Diskusia k téme Rádio Slovensko

Asi som nepochopil pointu tej relacie, ale preco oproti BZN su tam vacsinou “neznami” hostia? Keby to bolo ako BZN, tak by za celkom zvysila pocuvanost. Lebo ved ludia maju radi politiku…

Práveže minulá vláda dala STVR o 50 miliónov eur viac a súčasná Ficova vláda jej ich odobrala, bolo to jedno z prvých rozhodnutí. Skús si to naštudovať.....

bude nový riaditeľ, predpokladám že dobrý vlastenec, tak vláda aj dá viac peňazí na STVR. A načo dávala Odorová vláda? Jaj už viem 21 milionov pre Nadáciu otvorenej spoločnosti. lol. A tlačovku pani ministerky Šimkovičovej a poverenej riaditelky Predajnovej si videl? Strašné čoho sú slniečkári schopní, aj šikanovať bezbrannú ženu pani Predajnovu, keď poukáže na ich šafárenie a mizerné riadenie.

Na to, aby sa zmenilo Rádio Slovensko je potrebná výmena manažéra a doplnenie tímu. V ČRo Rádiožurnáli pracuje približne 180 ľudí, čo sa zákonite prejaví aj na kvalite. Čiže RS by muselo posilniť aspoň o 30 až 50 ľudí aby sa niekam posunulo. Ale v čase konsolidácie sú asi dôležitejšie dve nové ministerstvá so stovkami zamestnancov ako posilniť verejnoprávny rozhlas, ktorému navyše zmenšili rozpočet.....

Slovenskýrozhlas, podľa mňa, nemá kapacitne ani technicky nato, aby sa priblížilo českému Radiožurnálu.

Myslis zmenit? Zmodernizovat je trochu nieco ine. Zmenu programu by som privital, pretoze skor ako informacne su publicisticke radio, ale aspon maju aj nocne vysielanie (aj ked mam taky pocit, ze medzi 1-4:30 okrem sprav nic live nejde).

RS by potrebovalo zmodernizovať. Keď to porovnávam s českým Rádiožurnálom.
RS zomiera, chýba im život. Chcelo by to nový vietor do rádia.Viac zaujímavých hostí, ako to má Rádiožurnál.

My sme mali zase okruh SRo pre mladých Rock FM rádio od roku 1991.. Pokiaľ vysielalo z Javoriny veľmi počúvané aj na Morave. To absentovalo v ČR. Momentálne máme spravodajský prvý okruh rádio Slovensko. Dlho však trvalo pokiaľ odtiaľ dostali iný program. Ostali myslím už, len nedeľné omše mimo prúdového vysielania..

