Rok invázie očami Rádia Košice
Mnohí Ukrajinci utekajúci pred nezmyselnou vojnou našli druhý či dočasný domov práve na Slovensku, no najviac ich spočiatku prichádzalo práve na východ, odkiaľ buď pokračovali ďalej, alebo ostali. Rádio Košice pred touto skutočnosťou nezatvára oči, naopak, otvára rôzne témy súvisiace práve s ruskou inváziou. Ukrajinskí občania sú medzi nami, stali sa súčasťou našich bežných životov. Téma vojny však nesmie zovšednieť.
Ako je všeobecne známe, spravodajstvo zohráva v Rádiu Košice dôležitú úlohu. Regionálna jednotka na Slovensku denne pokrýva regióny, v ktorých vysiela, no rovnako venuje pozornosť dianiu v rámci celého Slovenska či zahraničia. V dnešnom globálnom svete má na nás dopad aj to, čo sa stane tisícky kilometrov od našej hranice. V deň výročia vpádu ruských vojsk na Ukrajinu prinesieme rozhovory s rôznymi osobnosťami, aby sme sa na problém pozreli z viacerých hľadísk. Ľudsky, politicky, očami dobrovoľníkov, žiakov, cez umenie aj samotné mesto Košice, ktoré má k Ukrajine blízko, nielen geograficky.
Ukrajina po roku vojny očami hostí z viacerých oblastí
Rádio Košice prinesie počas celého piatka (24.2.) množstvo faktov, rozhovorov a výpovedí. Ich spoločným menovateľom bude Ukrajina. K téme sa vyjadria politológovia Alexander Duleba či Gabriel Eštok. Priestor vo vysielaní dostanú aj dobrovoľníci, ktorých od začiatku vedie Adriana Čurajová, rovnako charity, ktoré od vypuknutia vojny robia nenahraditeľnú prácu a pomáhajú nielen priamo na hraniciach.
V Košiciach našli domov aj Ukrajinci, ktorí sa tu rozhodli pre nový život. Ich súčasťou je aj vzdelávanie. K téme sa vyjadrí Renáta Obšatníková, riaditeľka ZŠ Tomášikova, ktorá otvorila brány školy pre ukrajinské deti.
O tom, čo sa na Ukrajine deje a ako to celé vnímajú práve Ukrajinci, bude vo vysielaní Rádia Košice hovoriť Viktoryia Bondarenko z SOS Ukrajina, tiež ukrajinská umelkyňa Ruslana Liashenko či ukrajinská mamička Anna Ježečenko.
Samozrejme, priestor vo vysielaní dostanú aj politickí predstavitelia, Zuzana Čaputová, Eduard Heger, Jaroslav Naď či Rastislav Káčer. V rámci regiónu sa k téme vojny na Ukrajine vyjadrí aj Jaroslav Polaček, Eduard Buraš či Roman Dohovič.
Rádio Košice, ktoré bolo aj priamo na východných hraniciach vo Vyšnom Nemeckom a podieľalo sa na dobrovoľníckej pomoci, sa poslucháčom prihovorí aj hlasom, na ktorý by sa nemalo zabúdať. Oslovilo starostov prihraničných obcí ako Veľké Slemence, Vyšné a Nižné Nemecké, Krčava, Ubľa.
Ukrajina však nemá ku Košiciam blízko len geograficky, ale aj ľudsky. Starostovia niektorých košických mestských časti, ktoré Ukrajine pomáhajú od začiatku, preto dostanú v špeciálnom vysielaní rovnako priestor.
Vojna na Ukrajine sa ešte neskončila a Rádio Košice ani po roku neupúšťa od informovania o tom, čo sa deje v našej bezprostrednej blízkosti. Nalaďte si nás od skorého rána, špeciálne vysielanie sa začína už od 6.00 hod. a potrvá až do posledného spravodajského bloku, ktorý vysielame o 22.00 hod. Chýbať nebude ani hudobná zložka, okrem iného z éteru Rádia Košice odznie ukrajinská Kalush Orchestra.