Tu je stručné, nenáročné vysvetlenie, čo to vlastne tá skratka "er-dé-es" znamená. Verím, že oceníte aj to vysvetlenie pre "netechnikov" v zátvorkách.
Radio Data System je prenos doplnkových informačných údajov prostredníctvom FM vysielačov v pásme VKV II [87.5 - 108.0 MHz]. Mnohé nové tunery umožňujú dekódovať služby RDS. Prenášané informácie sú namodulované na nosnej frekvecnii 57 kHz na kanáli rozhlasového vysielania tak, že ich nie je možné počuť v prenášanom programe. Medzi hlavné služby RDS patria:
PS [Program Service] - názov stanice
Názov stanice, ktorú práve počúvame. Zobrazuje sa na displeji v rozsahu 8 alfanumerických znakov. [napr. "_REBECA_"]. Niektoré rádia používajú aj priebežné zmeny údajov a ich neustálou cyklickou výmenou vytvárajú dynamický PS ["K_I_K_S_", "19_FEB99", "TH_08:38"]. Dynamické PS je u nás zakázané, aby neodvádzalo pozornosť vodičov.
RT [Radio Text] - rádiotext
Zobrazuje na displeji prijímača ľubovoľný text vysielaný zo štúdia - rôzne správy, inzeráty, reklamy a telefónne čísla. [Pozor, RADIOTEXT sa často mýli s dynamickým PS. Dynamické PS je to, čo vysiela Kiks či Dúha]. Autorádia túto službu z bezpečnostných dôvodov neumožňujú [pre možné zníženie pozornosti vodiča].
PI [Programme Identification] - identifikačný kód stanice
Umožňuje príjmaču rozlíšiť konkrétny druh programu od iných. Pre Slovensko sú určené PI kódy začínajúce sa 5-kou [Pomocou PI je príjmač schopný rozlíšiť jeden program od iného, toto sa používa v spojení s funkciou AF. Na rozlíšenie nie je používaný názov na displeji - čiže ak by dva rôzne programy s PS: "R-KOLIBA" a "_ZILINA_" mali ten istý PI kód, pre prijímač by to bol jeden a ten istý program].
AF [Alternative Frequencies] - alternatívne frekvencie
Služba využívaná hlavne mobilnými príjmačmi. AF je vlastne zoznam frekvencií, na ktoré príjmač pri aktivovanej funkcii AF preladí pri zoslabnutí signálu naladeného vysielača. [Napr. pri naladenom programe S3 a zapnutej funkcii AF si prijímač stále vyhodnocuje kvalitu signálu, pri jej zhoršení "nahliadne" do zoznamu AF, pomocou PI si overí, či je to skutočne ten istý program a potom preladí na kmitočet so silnejším signálom].
CT [Clock Time] - presný čas a dátum
Táto služba poskytuje aktuálny čas. S jej vužitím sa stretneme najmä pri autorádiách a tuneroch, ktoré sú sa schopné podľa CT nastaviť. [Je to veľmi výhodné najmä pri zmene letného a zimného času alebo pri výpadku prúdu, stačí naladiť stanicu, ktorá vysiela CT a hodiny sú nastavené].
TP [Traffic Program] - identifikácia stanice vysielajúcej dopravné hlásenia
Identifikácia stanice vysielajúcej dopravné hlásenia Indikuje, že vysielaný rozhlasový program zaraďuje do vysielania aj dopravné správy a zároveň slúži na automatické vyhľadávanie staníc, ktoré vysielajú dopravné správy. [Táto služba Vás má za úlohu iba informovať o tom, že máte naladenú stanicu, ktorá vysiela dopravné správy].
TA [Traffic Announcement] - identifikácia dopravného programu
Identifikácia dopravného programu poskytuje informácie o začaiatku a ukončení vysielania dopravných správ. Príjímač sa automaticky prepne na príjem dopravného hlásenia a po skončení sa automaticky vráti späť do pôvodnej polohy. [Táto funkcia slúži len na to, aby príjímač presne vedel, kedy Vám "zrušiť" zvuk z CD či kazety či nebodaj DAT, alebo MD, alebo len pridať zvuk, aby ste si mohli vypočuť čo sa to zase na tých naších cestách slovenských deje a naopak - kedy Vám opäť pustiť CD].
EON [Enhanced Other Network] - rozšírené informácie o iných sietiach
Rozšírené informácie o iných sieťach umožňuje počúvanie dopravných informácií, ktoré sú vysielané v iných VKV sieťach a to aj vtedy, keď prijímač nie je naladený na stanicu, ktorá vysiela dopravné informácie. Vyzerá to asi takto - budete mať naladené S3-Rock FM a na Slovensku 1 budú hlásiť dopravné správy. Vaše rádio automaticky preladí na "esjednotku", vy si vypočujete dopravné info na S1 no a potom sa prijímač opäť vráti na "rokefemko."
PTY [Program Type] - typ programu
Typ programu Informuje o jednotlivých druhoch porgramu a zároveň umožňuje aj ich výhľadávanie či dokonca vzhľadom na PTY automaticky nastavovať ekvalizér. Typy programov sú očíslované od 0 do 31 [napr. NEWS-správy, VARIED-rôzne, POP M-populárna hudba, ROCK M-rocková hudba, M.O.R M-hlavný prúd atď.]. Číslo 31 [ALARM] - je rezervované pre poplachové hlásenia určené pre širokú verejnosť. Ďaľšia veľmi zaujímavá funkcia, ktorá Vás má za úlohu informovať, aký druh programu to vlastne počúvate. Ide o dynamickú funkciu, čiže je možné ju meniť priamo z vysielacieho štúdia vzhľadom na práve vysielanú reláciu. Prijímač umožňuje poslucháčovi vybrať si stanice len s príslušne zvoleným typom programu.
MS [Music/Speech] - prepínač hlasitosti hudba/reč
Automatické prepínanie - regulácia hlasitosti príjímača pri vysielaní hudby a slova. [Nič zložité - keď to funguje správne, tak Váš prijímač automaticky zvýši hlasitosť pokecu medzi pesničkami - ak to tak máte nastavené, lebo môže to byť aj naopak].
PIN [Program Identification Number] - číslo programovej položky
Označuje jednotlivé vysielané relácie číslami, pomocou ktorých je možné zabezpečiť si atuomatické nahrávanie jednotlivých relácií. [Niečo podobné ako VPS pri televíznom vysielaní].
RP [Radio Paging] - rádiový paging
Je to jednosmerný prenos správ majiteľovi vreckového prijímača - pagera, ktorý ma vlastný kód adresy účastníka. Správa môže byť vo forme pípania, správy s 10 alebo 18 číselnými znakmi alebo alfanumerická správa s 80 znakmi. Ponuka tejto služby využíva existujúcu sieť FM vysielačov ako prenosného prostriedku, čím odpadá budovanie vlastnej siete.
EWS [Emergency Warning System] - systém tiesňových výstrah
Slúži k zabezpečeniu kódovania tiesňových správ, ktoré nemôžu byť z dôvodu utajenia plne popísané. Tieto správy budú vysielané len v krajnych prípadoch núdze a budú prijímané zvláštnymi prijímačmi, ktoré sa automaticky preladia na kanál prenášajúci núdzovú správu.