Skusim trochu popisat, ako to kedysi vyzeralo v nasom eteri.
Od zaciatku 70-tych rokov, za ery socializmu a teda aj spolocneho statu, to vyzeralo zhraba takto:
Bol jeden federalny okruh - Radio Hviezda, ktory bol spravodajsky a ako jediny vysielal 24 hodin denne. Vyielanie bolo odbavovane z Prahy, ale striedala sa tam cestina aj slovencina. Na tomto okruhu sa poobede vysielala napr. aj motoristicka relacia Zakruta z Bratislavy (ktoru reprizovala Bratislava vecer). Primarna distribucia bolo na DV z legendarneho vysielaca Topolna na Morave, co bol geograficky stred spolocneho statu. Tento okruh bol sireny aj na SV a VKV, ale pokrytie bolo dost nesuvisle.
Po prevrate bol ohruh premenovany na Ceskoslovensko a po rozpade spolocneho statu sa v Cechach z neho stal Radiozurnal a na Slovensku bol zruseny bez nahrady (tazka chyba!).
Hlavne narodne okruhy boli Praha v Cechach a Bratislava na Slovensku. Toto boli dost sirokospektralne okruhy, na ktorych mohlo zazniet prakticky cokolovek (asi okrem klasickej hudby a ludovej hudby). Vysielanie bolo od 4. hodiny rano do polnoci. Primarna distribucia bola na SV. Najsilnejsim vysielacom Bratislavy bolo Velke Zaluzie pri Nitre, ktory sa dal v noci zachytit na celom uzemi Europy (osobne som vyskusal). Po prevrate sa Bratislava premenovala na Slovensko 1 (neskor Radio Slovensko). Ked zacali odstredive tendencie a Slovensko zacalo fungovat ako stat v state, sa tento okruh zacal viac profilovat ako spravodajsky. Vtedy aj vznikla relacia Radiozurnal s uvedenou zvuckou.
Okrem tohto vysielali aj kulturne okruhy Vltava v Cechach a Devin na Slovensku. Vysielanie zacinalo spociatku o 10. rano a neskor bolo posuntue myslim na 8, hodinu. Koncili tiez o polnoci. DIstribucia bola vylucne na VKV. Toto boli jedine okruhy, ktore dlhe roky vysielali stereofonne a aj to len urcite relacie. Z tohto obdobia pochadzaju legendarne testy nastavenia stereofonnych vysielacov. Po prevrate sa z Devina stal okruh Slovensko 2 a po reogranizacii v roku 2007 3. okruh.
Regionalne vysielanie fungovalo ako odpojovaky od hlavnych narodnych okruhov Praha/Bratislava. Na Slovensku distribucia bola vylucne na SV. Toto vysielanie nebolo vyslovene profilovane ako samostatny okruh - az neskor sa z neho stala Regina.
Na Slovensku fungovalo (a funguje dodnes) narodnostne vysielanie. Za socializmu sa oznacovalo ako vysielanie pre madarskych spoluobcanov alebo tak nejak. Aspon v regione Bratislavy fungovalo ako odpojovat od Radia Hviezda. Neskor sa z neho stal okruh Patria. Vysielanie pre ine mensiny ako Rusini a pod. fungovalo len na vychode.
Po tom, co zenevsky kmitostovy z roku 1984 prikepol Ceskoslovensku aj kmitocty v pasme CCIR, zacal ceskoslovensky rozhlas pustat nove okruhy, ktore boli sirene celoplosne, t.j. boli federalne.
Azda prvym bol Interprogram Radio Praha, ktory myslim vysielal uz od zaciatku 70-tych rokov, ale predtym som ho neregistroval. Urceny bol pre cudzincov na uzemi Ceskoslovenska a vysielanie bolo v hlavnych svetovych jazykoch. V Bratislave vysielal na 101.8 MHz v dopoludnajsich hodinach. Neskor pribudla aj distribucia na SV. Tento okruh bol medzi domacimi dost popularny vdaka zapadnej hudbe, ktoru vysielal. Obsahovo bolo vysielanie tvrda komunisticka propaganda. Spominam si, ako sa tam velebilo 40. vyrocie vzniku severjnej Korei. Po prevrate bolo vysielanie tohto okruhu dost rychlo ukoncene (neviem presne, kedy, bol som v zahranici). Siet SV vysielacov prebrala Slobodna Europa.
Dalsim specialnym okruhom bolo Radio Melodia, ktory produkovala Bratislava Vysielal od 17. hodiny do polnoci. Obsahom bola vylucne instrumentalna hudba a promovany bol ako okruh pre pracujuceho intelektuala alebo tak nejak. :)
Ostatny vysielaci cas na kmitocte 101.8 MHz vyplnala Hviezda.
Posledny specialny okruh, ktory vznikol v druhej polovici 80-tych rokov, bolo Radio E+M, ktore bolo urcene pre mladych V Bratislave vysielalo na novom kmitocte 96,6 MHz. Zarodky tohto okruhu spocivali v relaciach pre mladez Mikroforum, vysielanom z Prahy, a Elan, vysielanom z Bratislavy. V nejakej zarodocnej forme mohlo fungovat aj na 101,8 MHz, presne si to nepamatam. Po prevrate tento okruh zanikol (neviem presne kedy) a neskor vzniklo Rock FM ako spolocny podnik Slovenskeho rozhlasu s Francuzmi. Aj ked je urcita pdoobnost medzi tymito okruhmo, suvislost tam myslim nie je ziadna.
Prve sukromne stanice zacali samozrejme vysielat az po prevrate. Prve bolo myslim CD International, co bol spolocny podnik Slovenskeho rozhlasu s Rakusanmi, a tesne na to Fun Radio, kde boli tiez zaangazovani Francuzi. V Prahe zacala fungovat Europe 2.
Takto zhruba vyzeral slovensky eter do rokov 1990/1991. Verim, ze ini budu vediet k tomu povedat viac.

Veru že nebola. Aj dnes si zavše pustím LPčku, z originálnou stopou 45 rpm

U nás išlo Rádio Hviezda - federálny okruh, kde boli českí i slovenskí moderátori. Rádio Bratislava sa počúvalo pomenej, prakticky až po zániku federálu.

Síce to bolo v poslednej dobe už viackrát rozoberané, ale v marci 1990 začalo vysielať CD International určené pre Rakúšanov ale dalo sa prijímať aj v okolí BA. V júni nastúpilo Funrádio. Kto mohol, tak ladil zahraničné rádiá - Maďarské Petőfi a polosúkromné Danubius, kde hrali zaujímavé zahraničné pesničky. Ladilo sa aj rakúske Ö3....

dnes oslavuje 35. rokov. Presne 5. marca 1990 začal vysielať. Je tu niekto z diskutujúcich, kto si to pamätá? A čo sa vysielalo pred Radiožurnálom? Boli už v roku 1990 aj nejaké súkromné rádia či stále všetci museli počúvať Rádio Slovensko? Akí politici vtedy vládli? Keď vtedy ešte bolo Československo vysielali tam aj českí moderátori?
podiel [%] celkovej počúvanosti
3. + 4. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň









