Slovenský rozhlas [SRo] nemá košickú redakciu maďarského vysielania Rádia Patria, nemôže teda pripravovať zrušenie niečoho, čo neexistuje. Uviedla to pre TASR generálna riaditeľka SRo Miloslava Zemková v reakcii na protestný list Košického občianskeho klubu [KOK], ktorý sa angažuje "za zachovanie redakcie".
O protestnom liste, ako ďalej uviedla, informoval vedenie SRo podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič v júli tohto roku a požiadal o stanovisko, ktoré mu vedenie poskytlo. "Názory, ktoré prezentuje predsedníčka KOK Kornélia Csalová, berieme na vedomie, no nemôžeme sa nimi riadiť," zdôraznila Zemková. Pripomenula, že "redakčné pracovisko historického významu“, ktoré má byť údajne zrušené, nejestvuje už minimálne šesť rokov.
"Nikto nelikviduje niekoľkodesaťročné úsilie koncepčnej rozhlasovej práce v Košiciach, len sa snažíme aspoň externe zabezpečiť deväťmesačný výpadok detašovaného redaktora Maďarskej redakcie Rádia Patria SRo v Bratislave. Toho istého redaktora, ktorý počas deväťmesačnej práceneschopnosti šéfredaktoruje maďarským novinám Kassai figyelo a vydáva znevažujúce a štvavé články proti Slovenskému rozhlasu," uviedla generálna riaditeľka.
Výrok v protestnom liste „umlčať maďarské slovo v košickom rozhlase“ podľa Zemkovej nie je nič iné ako nepochopenie štruktúry vysielania, pretože košický rozhlas – Rádio Regina – vôbec nevysiela v maďarskom jazyku, v maďarčine vysiela bratislavské štúdio so sieťou vlastných pracovníkov a spolupracovníkov. SRo, pripomenula, v súčasnosti nerozširuje žiadnu svoju redakciu a už vôbec nie vymyslenú, naopak, "znižujeme stav interných zamestnancov, preto je žiadosť pani Csalovej bezpredmetná. Žiadny politický subjekt nemôže ovplyvňovať personálnu, organizačnú, odbornú a programovú činnosť SRo," dodala Zemková v reakcii na to, že kampaň KOK podporuje aj jedna politická strana.
O údajnom rušení košickej redakcie a protestnom liste Zemkovej informovala Csalová na tlačovej konferencii v Košiciach v utorok 22. septembra. Podľa listu, ktorý poskytla novinárom, zrušenie súčasného stavu by znamenalo skoncovať s redakčným pracoviskom historického významu a zlikvidovať niekoľko desaťročí trvajúce úsilie koncepčnej rozhlasovej práce v Košiciach.
"Považujeme za nepostačujúce riešenie nahradzovať prácu maďarských profesionálnych redaktorov externými alebo príležitostnými spravodajcami. Prítomnosť fundovaných a skúsených novinárov nie je len vecou prestíže, ale mediálni pracovníci zastávajú nezastupiteľnú úlohu pri organizovaní spoločenského života. Preto žiadame generálnu riaditeľku Slovenského rozhlasu, ako aj šéfredaktorku Rádia Patria, aby prehodnotili svoje rozhodnutie a zvažovali možnosť, ako by mohli košickú redakciu Rádia Patria rozšíriť, a nie ju likvidovať," citovala z listu Csalová.
Predsedníčka vylúčila akékoľvek politické pozadie iniciatívy a informovala, že ich aktivitu podporilo aj vyše 40 spoločenských organizácií na východnom Slovensku.
Iniciátori listu poukazujú aj na skutočnosť, že pred 80 rokmi práve v Košiciach zaznelo prvé vysielanie Československého rozhlasu v maďarskom jazyku, preto by podľa KOK bolo nedôstojné v roku jubilea "umlčať maďarské slovo v košickom rozhlase".
List podľa Csalovej zaslali vedeniu SRo v júli a zatiaľ nedostali žiadnu odpoveď. V prípade neúspechu sú pripravení zorganizovať občiansku petíciu.
K iniciatíve KOK sa pridal aj politický subjekt Strana regiónov Slovenska.
a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho
písomného súhlasu TASR výslovne zakázané.