Máme za sebou jarnú licenčnú rošádu. Pozrite sa na to, s čím prišli jednotliví žiadatelia v poradí tak, ako prebiehalo výberové konanie. V hre boli aj lukratívne frekvencie.
Rádio Max potrebuje predĺžiť licenciu
Posledným žiadateľom, ktorý v pondelok predstúpil pred licenčnú radu, bolo nitrianske Rádio Max. Stanici končí platnosť licencie a ak chce vysielať ďalej, potrebuje si ju predĺžiť. Výkonný riaditeľ rádia Bohumír Harvan zhrnul čo všetko za 12 rokov existencie stanica priniesla poslucháčom. Rádio Max chce naďalej pokračovať vo vysielaní pre svojich poslucháčov v Nitrianskom kraji na doterajších frekvenciách - na 101,0 MHz v Nitre a 98,7 MHz v Nových Zámkoch. "Sme nielen vysielateľom ale aj partnerom pri rôznych akciách v meste a regióne, ktoré zabezpečujeme aj technicky," doplnil ho konateľ licencovanej spoločnosti Maxmedia s.r.o. Viktor Vincze, ktorý ubezpečil radných, že rádio má dosť peňazí na existenciu a dokáže na seba zarobiť. Radných zaujala jedinečnosť v programe - relácia "Pánu bohu chrbtom" s farárom, ktorý sa jazykom mladých prihovára mladým a predstavitelia stanice hovoria, že to má veľmi dobré odozvy.
Jemné melódie si našli malé mestá
Jemné melódie sa na rade zdržali iba krátko. Žiadajú o tri nízkovýkonné individuálne frekvencie. V prípade ich získania by sa JM ozvali v Brezne, Rožňave a v Spišskej Novej Vsi. Vo všetkých troch prípadoch ide o 500 wattové výkony. "Silnejšie sa žiaľ nedajú nájsť", odpovedal technický riaditeľ stanice Rastislav Šangala na otázku radných ohľadom výkonov. Rádio by pokračovalo v rovnakom programe bez zmien.
Expres prišli obhajovať Američania
Rádio Expres prišlo na radu požiadať o predĺženie licencie. Pred radou prehovoril šéf a zakladateľ majiteľa Expresu, spoločnosti Emmis Jeff Smulyan: "Som veľmi hrdý, že Expres je najsilnejšie rádio na Slovensku. Nie je to len trhový líder ale prináša veľa pozitívov do života mnohých ľudí, ktorým pomáha pri každodennom živote. Je to predovšetkým šikovnosť ľudí tu na mieste, ktorí toto rádio vytvorili. Preto budem veľmi hrdý, ak umožníte tomuto rádiu aj naďalej byť súčasťou života našich poslucháčov."
Expres okrem svojej frekvenčnej sady žiada aj o silnú 90,8 MHz z Veľkej Javoriny. Podľa technického riaditeľa Františka Marona by v prípade získania tejto frekvencie vrátili 88,4 MHz Hlohovec a možno aj 99,7 MHz v Novom meste nad Váhom, to by však záležalo od nameraných parametrov.
Generálna riaditeľka Eva Babitzová na začiatku spomenula úspešnú históriu rádia, efektne prezentovanú pekne pripravený Powerpointom. "Toto je dôkaz o tom, že licenciu ste pred 11 rokmi udelili firme, ktorá z toho urobila lídra na trhu." Vystúpenie jednotky medzi rádiami pokračovalo silnými prvkami v programe. "Našou najsilnejšou stránkou je dopravný servis. Vodičov nielen varujeme pred radarmi a zápchami. Prinášame ozaj hodnotné informácie," prezentovala E. Babitzová. Spomenula ďalšie úspešné programové prvky a takisto mílniky histórie. Zakaždým nasledovala zvuková ukážka z vysielania. Prítomní si vypočuli niekoľko zaujímavých ukážok zo spravodajstva, rôznych zábavných či dobročinných kampaní. Šéfka Expresu naďalej vymenovala dôležité ceny ktoré rádio získalo, okrem iného od Asociácie amerických rádií a ďalšie.
Rozhlas chce najmä malé frekvencie
Slovenský rozhlas prišiel pýtať jednu z najväčších frekvenčných sád. Ide o 15 nízkovýkonných frekvencií - niektoré si rozhlas skoordinoval sám, no je medzi nimi aj silná 90,8 MHz z Veľkej Javoriny. Rozhlasáci žiadajú aj nitriansku 101,0 MHz ktorá zatiaľ patrí rádiu Max ale i 96,1 MHz Čadca, o ktorú žiadal aj pôvodný vlastník Rádio Frontinus a bánovskú 90,4 MHz po Rádiu Wow. "Zákon nám ukladá vysielať minimálne na 4 terestriálnych okruhoch, z toho dôvodu potrebujeme postupne rozšíriť programové služby poslucháčom," prízvukoval technický riaditeľ RTVS Róbert Oravec. Radných zaujímalo, kedy rozhlas rozvysiela "tučnú" frekvenciu 94,2 MHz z Kráľovej Holi, ktorú získalo na jeseň pre Rádio Devín. "Do apríla sme mali rozpočtové provizórium, preto sa rozvysielanie trochu oneskoruje. No sme vďační, že túto frekvenciu máme. Teraz prebieha výber prevádzkovateľa. A pokúsime sa to rozvysielať do konca leta", ubezpečil R. Oravec.
