To, ako sa robí rádio, ale aj ako sa počúva, sa v posledných rokoch zásadne zmenilo: poslucháči vo veľkom počúvajú hudbu z Internetu a aj hovorené slovo sa častejšie počúva cez internetové rádiá a podcasty.
Generácia, ktorá vyrástla s Internetom, je tak mediálne skúsená a technika natoľko dostupná a jednoduchá, že každý, kto chce, môže určitým spôsobom sám robiť rádio a vysielať ho cez Internet. Ako základné vybavenie stačia netbook, alebo kľudne aj mobilný telefón s operačným systémom, a na prenos dát internetové pripojenie.
Tento kreatívny potenciál Web 2.0 generácie so skúsenosťami tvorcov rádií sa pokúša spojiť jeden kolektív sídliaci vo Švajčiarskom Bazileji: Open Broadcast sa volá prvé Švajčiarske digitálne rádio, ktoré začalo vysielať začiatkom tohoto roka. Anna Soucek ho predstavila v relácii "Digital.Leben" Rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu Ö1.
Prepis audio rozhovoru z nemčiny:
Thomas Gilden: Netvorím rádio. Som jednoducho, ak to preženiem, frustrovaný poslucháč. Myslím si, že som sa len bránil, možno trošku radikálne, ale čas už dozrel.
Anna Soucek: "Čas už dozrel, nie však na ohlásenie zániku rádia ako takého, ale aby sme vyskúšali, ako by mohlo fungovať rádio budúcnosti", vraví Thomas Gilden. Narozdiel od internetových rádií je Open Broadcast licencované rádio vysielajúce cez DAB+. Príjem je zabezpečený digitálnymi prijímačmi, ktoré už môžete kdekoľvek kúpiť. Kuchynské rádiá s Internetom.
Thomas Gilden: K digitálnemu rádiu môžete posielať aj obrázky, odkazy, texty, alebo aj obaly albumov. To je to krásne na tejto technológii.
Anna Soucek: Jedinečné na Open Broadcast je to, že je to poslucháčmi vytvárané rádio. Znamená to, že program nevytvára stála redakcia, ale internetová komunita, ktorá je obsahovo zameraná na umelecké, kultúrne a znalostné rádio.
Franziska Oliver sa po dlhoročnej žurnalistickej práci v rádiu a televízii pripojila k Open Broadcast. Na komunite ju zaujali nové technológie a demokratický prístup, žiadna hierarchia. Komunita kontroluje samu seba a spolu sa dohodne, ktoré relácie budu pokračovať a ktoré nie.
Franziska Oliver: Kvalita by nebola udržateľná, keď by bol prizvaný ktokoľvek a hral a rozprával by to, čo sa mu páči. Preto môžu nových ľudí pozývať len členovia tímu Open Broadcast.
Anna Soucek: Každý môže pozvať 5 ľudí, ktorí už majú skúsenosti v médiách alebo v umeleckej sfére, ktorých považujú za prínos pre rádio. Nový člen môže opäť pozvať ďalších 5 ľudí.
Franziska Oliver: Takto by mala komunita rásť až do ideálnej veľkosti 5000 členov. Pri tejto veľkosti môže každý člen 2 až 3 krát do roka prispieť do programu, ktorý by bol takto zaplnený.
Anna Soucek: "Kedže vysielanie v súkromných a verejnoprávnych rádiách je menej flexibilné, ponúka Open Broadcast platformu na vyskúšanie niečoho nového", vysvetľuje Franziska Oliver. Okrem reklamy a správ je v Open Broadcast všetko možné.
Franziska Oliver: Toto je tá veľká šanca, nielen formálne, kde je ešte toho veľa otvoreného, ale aby aj obsahovo niečo vzniklo. Radosť experimentovať je predpoklad u našich členov.
Anna Soucek: Momentálne sa nevysiela ešte nonstop. Vývoj softvéru už ale finišuje. Dôležité je spojenie podobných iniciatív nielen voľných/slobodných rádií, ale aj univerzít a umeleckých škôl. Preto Open Broadcast paralelne s výstavou "Kunst Messe Basel" usporiadal vo svojich štúdiách v Bazileji medzinárodné stretnutie tvorcov rádií, vývojárov softvéru a umelcov. Na stretnutí by sa mali prerokovať možné formy spolupráce a výmeny ideí.
Franz Zeller: Ak chcete sledovať diskusiu k víziám o rádiu, je to možné cez web na openbroadcast.ch. Môžete sa tam samozrejme aj započúvať do vysielania.
Celý článok a audio súbor môžete nájsť tu:
http://oe1.orf.at/programm/231880
http://194.232.200.191/oe1/programm/0000BD51.MP3
Hören Sie einen Auszug aus der Ö1 Sendung "Digital.Leben" zum Thema "Open Broadcast. User-generiertes Digitalradio aus der Schweiz“ von Anna Soucek vom 14. Juni 2010 um 16.55 Uhr in oe1.ORF.at Link: http://194.232.200.191/oe1/programm/0000BD51.MP3