Dnes, 14. júla, oslavuje formát MP3 svoje 15. narodeniny. Najrozšírenejší formát pre digitálnu hudbu bol štandardizovaný už v roku 1992, ale svoje označenie dostal až 14. júla 1995. Meno mu vybrali vedci z Fraunhoferského Inštitútu v Erlangene. Hľadali najlepšiu príponu pre súbory audio-kompresného štandardu ISO - IS 11172-3 "MPEG Audio Layer 3".
Nápad vytvoriť kompresný štandard, ktorý zaznamenáva len tie audio signály, ktoré dokáže zachytiť ľudské ucho, vznikol prevažne na Fraunhoferskom Inštitúte. Vynechaním týchto signálov sa enormne znížili požiadavky na úložný priestor. Ako otec formátu mp3 sa uvádza Karlheinz Brandenburg a ako "mama" sa často spomína speváčka Suzanne Vega. Vedci totiž optimalizovali kompresný algoritmus na piesni "Tom's Diner" spievanú A-Cappella.
Formát s príponou mp3 zvalcoval hudobný priemysel, zrazu umožnil prenos hudby cez Internet. Základný kameň prenosu hudby je Audio-CD formát, ale až kompresia, ktorá zmenšila veľkosť súborov na približne jednu desatinu, zreálnila masový prenos aj v raných časoch Internetu. Štandardizácia formátu podporila vývoj prenosných prehrávačov (jedny z prvých boli napr. MPMan F10, Rio PMP300), ktorých pamäte dnes dosahujú aj niekoľko desiatok GB a dokážu ukladať stovky hudobných albumov.
Algoritmus kompresie je chránený patentom, ale informácie a používanie kompresie je voľne dostupné, čo umožnilo rýchle rozšírenie. "V dnešnej dobe sú vyvinuté lepšie znejúce audio kompresie ako napr. AAC, ale štandard mp3 je podporovaný každým audio zariadením, čo mu umožní prežiť najbližších 10 rokov," hovorí Karlheinz Brandenburg.