Vráti sa do Bánoviec pôvodné rádio?
Do éteru chce vstúpiť staronový vysielateľ. Spoločnosť M-Technologies spol. s.r.o. chce obnoviť Rádio Wow ktoré skončilo pre údajné finančné problémy. Martin Jursa a Patrik Bujna prišli pred licenčnú radiu objahovať znovupridelenie pôvodnej frekvencie 90,4 MHz. "Žiaľ pôvodný majiteľ mal iné podnikateľské aktivity a o rádio už nemal záujem. Preto sme techniku od neho odkúpili a keďže sme do toho rádia dali všetko, chceli by sme ho naďalej prevádzkovať. Nešlo teda o krach, bol to nezáujem majiteľa," presviedčal radných Martin Jursa. Podľa jeho spoločníka Patrika Bujnu je rádio pripravené začať vysielať ihneď. "Všetko stojí na svojom mieste, štúdio aj vysielač. Stačí zapnúť vypínač." Rádio podľa jeho slov neustále žilo vo svojom regióne, malo a stále má dobré vzťahy s lokálnymi firmami. Preto by v programe nič zásadne nemenili. "Poslucháči si nás veľmi žiadali, mali sme zriadenú schránku na odkazy a tých nám chodilo veľa," dodáva P. Bujna. "Poslucháčov sme určite nestratili. Tí to vnímajú ako technickú prestávku. A čakajú, kedy sa vrátime," pridával M. Jursa. Rádio podľa podkladov, ktoré majú radní na stole, nemalo finančné problémy a bolo v čiernych číslach. Patrik Bujna ubezpečoval radných, že firma má aj iné podnikateľské aktivity a v prípade, že by rádio na seba nezarobilo, sú schopní vykryť prípadné straty.
Rádia One žiada o Handlovú a Ružomberok
Rádio One sa chce rozšíriť do ďalších miest. Šéf rádia Milan Homola žiadal o individuálne koordinovanú frekvenciu 107,5 MHz v Ružomberku a 94,9 MHz v Handlovej. Keďže rádio vysiela v dvoch regiónoch - v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji, na týchto dvoch frekvenciách by podľa M. Homolu išiel program z Banskej Bystrice. "Chceme expandovať aj smerom na Handlovú, Bánovce a tak ďalej, preto nás oslovila táto handlovská frekvencia. Do budúcna máme záujem rozšíriť aj nitrianske štúdio, no na tom juhu je to trochu ťažšie s koordináciou nových frekvencií." Rádio ostáva pri svojom úspešnom formáte pre mladých. "Sme nízkonákladové rádio. Každé štúdio má dvoch moderátorov. Jeden vysiela doobedu, druhý poobede." M. Homola poukázal na ešte jednu výhodu - keďže rádio vysiela z dvoch štúdií, tie sa dokážu nahrádzať pri prípadnom výpadku.
Rádio Viva, ktoré malo prísť na radu, z konania odstúpilo.
Rádio Frontinus obhajuje svoju licenciu
Pred licenčnú radu predstúpil jeden z najstarších slovenských lokálnych vysielateľov, majiteľ Rádia Frontinus Rudolf Podkrivacký. Stanica, ktorá vysiela od roku 1993 potrebuje znovu získať licenciu na svoje tri frekvencie, ktorým v roku 2012 vyprší lehota. Podľa R. Podkrivackého veľké zmeny v programe nenastanú. "Veľký podiel v našom vysielaní tvorí lokálne spravodajstvo. Okrem toho ťahúňom nášho vysielania sú relácie pre deti či jubilantov." Frontinus však uvažuje do budúcna o ďalšom rozšírení. "Možno by sme išli ďalej do Ružomberka či Liptovského Mikuláša," dodal Podkrivacký.
Do éteru chce vstúpiť Rock Jam Rádio
V éteri ešte nevysielajúce Rock Jam Rádio žiada o svoju individuálne kordinovanú frekvenciu 94,9 MHz v bratislavskej Petržalke. Na jesennom licenčnom konaní získalo 101,1 MHz a teraz žiadajú o tú petržalskú, ktorá podľa slov konateľa Intersonic spol. s.r.o. bola plánovaná ako hlavná a na nej bol postavený celý projekt. Rock Jam Rádio plánuje ostať pri svojom doterajšom soft-rockovom formáte. Šéf Intersonicu očakáva vyššiu odozvu od poslucháčov, nakoľko internet a káblové rozvody, v ktorých zatiaľ rádio vysiela, im neprináša dosť poslucháčov.
Rádio Go Deejay by sa ozvalo v Bánovciach
Rádio Go Deejay žiada o frekvenciu 90,4 MHz, ktorá ostala po utíchnutom Rádiu Wow. Trenčianske tanečné rádio chce využiť dieru na trhu v Bánovciach nad Bebravou a vstúpiť aj do tohto regiónu. Majiteľ Marián Dokupil žiadosť obhajoval novými špeciálkami v programe. Frekvenciu by spustili veľmi skoro: "Ak nám dáte papier tak aj do týždňa", ubezpečoval radných M. Dokupil.
Rádio Sity si chce rozšíriť signál v Bratislave
Verejné vypočutie žiadateľov o frekvencie otvorilo Rádio Sity. Rasťo Lehotský žiadal o dve nové frekvencie 94,9 MHz a 96,0 MHz. Rádio by si tým rozšírilo územné pokrytie mesta na dvojnásobok.