Do výberového konania sa neprihlásil žiaden nový vysielateľ. Zo siedmich prihlásených vysielateľov o frekvencie pre dve svoje programové služby žiadal len jediný z nich, a to Marek Petráš pre Rádio Košice a Detské rádio. Spolu sa tak o frekvencie uchádzalo osem rozhlasových staníc.
Najväčší záujem bol o frekvencie 87,8 MHz Nitra a 93,2 MHz Snina. Zoznam všetkých frekvencií ako aj všetkých uchádzačov o ne si môžete pozrieť v samostatnom článku.
Verejné vypočutie žiadateľov, ktoré tradične predchádza rozhodnutiu Rady pre mediálne služby o pridelení frekvencií, sa konalo online prostredníctvom platformy Zoom a bolo tiež naživo prenášané prostredníctvom youtube kanála Rady, ako aj na Radia.sk.
Záznam prenosu z verejného vypočutia:
Rovnakým spôsobom bude realizované aj nadväzujúce rozhodovanie Rady o pridelení frekvencií na jej zasadnutí v nasledujúci deň, v stredu 21. júna 2023, ktorého prenos bude na youtube kanále Rady a na Radia.sk dostupný od 9:30 hod. Po skončení rozhodovania o pridelení frekvencií bude na uvedenom mieste k dispozícii aj záznam z tohto online prenosu.
Približný časový harmonogram dnešných ústnych pojednávaní:
- 09:30 - D.EXPRES, k. s., Bratislava
- 09:50 - SUB FM s. r. o., Bratislava
- 10:10 - Rádio Vlna, s.r.o., Bratislava
- 10:30 - RADIO a.s., Bratislava
- 10:50 - Nitrianske rádio s.r.o., Zbehy
- 11:10 - POWER DEVELOPMENT s. r. o., Michalovce
- 11:30 - Marek Petráš, Košice
Ako sa jednotliví uchádzači na vypočutí prezentovali?
Europa 2
Zástupcovia slovenskej Bauer medie, si podali žiadosť o dve frekvencie, 98,5 MHz v Tvrdošíne a 93,2 MHz v Snine. Obe žiadali pre rádio Europa 2. Vedenie spoločnosti vyzdvihlo dobré výsledky stanice, podľa ktorých sa znížil náskok Europy 2 voči jej najväčšej konkurencii - Fun rádiu. Technický riaditeľ František Maron podrobne vysvetlil, ako postupne rozvysielali všetky pridelené frekvencie v menších mestách. A tiež vysielač Bardejov presunuli na Stebnickú maguru, na ktorú bola frekvencia 107,1 MHz pôvodne medzinárodne koordinovaná.
Frekvenciou v Tvrdošíne by vyplnili medzeru medzi Námestovom a Bardejovom. Frekvencia v Snine by bola "osamotená", keďže v lokalite severovýchodného Slovenska nemá Europa 2 vôbec žiadne pokrytie. Vedenie Bauer medie chce postupne dokryť aj toto územie, podľa toho, aké budú možnosti. Europa 2 je podľa nich dôležitá stanica. František Maron doslova vyzdvihol, že "pre budúcnosť rádia su mladí poslucháči kľúčoví".
Člen rady Pavel Izrael pripomenul menšie prehrešky voči zákonu, keď sa do vysielania dostali vulgárne výrazy. A tiež program Tri prasiatka, ktorý sa pohybuje na tenkom ľade vzhľadom na svoj obsah. Programový riaditeľ Rasťo Bečaver vysvetlil, že tento program sa vysiela po 22-hodine, keď zákon umožňuje vo vysielaní aj pikantnejšie témy, okorenené štipľavejšími výrazmi.
SUB FM
Alternatívne rádio SUB FM prišlo na radu so žiadosťou o 3 frekvencie. V Leviciach žiadali o 104,2 MHz, kde nemajú vôbec žiadne pokrytie. V Nitre si podali žiadosť o 87,8 MHz, ktorá sa uvoľnila po rádiu Melody. Požiadali aj o veľké sústo, Suchú horu 87,7 MHz, čo je 10 kilowattová frekvencia. Pravdepodobne si prepočítali náklady na túto frekvenciu, a tak sa tejto žiadosti nakoniec vzdali. V Nitre už majú rozvysielanú frekvenciu 105,9 MHz, avšak kvôli kolízii s iným vysielačom z Maďarska by radšej prešli na uvoľnenú 87,8 MHz.
Člen rady Ivan Bindas spomenul prebiehajúce správne konanie voči vysielateľovi, keď sa v Piešťanoch ozval vysielač na frekvencii 105,9 MHz s programom SUB FM. Zástupcovia rádia priznali, že vysielač zapli oni. Vysvetlili, že sa jednalo len o testovacie vysielanie, ktorým chceli vyskúšať dosah a prípadnú kolíziu s iným vysielačom. Podľa slov Erika Petláka bol vysielač zapnutý len 2 hodiny. Zákon však nedovoľuje kedykoľvek zapnúť vysielač, bez platných povolení, hoci len na krátky čas, na testovacie účely.
