Krátkovlnné rozhlasové vysielanie očakáva podľa informácií nemeckého Handelsblattu opätovné oživenie. Stanice ako BBC, RTL, Bayerische Rundfunk alebo Deutsche Welle usilovne pracujú na digitálnej krátkovlnnej rádiovej technológii. Nová technika s označením Digital Radio Mondiale [DRM] sľubuje príjem kvalitou zodpovedajúci stereofónnemu VKV vysielaniu. Takisto sa už objavili úvahy o vývoji mobilných telefónov s možnosťou prijímať vysielanie DRM.
Medzinárodné konzorcium DRM, založené na podporu rozvoja nového spôsobu šírenia rozhlasového vysielania, je presvedčené, že v septembri tohto roka na výstave IFA v Berlíne budú predstavené prvé prenosné prijímače pre DRM s cenami od 150 do 250 eur [približne 5800 až 9700 korún] a niektoré budú dokonca schopné prijímať aj vysielanie DAB [Digital Audio Broadcasting]. Digitálnemu rozhlasu dosiaľ dominovalo práve DAB, ktoré sa vyše tri roky používa na frekvenciách VKV, ale v rámci Európy sa dosiaľ vo väčšom rozsahu presadilo iba vo Veľkej Británii.
DRM v Nemecku v súčasnosti testuje Deutsche Welle, od septembra je naplánované pravidelné vysielanie v nemčine a angličtine. Príjem má byť možný v rámci celého európskeho kontinentu s dosahom skoro až po Moskvu.
Na rozdiel od analógového krátkovlnného vysielania má digitálna verzia umožniť šírenie hudby, napríklad klasickej alebo džezu. Ďalšou výhodou je príjem v idúcom automobile, kde sa jedna stanica dá bez prelaďovania počúvať na trase dlhej stovky kilometrov. Vysielače typu DRM súčasne šíria aj textové informácie, ktoré prijímač môže zobrazovať na svojom displeji. Kým pri DAB sa vysiela s dátovým tokom 1.5 Mbit/s, DRM stačí menej ako 25 kilobitov za sekundu pre každý stereokanál. Doplnkový text má rezervovaných ďalších 80 bitov za sekundu. Slabinou príjmu DRM sú v súčasnosti ešte výpadky pri nízkej úrovni signálu alebo spôsobené rušením niektorými elektrickými zariadeniami.
Členmi konzorcia DRM je v súčasnosti 48 firiem z celého sveta, ktoré pracujú v najrôznejších oblastiach – od výroby počítačov a ich komponentov, spotrebnej elektroniky, tvorby softvéru cez telekomunikácie, výskum až po rozhlasové stanice. K nim treba prirátať 37 pridružených členov, spomedzi ktorých možno spomenúť hlavne univerzity a mediálne inštitúcie, ale napríklad aj Medzinárodný Červený kríž. Medzi pridruženými členmi sme našli českú HFCC, zástupca zo Slovenska zatiaľ chýba.
Zdroj: Ján Géci, IT News