Aj keď trnavské rádio Forte trochu pozmenilo image už pred pár mesiacmi, vylepšenú Rannú sprchu som si prvýkrát vypočul až 3. septembra. Prví školský deň sa výrazne odrazil na vstupoch a hudobnom výbere. Pondelkové ráno mali na starosti štyria ľudia, no počas sledovanej hodiny som sa mená troch vôbec nedozvedel. Iba športový redaktor Jozef Polešenský začal vstup celým menom. Po prvom počutí som si síce nebol istý na aké písmeno mu meno začína, no aj takéto predstavenie bolo lepšie ako nič.
Vstup o 6.44 začal moderátor (Marián Kukla, pozn. autora) zahlásením presného času. Pokračoval čítaním prvej polovice horoskopov. Čítal ich do podmazu, ktorý povytiahnutý tvoril predely medzi jednotlivými znameniami. Pri rakovi nasledoval hlasný povzdych. Popracovať by sa dalo aj s intonáciou. Dvojminútový vstup zakončil opäť pohľad na presný čas. Po jednoduchom dzingli Rádia Forte nasledoval Sasha s piesňou I Feel Lonely. Druhú šesticu horoskopov začal čítať necitlivo priamo do stredu refrénu bez toho aby ho pred tým technik stiahol nižšie. Okrem toho sa hneď v prvej vete trochu zasekol. Aj tento vstup ukončil presný čas /6.50/. Pred správami odznela ešte stará-známa francúzska pesnička ellaaa ellaaaa...
Správy na Rádiu Forte začínajú nezvyčajne vzdy päť minút pred celou, čo zdôrazňuje aj slovná hračka (o)päť skôr ako ostatní. Tá síce toto ráno nezaznela rovnako ako časák a meno správara. Správy prekvapivo nemajú hedlajny, ale sa rovno čítajú do dynamického podmazu, ktorý sa medzi jednotlivými správami dvíha ešte vyššie. Správar číta ako raketa veď dá to zabrať napchať do piatich minút 12 správ. Rýchlo si ich zrejme aj pripravoval. Používa zbytočne dlhé súvetia a miestami sa zdá, ze sám nevie čo číta. Hlavná správa bola o zranených po nehode automobilov Dzurindovej delegácie. Aj ďalšie tri domáce, štyri zahraničné a 4 športové správy sa zdali dôlezité a boli logicky radené. Prekvapivo napriek veľkému množstvu informácií správy nepôsobia natiahnuto.
Novú hodinu načal Phil Collins /Dance Into the light./ Výborný výber na ráno. Škoda, ze nedoznela dokonca. V prvom vstupe po ôsmej sa v Téme dňa opýtali školákov na čo iné, ako na prázdniny a na školu. Tri odpovede mali dosť nízku výpovednú hodnotu. Po džingli Téma dňa nasledovala tematicky výborne vybratá skladba Hop hop malí žiaci od Modusu. Ani jej nebolo dopriate dohrať do konca, opäť bola necitlivo ukončená.
Vstup s Mariánovou úvahou o rodičovských združeniach sa znovu začal presným časom /7.08/ Za tým prekvapivo druhá slovenská pieseň ZRPŠ od Paľa Hammela. Na rad prišla sponzorovaná predpoveď počasia. (Preto teda počasie nezaznelo v správach!) Marián začal čítať a na úvod si nemohol vybrať krajšie slovo ako „takže.“ Okrem toho sa zakoktal hneď v prvej vete na slove polojasno. Nemôžem si pomôcť ale na ten jeho hlas sa mi strašne zle sústredí. Najmä, keď už čítal počasie pre utorok a stredu. Rádio nieje televízia a tak sa strašne ťažko vníma bez obrazu počasie na tri dni, tri noci rozdelené ešte k tomu aj na regióny. Aj „rosničkovský“ vstup opäť zakončil (prakticky) presný čas /7.13/. Nasledovala opäť reklama. Po kombinácii dvoch slovenských piesní (nepočúvam náhodou Hviezdu?) prišla aj keď na ráno trochu pomalý Sting /Let your soul be your pilot/.
