pásmom (ultrazvuk) určite nie! Čím vyššia frekvencia, tým menšia energia a kratší dosah. Použiteľné je jedine pásmo INFRAZVUKU.
Ale tu sa nespomínalo klasické analógové rozhlasové vysielanie z teda analógový pres zvuku buď moduláciou AM alebo FM. A ešte k tomu druhá vec nebola zodpovedaná a to prenos zvuku modulovaný na klasických zvukových vlnách nie elektromagnetických ale mechanických samozrejme nad počuteľným pásmom, nie priamo v pásme zvuku a tiež nie nižšie, nakoľko nie je možné modulivať signál vyššej frekvencie na nižšej ale na nejakej vyššej, či by sa niečo také to dalo technicky uskutočniť. Ďakujem.
LiFi (skratka pre Light Fidelity) predstavuje vysokorýchlostnú obojsmernú sieťovú a mobilnú komunikáciu s dodaním dát do vášho počítača pomocou svetla v miestnosti. Toto svetlo sa stáva obdobou bežného wifi signálu, aký možno používate práve teraz.
Ešte by ma zaujímalo aký môžu mať dosah tieto technológie a tiež zdravotný vplyv týchto technológií pri daných intenzitách vysielacieho výkonu.
Je možné modelovať zvukovým signálom AM alebo FM aj nejaké iné pásmo napríklad nejaké svetelné spektrum, ktoré by mohlo prenášať zvukový signál analógovo FM resp AM? Bolo by možné takto prenášať zvuk aj inak ako cez elektromagnetické vlny, teda napríklad aj cez zvukové vlny mimo počuteľného spektra na vyšších frekvenciách ako je zvuk? Dalo by sa skonštruovať takýto vysielač a prijímač? Teda či je možné na prenos použiť tieto 2 technológie, a to viditeľné svetlo a tiež zvukové vlny nad počuteľným pásmom? Ak sa niekto tomu technicky aspoň trochu rozumie, vedel by mi to vysvetliť? Ďakujem.
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň