Najviac diskutovanou témou a v rádiovej brandži najočakávanejšou udalosťou v týchto dňoch je udelenie rozhlasových licencií, vrátených projektom Jemné melódie. O tom, kto bude na týchto frekvenciách vysielať najbližších niekoľko rokov, rozhodne Rada pre vysielanie a retransmisiu [licenčná rada] v utorok 19. júna. Dnes si členovia rady vypočuli projekty, s ktorými sa o tieto, ale aj o mnohé ďalšie frekvencie, uchádzali existujúci i noví záujemcovia.
Rádio Jemné melódie prezentoval generálny riaditeľ Martin Lengyel. Členom licenčnej rady predniesol výsledky jednotlivých vĺn prieskumu počúvanosti MML, pričom porovnal čísla, aké na jednotlivých frekvenciách dosahovali kedysi jednotliví vysielatelia, a aké čísla na nich teraz dosahujú Jemné melódie. Kým v prípade frekvencie 106.6 MHz dosahovalo Rádio B1 počúvanosť okolo 30-40 tisíc ľudí denne, dnes tu Jemné melódie počúva takmer 100 tisíc ľudí. Markantný rozdiel vyšiel aj v prípade frekvencie 98.6 MHz, keď Rádio Východ v niekoľkých vlnách kontinuálne padlo až na cca 80 tisíc ľudí, kým dnes počúva Jemné melódie na 98.6 cca 160 tisíc ľudí. Lengyel "vytiahol" niečo aj z prieskumu Mapping Study, realizovanej švédskou agentúrou Radio Intelligence. Upozornil na fakt, že kým poslucháči si s pomalými pesničkami kedysi spájali Rádio Expres, dnes sú to jednoznačne Jemné melódie, ktoré na Slovensku dominujú vo formáte Soft AC. Jemné melódie podľa neho dosiahli svojim formátom takmer maximum a pre ďalší nárast v počúvanosti im pomôže iba rozšírenie pokrytia, pričom budú pokračovať v nastúpenej ceste - Mapping Study, auditórium testy a callouty.
O lukratívnu nitriansku frekvenciu 95.2 žiada aj Rádio Okey, ktoré chce zaplniť svoje "biele miesto" na mape práve v tomto regióne. Pokúša sa už o to 6 rokov. Svoj projekt prišlo na radu prezentovať nové vedenie, na čele s prezidentom Lagardere ČR-SR Michelom Fleischmannom. Diskusia sa rozprúdila najmä okolo programu a hudobného zamerania rádia. "Slovenská hudba je stále mimoriadne žiadaná a tak bude mať v programe Rádia Okey veľmi významný podiel," prízvukoval nový programový riaditeľ Rádia Okey Bohuš Mäsiarčik a dodal, že rádio bude dávať priestor aj novým mladým kapelám, pokiaľ v nich bude vidieť talent a potenciál. Miroslav Hrnko zo skupiny Lagardere doplnil, že rádio chce zo svojej značky vybudovať silný "brand" na Slovensku.
Zaujímavý a veľmi reálny projekt predstavila spoločnosť, ktorá chce na východe spustiť Rádio Prešov. Jeho projektový manažér Martin Ďurčenko prezentoval projekt mestského rádia, ktoré chce slúžiť ako "Infoportál mesta Prešov." Má ísť o nízkonákladovú stanicu, ktorú bude prevádzkovať max. 7-8 ľudí, pričom priestor dostanú aj študenti masmediálnej fakulty v Prešove. Vysielanie bude z veľkej miery automatizované, pričom obsahom budú výsostne informácie o udalostiach a aktualitách z mesta. Prevádzku chcú okrem príjmov z reklamy pokryť aj pomocou miestnej samosprávy. Mestský úrad im už za symbolické nájomné poskytol priestory v centre mesta priamo vedľa budovy radnice. S takouto pomocou chcú do piatich rokov dosiahnúť vyrovnaný rozpočet. V prípade udelenia licencie na individuálne skoordinovanej frekvencii 91.4 MHz by chceli začať vysielať najneskôr začiakom novembra, aby stihli najzaujímavejšie komerčné obdobie, keď potenciálni inzerenti rozdeľujú svoje rozpočty do reklám.
Ďalšie vypočutia sa týkali viacmenej už existujúcich vysielateľov, ktorí chcú rozšíriť svoje pokrytie. Napríklad Fun Rádio si skoordinovalo nízkovýkonnú frekvenciu 106.3 MHz v Považskej Bystrici. Jej rozvysielaním bude podľa technického riaditeľa Juraja Neveselého pokrytý celý diaľničný úsek medzi Bratislavou a Žilinou a nerušný príjem na celom tomto hlavnom cestnom ťahu. Ambíciou je ešte skvalitniť pokrytie v okolí Nového mesta nad Váhom. S podobným zámerom prišlo Rádio Expres, ktoré chce skvalitniť signál vo významnej aglomerácii - Poprad. Podobne žiadali o dokrytie územia rádiá Sity, Max, Kiss, Hit FM, Lumen a Slovenský rozhlas, ktorý žiadal o nízkovýkonnú bratislavskú frekvenciu 97.2 MHz.
- jš -