Prvým žiadateľom bola spoločnosť GES Slovakia, s.r.o, ktorú zastupoval marketingový riaditeľ Andrej Kratochvíl. Vysielateľ Anténa Rock žiada o niekoľko menších frekvencií z vlastnej koordinácie, ale aj o ženevskú 94,5-ku z Krížavy. Tie menšie frekvencie chcú rozvysielať napríklad v Devínskej novej vsi, ale aj na Považí. V prípade, že by získali „silnú“ Žilinu, vrátili by menšie frekvencie v Žiline, Martine a Čadci. Rádio je zabehnuté, vyprofilované, a ako spomenul Kratochvíl, žiadne zásadné zmeny v prípade získania nových frekvencií neplánujú. „Ak, tak len nejaké malé kozmetické zmeny“, dodal šéf marketingu Antény Rock.
Rocková republika takisto chce rozšíriť svoje územie. Konkrétne územie svojho pokrytia. Vysielateľ, spoločnosť C.S.M. Group s.r.o., si skoordinoval malú frekvenciu 98,5 MHz v Tvrdošíne, ale zálusk si robí aj na veľkú 94,5 MHz. Stanica momentálne vysiela na 13 frekvenciách a v koordinácii ich má ďalších 15. V prípade, že by získali ženevskú frekvenciu v Žiline, získali by pokrytie ďalších 250-tisíc poslucháčov. Ak by sa tak stalo, vrátili by všetky malé frekvencie, ktoré sú v pokrytí veľkej Krížavy. Zároveň by sa zriekli aj ďalších frekvencií na Považí, ktoré majú ešte len v koordinácii, no pokrýva ich 94,5-ka.
Martin Lengyel načrel aj do pálčivej problematiky – merania počúvanosti spoločnosťou Median a jej reprezentatívneho prieskumu MML. Rocková republika sa totiž snaží rozbehnúť alternatívny prieskum, trochu odlišnou metodikou, na oveľa väčšej vzorke respondentov. Podľa Lengyela stredným a malým rádiám MML-ka neukazuje správne čísla a tieto stanice majú podľa neho vyššiu počúvanosť, ako deklaruje MML. „Zistili sme, že trh sa riadi nesprávnymi číslami. Nemôžete zmerať počúvanosť na vzorke pár ľudí. Je to nemožné, je to šarlatánstvo. Preto si robíme vlastný alternatívny prieskum. Tým, že nie sme v asociácii, máme slobodu a môžeme si robiť, čo chceme. Je to možnosť pre malé rádiá ukázať, že ich počúva viac ľudí, ako ukazuje reprezentatívny prieskum MML,“ načrtol. Rocková republika podľa jeho slov požiadala spoločnosť Median, aby ju prestala merať. Prvé relevantné výsledky chce Lengyel ukázať trhu začiatkom budúceho roka.
Ďalšie multiregionálne rádio, ktoré by chcelo získať Krížavu, je Best FM. V jesennom výberovom konaní žiadalo len o túto jednu frekvenciu. Manažér stanice Richard Dírer pred radou svoju žiadosť prezentoval okrem iného tým, že stanica už teraz takmer spĺňa kvóty na vysielanie slovenskej hudby vo vysielaní, čo bude zákonom dané od začiatku budúceho roka. „Posilnili sme vysielanie československej hudby. Program Československý odvar sme z jednej hodiny rozšírili na päť hodín. Podiel československej hudby je teraz 30% a slovenskej 15%. Čiže my sme sa snažili už teraz predpripraviť na nový zákon o kvótach. Tých 5% ešte doplníme tak, že znížime 5% podiel českej hudby.“ Stanici ešte ostáva vyriešiť otázku, čo s „novou“ slovenskou hudbou, ktorú prikazuje zákon. Nakoľko Best FM má oldies formát, rádio podľa Dírera pravdepodobne požiada licenčnú radu o výnimku. Rádio sa taktiež chce pridať k iniciatíve Rockovej republiky – k realizácii alternatívneho prieskumu počúvanosti. V prvých výsledkoch, ktoré sú už na svete, tento prieskum nameral Best FM dvojnásobnú počúvanosť oproti MML a stanica verí týmto číslam.
