Zahraničné vysielanie Slovenského rozhlasu a vysielanie prostredníctvom stredných vĺn sú podľa riaditeľky sekcie médií a audiovízie pri ministerstve kultúry Zuzany Mistríkovej ohrozené. V štátnom rozpočte na tento rok totiž rozhlasu chýbajú peniaze na zákonom stanovené úlohy. Ide o sumu 164 miliónov korún. Toľko dostal SRo vlani na výrobu programov vo verejnom záujme, na zahraničné vysielanie Radio Slovak International a na zabezpečenie vysielania v pásme stredných vĺn.
Hovorca ministra financií Peter Papanek tvrdí, že peniaze na spomínané úlohy má zabezpečiť Ministerstvo kultúry SR z vlastnej rozpočtovej kapitoly. "Nemáme to z čoho hradiť," oponuje Mistríková. Zároveň vyhlásila, že situácia je kritická. "Upozorňovali sme na to, no ministerstvo financií nám žiadne peniaze nedalo. Odporučilo nám, aby sme vládu požiadali o príspevok z rezervy na prioritné projekty," skonštatovala. Ani odtiaľ však peniaze neprišli. "Znamená to, že rozhlas financovať nebudeme," uzavrela.
Obavy o zahraničné vysielanie a udržanie stredných vĺn vyjadril aj generálny riaditeľ SRo Jaroslav Rezník. Členom Rozhlasovej rady v stredu predstavil návrh rozpočtu verejnoprávneho rozhlasu na rok 2005 so stratou 337 miliónov korún. Je to takmer tretina celoročných nákladov SRo. Do plánovaného deficitu zahrnul i chýbajúcich 164 miliónov. Ďalších 30 miliónov predstavujú nedobytné pohľadávky voči obchodným partnerom. Keby sa rozhlasu podarilo získať uvedené sumy a pridať k nim 50 miliónov z predaja nepotrebných budov a nehnuteľností, strata by sa znížila na 93 miliónov korún. Vedenie SRo tvrdí, že problém môže vyriešiť nový zákon o koncesionárskych poplatkoch. "Kvôli deravej legislatíve prichádzame ročne o 370 miliónov korún," uviedol Rezník. Vychádzal pritom z posledného sčítania ľudu, podľa ktorého je na Slovensku 1.9 milióna domácností. Poplatky hradí len 1.1 milióna z nich.