Rozhlasová rada ukončila vypočutie všetkých 12-tich uchádzačov o funkciu generálneho riaditeľa SRo. V utorok vypočula sedem kandidátov a dnes zvyšných päť. Ako poslední pred radu poobede predstúpili - ekonomická riaditeľka a štatutárna zástupkyňa SRo Hilda Gajdošová a bývalý šéf radiokomunikácií Gabriel Szántó. Rada teraz hlasuje.
Gajdošová oproti predchádzajúcim voľbám svoj projekt nemenila. Jej hlavným cieľom je zabezpečiť vyrovnaný rozpočet rozhlasu a zvýšenie počúvanosti a dôveryhodnosti SRo. Chcela by pritiahnuť viac poslucháčov od 29 do 45 rokov. Je za zmeny zákonov o koncesionárskych poplatkoch, o SRo, o vysielaní a retransmisii a tiež o DPH. Povedala, že SRo dáva ročne z koncesionárskych poplatkov na DPH 60 mil. korún. Ako uviedla, "DPH považuje za veľmi významný problém verejnoprávnych médií v Slovenskej republike". Zmena zákona o DPH by SRo podľa nej priniesla úsporu 60 až 90 mil. korún. Úspory približne 60 mil. korún by hľadala aj v prevádzke budovy SRo. Ako generálna riaditeľka rozhlasu by sa snažila zvýšiť príjmy z koncesií o 300 mil. ročne. Znižovať náklady by chcela aj predajom nevyužitých nehnuteľností, personálnymi zmenami - aj prepúšťaním a v ďalších položkách. Gajdošová je za zachovanie piatich okruhov SRo, zahraničné a internetové vysielanie by zlúčila do jedného celku a presunula na internet.
Gabriel Szántó by riešil dlh SRo snahou o presadenie nových zákonov o SRo a o koncesionárskych poplatkoch. Ak by bol zvolený za riaditeľa, zmenil by riadenie rozhlasu, rozšíril programy a rozšíril by aj vysielanie Rádia Regina a Rádia Patria. Okruhy rozhlasu by zachoval. Szántó sa domnieva, že rozhlas sa nemôže spoliehať na pomoc od štátu. Členov Rozhlasovej rady opätovne upozornil na viaceré technické možnosti rozhlasu, ktorými by sa dali ušetriť milióny. Ak by sa dostal do vedenia SRo, venoval by sa hlavne digitalizácii, ktorá je podľa neho už pripravená. Prehodnotil by súčasnú sieť vysielačov. Medzi iným radu upozornil na blížiacu sa zmenu majiteľov rádiokomunikácií, ktorým rozhlas dlhuje.
Na zvolenie za šéfa SRo kandidát potrebuje, aby za neho hlasovali aspoň dve tretiny zo všetkých členov rady, teda minimálne 10 z 15. Ak sa v prvom hlasovaní nikomu 10 hlasov nepodarí získať, postupujú do druhého kola voľby kandidáti, ktorí získali najmenej tri hlasy. Ak najmenej tri hlasy získa iba jeden kandidát, postupuje do druhého kola voľby tento kandidát a kandidát, ktorý získal druhý najvyšší počet hlasov. Ak v prvom kole voľby nezíska aspoň tri hlasy ani jeden kandidát, postupujú do druhého kola voľby dvaja kandidáti, ktorí získali najviac hlasov. Druhé kolo voľby sa uskutoční 6. apríla.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.