Je rok po veľkom tresku. Prešlo 12 mesiacov od veľkej mediálnej udalosti v Maďarsku. Z éteru vtedy odišli dve najväčšie a najpočúvanejšie rádiá Danubius a Sláger rádió. U susedov za Dunajom sa stalo to, čo dúfajme, nehrozí na Slovensku ani v ktorejkoľvek normálne fungujúcej krajine. Ťažko si predstaviť, že by Expresu či Fun Rádiu licenčná rada nepredĺžila licencie len preto, že rádiá nechcú pred voľbami „poslúchať“ politikov. No v Maďarsku sme práve toho boli svedkami a celá rádiová branža u nich doma ale i v zahraničí s vyrazeným dychom sledovala toto dianie.
Foto: Štúdio Rádia Danubius dodnes stojí. Stačí len zapnúť stroje a ide sa.
V noci z 18. na 19. novembra 2009 sa teda začala písať nová história. Z rádiového trhu odišlo najpočúvanejšie Sláger Rádió a namiesto neho sa ozvalo Neo FM. Vypnúť vysielanie muselo aj Danubius Rádió a jeho frekvencie zabralo Class FM. Obidve nové stanice boli prepojené na vtedajšiu koalíciu i opozíciu. Čo sa teda v tú noc ozvalo v éteri a čo nám dodnes hrajú tieto dve rádiá?
Class FM i Neo FM priniesli ich stvoritelia na trh ako „inteligentné“ rádiá, ktoré nebudú hrať väčšinový mainstream ale budú poslucháčov aj vzdelávať. Na komerčné rádiá zvrátená idea, no vedenie oboch rádií si za ňou pevne stálo. A tak Class FM začalo hrať aj iné ako len dobre zavedené a obľúbené hity, ktoré mali ľudia radi u jeho predchodcu. Neo FM vo svojich prvých dňoch a mesiacoch zachádzalo ešte ďalej. Známych hitov na počúvanie k práci či v aute hralo veľmi málo. Naopak, snažilo sa ľudí naučiť počúvať „kvalitnú“ muziku a to čo v najpestrejších žánroch. Poslucháč, ktorý ladil toto rádio, teda počul všetko od starých a nehitových oldies skladieb, po rockovú alternatívu súčasnosti. A do toho niekoľkokrát v hodine vzdelávaciu rubriku s názvom Neopédia. Neopédia bol ešte pred rokom asi 3-4 minútový nahratý vstup, v ktorom moderátor vysvetľoval vždy niečo na konkrétnu tému – napr. „Čo je to kumulonimbus“ či „Ako sa vyrába destilovaná voda“ - teda niečo ako na internete známa Wikipedia, len v rádiovom podaní. A toto išlo asi 3x v každej vysielacej hodine počas dňa.
Foto: Budova Rádia Danubis o sebe dodnes dáva vedieť. Stane sa z neho múzeum?
Ľudia od médií vtedy sledovali aj to, s čím prídu rádiá v rannom prime-time. Toto na seba nenechalo dlho čakať. Na Neo FM sa presťahovali ranní moderátori od predchodcu – zo Sláger Rádia. A to isté sa stalo v Class FM – sem prišla komplet celá ranná úderka zo Danubiusu. Class FM si kúpilo komplet všetkých moderátorov z Danubiusu. Takže poslucháči, ktorí mali naladené jeho frekvencie, neprišli aspoň o známe a obľúbené hlasy. Okrem rannej show však obidve rádiá priniesli talk-formát aj do popoludnia. Na jednej i druhej stanici sa tak poslucháčom prihovárali dvojice moderátorov s nezaujímavým „zábavno-vzdelávacím“ programom.