Po tom Marián uviedol úplne novú rubriku Hviezdy počúvajú Rádio Forte. Na otázku prečo počúvate Forte? Odpovedala „hviezda“ vtipne: „Pre istotu.“ A pre istotu to zopakoval ešte raz. Neprezradil ktoráže to hviezda takto „vtipne“ odpovedala. Opäť pieseň vybratá tematicky ku vstupu. Príšerne tóny tohto songu neomylne prezradili, že pred chvíľou išlo o Dana Junasa. Nasledovala naživo čítaná reklama. Chýbal mi výraznejší predel medzi touto reklamou a nasledujúcou Tatra bankou.
O 7.27 je na rade prehľad tlače. Prehľad číta správar. Neviem prečo, ale ani jeden článok ma nezaujal, najskôr to bolo spôsobom akým bol výber urobený. Správar čítal priamo pasáže z článkov tie obsahovali príliš faktov a aj pri opakovanom vypočutí mi robilo problém vnímať ich obsah. Stačilo možno vybrať nie najvážnejší, ale najzaujímavejší článok tak aby to ľudí ráno zaujalo. Nevedno prečo do prehľadu nezaradil Nový Čas a SME. No vstup ukončil opäť pohľad na presný čas.
Po pol nasledoval športový vstup Jozefa Polešenského. Má taký zvláštny „regtajmácky“ spôsob čítania so zvláštnou intonáciou, robí rôzne dlhé pauzy, nepochopiteľne mení rýchlosť čítania. Viaceré správy sa zopakovali z normálnych správ o pol. Nasleduje džingel. Pred trištvrte sa opäť ozval M. Kukla aj teraz si pripravil zaujímavosť zo školského prostredia (koľko je na našich školách mužov - učiteľov). Po školskej pikoške sa spustila dajaká česká hrôza. Netuším čo to mohla byť, ale spievalo sa tam niečo o promovaných inzinieroch. Pieseň dobrá akurát tak na preladenie stanice ešte šťastie, že sa moja hodina skončila. Kto vie, kam by sme sa v rámci školských „hitoviek“ dostali.
Muzika
Až na Dana Junasa a spomínaný český „skvost“ išlo len o známe staršie hity. Nenachádzala sa medzi nimi ani jedna tohtoročna novinka. Prekvapilo ma zastúpenie domácej produkcie, aj keď to bola najskôr iba náhoda. Škoda, že ani jedna pieseň nebola spomenutá názvom alebo interprétom.
Moderátor
Marián Kukla sa mohol aspoň raz predstaviť. Na komerčnú stanicu hovorí až príliš pomaly. Celé jeho vystúpenie pôsobí strašne monotónne najmä pri vstupoch, ktoré sú o ničom a slúzia len na vypĺňanie času.
Správy a servisné informácie
Vďaka tomu skvelému podmazu boli asi najdynamickejšou časťou celého rána. Chýbali dopravné informácie, šport bol trochu dlhý a zvláštne prezentovaný. Ale to som uz spomínal vyššie.
Hudobný obal rádia
Jednoduché džingle boli v pohode, aj keď tie staré (pred zmenou imidžu) sa mi páčili viac. Mozno by nebolo zlé viac pouzívať identifikáciu stanice. Trikrát za hodinu je dosť málo. Počas celej hodiny nezaznela ani jedna upútavka na iné relácie. Zeby neexistovali? Chýbal mi tiez časový džingel o celej.
Celkový dojem
Aktuálne správy, počasie, presný čas a teda všetko podstatné som sa dozvedel. Chýbal mi kontakt s poslucháčmi súťaž alebo pesnička na želanie. Cele ráno bolo na to, že týzdeň ešte len začína trochu zaspaté. Skladby vybraté k jednotlivým vstupom skôr vytŕčali ako zapadali do playlistu. Opäť tu platilo staré známe - menej je niekedy viac.
Autor článku: Aircheck. Autor autorsky kritizuje autorskú prácu jednotlivých rádií.
Tento článok sa nemusí stotožňovať s názorom autorov serveru RADIA.SK.