O frekvenciu 94,5 MHz prišlo žiadať aj RTVS. „Ženevskú Krížavu“ by verejnoprávny rozhlas chcel pre svoje Rádio_FM. Pred radu predstúpil generálny riaditeľ RTVS Václav Mika. „Rádio_FM má najväčši podiel alternatívnej hudby na Slovensku. Tento formát prináša zvýšenie podielu slovenskej hudby. Je jedinou stanicou na Slovensku, ktorá prináša prenosy z podujatí, ktoré sa týkajú pôvodnej slovenskej hudby,“ povedal Mika vo svojej krátkej prezentácii.
Do boja o lukratívnu 94,5-ku vstúpilo aj Rádio Vlna. Na území, ktoré Krížava pokrýva, už Vlna má svoje menšie vysielače. Lokálne frekvencie v Martine, Žiline a Čadci by vrátila, ak by jej licenčná rada priklepla žiadanú Krížavu. Stanicu prezentoval Peter Hurajt. Žiadosť o získanie zaujímavej frekvencie podložil jedinečnosťou programového formátu Vlny: „Odlišujeme sa formátom. Tak čistý oldies formát, aký máme my, nemá nikto,“ povedal a tým pádom sa musel dotknúť aj toľko diskutovaných kvót na vysielanie slovenskej hudby. Konkrétne, zákonom prikazovaných 5% novej hudby, nie staršej ako 5 rokov. „Ak by sme začali hrať novú slovenskú hudbu, tak už by sme neboli oldies. Bryndzové halušky v čínskej reštike – asi ťažko,“ vypichol k téme. Pred radou však vyzdvihol informačnú „pohotovosť“ stanice: „My reagujeme hneď, ako sa niečo stane. U nás poslucháč nemusí čakať na celú hodinu na správy. Pokial sa niečo stane, my s tým ideme hneď do vysielania.“
Popri rockových a oldies staniciach má o Krížavu zájem aj „mladícka“ Europa 2. Stanica by chcela posilniť svoje pokrytie v regióne. Hoci tu už dávnejšie vysiela na malých frekvenciách, jedna silná by jej pomohla posilniť sa u poslucháčov na Kysuciach a Považí. „V Žiline a okolí máme slabú počúvanosť a táto frekvencia by nám pomohla saturovať poslucháčov v tomto regióne,“ zdôvodnil marketingový manažér Europy 2 Dušan Vančo. Radní sa dotkli aj problematickej hudby pre mladých s nadávkami, ktorú Europa 2 vysiela v noci. Vančo na to argumentoval, že toto rádio vysiela pre mladých poslucháčov a preto sa im chce prihovárať ich jazykom. Vysielateľ sa však snaží dodržať všetky zákonom stanovené podmienky pre vysielanie takejto hudby, aj keď, ako povedal Vančo, „je to na hrane“.
Dve malé vlastné – v Brezne a v Ružomberku, a silná Žilina. To sú frekvencie, o ktoré žiadalo Rádio One Retro, hrajúce výlučne len hudbu 90-tych rokov. Pred radou prezentoval Milan Homola: „Myslím, že dokážeme osloviť poslucháčov aj v tomto regióne. Tam, kde sa frekvencie budú prelínať, tak samozrejme, naše frekvencie vrátime naspäť,“ povedal a dodal, že ak by získali 94,5-ku, určite by ju neprevádzkovali cez Towercom, ale postavili by si vlastný vysielač. Toto rádio, podobne ako niektorí ďalší vysielatelia, podľa Homolu nedokáže naplniť zákonných 5% novej slovenskej hudby. „Budeme mať s tým problém, lebo vysielame hudbu 90-tych rokov. Zrejme budeme žiadať radu o výnimku, nakoľko by nám to úplne rozbilo program a Rádio One Retro by stratilo ten formát, ktorý dáva poslucháčom.“
O tom, ako sa rozdelia žiadané frekvencie, licenčná rada rozhodne v utorok 10.11.