Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) pripravuje prepúšťanie. Tento rok by sa malo prepustiť približne 200 zamestnancov RTVS a tiež 85 manažérov. V prípade 85 manažérov ide o funkcie riaditeľov programových služieb a centier a tých organizačných útvarov, ktoré dnešným schválením organizačného poriadku zanikajú. Vyplýva to zo zlúčenia viacerých riadiacich aj obslužných činností po spojení STV a SRo od 1. januára do nového verejnoprávneho média - RTVS. Médiá o tom informovala generálna riaditeľka RTVS Miloslava Zemková potom, ako dnes Rada RTVS schválila Organizačný poriadok RTVS. Zemková zároveň upozornila, že je možné, že riaditelia, ktorí dnes už nemajú opodstatnenie a budú prepustení, sa budú môcť prihlásiť do konkurzu na obsadenie novovytvorených tvorivých a programových centier. "Predpokladám, že z vnútorného prostredia obsadíme veľkú väčšinu tých nových funkcií," uviedla Zemková.
Z novej organizačnej štruktúry, ktorá je súčasťou organizačného poriadku RTVS, vyplynú všetky dôležité dokumenty, ktorými sa riadi RTVS - rozpočet, vnútorné smernice a ďalšie. Podľa Zemkovej si treba uvedomiť, že RTVS - televízna aj rozhlasová časť, majú spolu 12 programových služieb, ktorých vysielanie zabezpečujú jednotlivé centrá. Usporiadanie a spojenie ich agend je náročný proces a je to prvý krok fúzie STV a SRo. "Je to prvý krok k tomu, aby sa fúzia vôbec mohla začať," dodala šéfka RTVS. Fúzia by sa podľa Zemkovej najprv mala prejaviť v regionálnych štúdiách STV a SRo v Košiciach a v Banskej Bystrici. Rozhlasové a televízne štúdiá sa v každom meste spoja do jedného priestoru a bude ich riadiť jeden výkonný riaditeľ, ktorý bude priamo podliehať generálnej riaditeľke RTVS Zemkovej. Podobne to podľa Zemkovej funguje aj v regionálnych štúdiách ORF. Ich zamestnanci by mali pracovať pre televízne aj rozhlasové vysielanie.
Autor zákona - ministerstvo kultúry pri príprave zákona o RTVS počítalo s tým, že štát ušetrí spojením STV a SRo už tento rok najmenej 1,65 milióna eur. Úspory majú vzniknúť najmä v rámci personálnych a administratívno-obslužných činností, ale aj znížením počtu členov orgánov bývalých verejnoprávnych médií. Napríklad z pôvodných 36 členov rád a dozorných komisií SRo a STV sa počet členov kontrolného orgánu RTVS - Rady RTVS znížil na deväť.
Vznik RTVS je podľa ministra kultúry Daniela Krajcera prvým krokom reformy verejnoprávnych médií. Úlohou vedenia RTVS je v tomto období popri ekonomickej a programovej konsolidácii verejnoprávneho rozhlasového a televízneho vysielania aj postupná fúzia STV a SRo. Má tiež pripraviť podmienky na fungovanie média od roku 2012, keď sa má zmeniť financovanie verejnoprávnej inštitúcie RTVS. Majú zaniknúť tzv. koncesie a nahradiť ich má každoročný jednorazový príspevok zo štátneho rozpočtu. Ministerstvo kultúry zároveň avizovalo koncom minulého roka, pred vytvorením RTVS, že chce otvoriť širšiu diskusiu o transformácii verejnoprávnych médií – o ich obsahu, precíznejšom zadefinovaní verejnoprávnosti a verejného záujmu a na rad sa dostane aj príprava nového modelu financovania.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.