Radio Slovakia International už 30 rokov oslovuje svojím programom poslucháčov, ktorí dokážu „počúvať srdcom“. Redaktori RSI tvoria relácie s nadšením a invenciou skladateľa, keďže prostredníctvom ich zvukových nahrávok spoznávajú Slovensko rôznorodé skupiny poslucháčov na celom svete. Sú pre nich zdrojom informácií nielen o histórii či tradičnej kultúre, ale aj o medzinárodných úspechoch modernej slovenskej vedy, súčasného umenia, či športu. Na redaktorov sa opakovane obracajú aj kolegovia zo zahraničných médií ako BBC, či Deutsche Welle, pre ktorých je RSI osvedčeným partnerom.
Generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj v tejto súvislosti zdôraznil, že „Radio Slovakia International sa za 30 rokov stalo trvalou súčasťou programovej ponuky RTVS. Jej dôležitosť podčiarkuje aj záujem štátu o takého vysielanie. Význam tejto programovej služby je čoraz zrejmejší najmä v poslednom období, kedy je dôležité, aby poslucháči dostávali overené, pravdivé a objektívne informácie.“
Za 30 rokov si Rádio Slovakia International našlo svojich stálych poslucháčov, ktorí sa združujú cez záujmové kluby, alebo krajanské spolky. Rastie však aj počet nových poslucháčov, ktorým vysielanie RSI pomáhal v ťažkom období pandémie, či vojny na Ukrajine.
Rozhlasová práca v cudzích jazykoch je náročná a vyžaduje si osobité zanietenie každého spolupracovníka RSI. Ako povedala intendantka RSI Jozefína Mikleová: „Mnohí z poslucháčov ocenili úprimnosť, profesionalitu a bezprostrednosť redaktorov RSI, ktorých považujú za slovenských diplomatov v rozhlasovom éteri. Vyzdvihujú ich jazykovú a štylistickú čistotu a RSI nazvali malým Babylónom, keďže v redakciách okrem Slovákov pracujú aj Nemci, Rakúšan, Rusi, Kubánec, Katalánec, Belgičan a Kanaďan.“
Dnes pozná Slovensko celý svet prostredníctvom internetu, satelitného, digitálneho vysielania a podcastov. Tak, ako pred 30 rokmi, pokračuje Radio Slovakia International v šírení informácií aj prostredníctvom krátkych vĺn, čo je v Európe v čase, v ktorom žijeme, nanajvýš dôležité. Vysielanie o Slovensku prúdi v piatich svetových jazykoch - angličtine, francúzštine, nemčine, ruštine, španielčine i v slovenčine. RSI udržiava kontakt so svojim publikom aj cez sociálne siete a v súčasnosti ho prostredníctvom vysielania DAB+ môžu v ešte vyššej kvalite počúvať aj cudzinci žijúci na Slovensku.