Čas bežal a vedenie oboch rádií si zrejme uvedomovalo, že niečo nie je v poriadku. Počúvanosť oboch rádií padala. Nepodarilo sa nám zistiť, či si rádiá najali konzultantov, ale na jar tohto roku, čiže pár mesiacov po veľkom príchode na trh to začalo vyzerať že asi áno. V programe postupne nastávali počuteľné zmeny a to najmä na Neo FM. Pôvodný slabý a nízkozdvihnutý zvuk u tohto rádia dostal brilantný, mohutný a kvalitne vybasovaný procesing. Okrajové hudobné žánre zmizli a do vysielania prišli známe a obľúbené melodické hity s jasne čitateľným playlistom. Neopédia sa síce vysiela dodnes, no už to nie je 4-minútové čítanie z učebnice. Táto rubrika dnes trvá 15 sekúnd a sú to obvykle len 2-3 vety, ktoré vôbec nerušia. A nedávno sa Neo FM rozlúčilo s moderátormi popoludňajšej talk-show. Vedenie zrejme prišlo na to, čo sa má vysielať poobede v komerčnom rádiu. Takže z Neo FM je dnes, po roku vysielania celkom dobre nastavené komerčné rádio. U konkurenčného Class FM toľko zmien nenastalo, ale program tohto rádia nemal a dodnes nemá až tak silno nekomerčné prvky v programe.
Ako to vyzerá s číslami? Celkom stabilne. Hoci sa na začiatku zdalo, že maďarský rádiový trh sa úplne zmení, nestalo sa tak. Class FM i Neo FM síce robia nižšie čísla ako pred nimi Sláger a Danubius, no stále ostávajú lídrami. A rovnako ako u ich predchodcov, aj u nových staníc sú nožnice roztvorené len na minimum. Čiže u oboch je to „prešmykovanie“ medzi prvou a druhou pozíciou na trhu v celkových číslach v celej krajine. Situácia je iná len na území, kde sa prekrývajú s trhovou trojkou a štvorkou – multiregionálnymi rádiami Juventus a Rádió 1. V Budapešti a ďalšej – asi polovici krajiny si trh rozdeľujú všetky štyri rádiá takmer rovnakým podielom.
Foto: Štúdio NEO FM.
Class FM a Neo FM teda počas celého prvého roka spokojne vysielali. Zatiaľ čo ich predchodcovia – Sláger a Danubius sa snažili domôcť sa svojich práv a dostať späť stratené licencie. Celý rok až doteraz bol plný súdnych ťahaníc, jednaní a hľadania chýb v celom licenčnom procese. Právnici „porazených“ rádií sa na súdoch snažili tlačiť všetkými možnými právnymi pákami. Súdy dodnes hovoria takmer to isté: „Projekty Class FM a Neo FM nespĺňali požiadavky na to, aby sa mohli zúčastniť licenčého konania. No rozhodnute licenčnej rady už nie je možné zrušiť.“ Čiže ináč povedané – Class FM a Neo FM nemali dostať licencie, no už ich majú a teraz im ich už nemôžeme zobrať.
Vyzerá to tak, že už niet cesty späť. Populárny a obľúbený Danubius – taký aký bol ešte pred vyše rokom, sa už do éteru nevráti. A rovnako ani najpočúvanejší Sláger. Majitelia oboch staníc síce už pred rokom vyhlasovali, že na to kašlú, no predsalen ešte sa pokúšali o zvrat. Webstránka Sláger Rádia bola donedávna prístupná, aj keď už rok neaktualizovaná. A do októbra tu bežal aj hudobný stream – ten vypli len pred pár týždňami. Ešte zaujímavejšia pozostalosť existuje po Danubius Rádiu. Štúdio vo výklade na Vácskej ceste v Budapešti dodnes stojí tak, ako ho nechali po poslednom vysielaní. Stačí len zapnúť stroje a ide sa. Bolo by peknou spomienkou, keby to tu majitelia nechali navždy – ako múzeum niekdajšej rádiovej legendy, ktorú milovali poslucháči ešte aj za hranicami. Alebo žeby nádej zomierala posledná?
Július Švoňavský