Zástupcovia stanice nevedeli vysvetliť, že ak by získali novú frekvenciu v Nitre, či by tú terajšiu vrátili, alebo by si ju nechali. Možno by si nechali obe a jednu by prekoordinovali inde. Avšak premyslené to ešte v tejto chvíli nemali.
Rádio Vlna
Zástupcovia celoplošného Rádia Vlna požiadali o stredoslovenskú ženevskú frekvenciu, 87,7 MHz, čím by doplnilo svoju vysielaciu sieť, pozostávajúcu už aj doteraz z viacerých vysokovýkonných frekvencií. Desaťkilowattový vysielač by im pomohol značne rozšíriť vysielanie na strednom Slovensku. Ak by im ju licenčná rada pridelila, vrátili by terajšiu 106,6 z Panského Dielu a 92,0 zo Žiaru nad Hronom.
Fun rádio
Najstaršie súkromné rádio na Slovensku má aj dodnes niekoľko nepokrytých miest v krajine, jedným z nich je aj horná Orava. Fun rádio preto požiadalo o frekvenciu 98,5 MHz v Tvrdošíne. Programový riaditeľ Marek Mikúšek zhrnul všetky doterajšie úspechy, a tiež vyzdvihol bezproblémové fungovanie stanice. Pripomenul, že Fun rádio je zabehnutá značka so známymi moderátorskými menami, pričom dávajú priestor aj novým hlasom.
Rádio v Nitre
Známy nitriansky rozhlasák Michal Kožuch už nejaký čas prevádzkuje svoj projekt Rádio v Nitre na frekvencii 105,4 MHz. Tentokrát požiadal o ďalšiu nitriansku frekvenciu 87,8 MHz ako aj o Zlaté Moravce 91,9 MHz a Levice 104,2 MHz. Na vypočutí vysvetľoval, že jeho rádio nie je iba hudobnou samohrajkou - náhradou za MP3 prehrávač. Podľa jeho slov je dôležité, aby rádio prinášalo aj informácie. A s týmto cieľom chce preniknúť aj do ďalšich miest v Nitrianskom kraji.
Prevádzkovať vysielače nie je lacná záležitosť, najmä pre malého vysielateľa, čo nadhodil aj radný Ivan Bindas. Mnoho iných malých rádií nedokáže rozvysielať pridelené frekvencie, čo im potom prináša problémy s licenčnou radou kvôli nevyužívaniu frekvencií. Michal Kožuch však upozornil, že on to má zabezpečené a frekvencie dokáže rozvysielať a prevádzkovať. V prípade pridelenia nitrianskej 87,8 by si naďalej nechal aj doterajšiu 105,4 MHz.
Na otázku, koľko ľudí počúva Rádio v Nitre, Kožuch uviedol, že čísla terestriálnej počúvanosti nepozná, keďže agentúra Median SK počúvanosť malých rádií nemeria. Avšak pripomenul, že "v digitále", čím mal na mysli pravdepodobne počúvanosť online, má 10 až 12-tisíc poslucháčov. Streamovací server však ukazuje úplne iné čísla: Napríklad v utorok 20.6. v poludňajších hodinách sa číslo "počúva práve teraz" pohybovalo od 25 do 30 poslucháčov. A a "špička" v tomto čase ukazovala 77 poslucháčov.
Majiteľ Rádia v Nitre tiež povedal, že na Facebooku zasahuje cca 40-tisíc ľudí. Tu tiež treba pripomenúť, že facebooková stránka Rádio v Nitre v tom istom čase ukazovala "4 792 ľudí sa to páči" a "Sleduje to 5 300 ľudí".
Rádio Šírava
Východoslovenská regionálka Rádio Šírava má stále záujem rozširovať svoje vysielanie na území východného Slovenska. Na licenčnú radu prišli so žiadosťou o novú frekvenciu 93,2 MHz v Snine a tiež v 99,5 MHz v Prešove, kde doteraz nemajú pokrytie. Stanica by chcela získať aj frekvenciu 95,7 MHz v Košiciach, kde už ale Šírava jeden vysielač má. Konateľ rádia Štefan Pokoželec vysvetlil, že tá doterajšia 93,1 je veľmi slabá a pokrýva len časť mesta. Ďalšia 95,7 by im veľmi pomohla pokryť nepokryté časti Košíc a okolia.
Rádio Košice a Detské rádio
Vysielateľ Marek Petráš na vypočutí zastupoval 2 rádiá, Rádio Košice a Detské rádio. Pre svoje "hlavné" rádio žiadal len o jednu frekvenciu 93,2 v Snine, kde Rádio Košice doteraz nemá pokrytie. Svoju druhú stanicu, Detské rádio, chce rozšíriť do Nitry na 87,8 a Rožňavy na 95,3 MHz. Pre Detské rádio chce takisto získať frekvencie 95,7 MHz v Košiciach a 99,5 MHz v Prešove, pričom v týchto dvoch mestách už má pokrytie. Detské rádio je filantropický projekt, ktorý je súčasťou Rádia Košice.