Tak a je tu druhá časť nášej série článkov hodnotiacich ranné vysielanie slovenských rádií. Posledne som sa venoval Rádiu Tatry /stále používajúcemu zčasti hudobný obal EURÓPY 2/ a teraz som sa presunul na západ. CITY RÁDIO B1 používa slogan kde sú uvádzaní ako jednička v Bratislave. Že jednička to práve nieje, ale skôr pravý opak, som sa presvedčil v utorok 30.1.2001.
Začal som počúvať tesne pred siedmou hodinou plný očakávaní pretože "bé jedničku" som vôbec nepoznal. Vedel som akurát o formáte, teda hudbe ktorú rádio hrá. Stará muzička od šesťdesiatych rokov - žiadnu novinku vo vysielaní teda počuť nebudeme. Je to v každom prípade zaujímavý nápad, ktorý určite už našiel a ešte nájde svojich priaznivcov z radov staršej generácie. Druhá strana mince je však taká, že je to najlacnejšie možné vysielanie. Netreba zháňať cez agentúry na to určené novinky. To isté sa omiela dookola ako na kolotoči. Playlisty stačí s určitou periodicitou pravidelne obmienať a môžu byť používané stále tie isté. Do archívu sa nemusí vraziť ani koruna.
Ale dosť bolo omáčky, poďme ku koreňu veci. Možno je to vec zvyku, ale akosi je už dobrým zvykom použiť časák /tu sa tak nedialo/. O celej bolo akurát ohlásenie správ a správarka povedala, že je sedem hodín /ale aj tak mi je to proti chlpom, srsti a koži/. Hlas taký bežný - ba dokonca som sa nedozvedel ani meno jeho majiteľky. Chýbali mi aj headlines k správam. Nezáživné a ťažkopádne boli v podmaze, ktorý by skôr pasoval do detskej relácie. Medzi správami nebol ani vyťahovaný aby bolo jasné oddelenie správ. Začala správami z domova bez úvodného džingla. Dozvedel som sa tam hneď, že R. Schuster by privítal keby sa na schvaľovaní a pripomienkovaní zákonov aktívne zúčastňovala aj opozícia, potom prišlo nejaké tunelovanie /ako ináč/, kauza Černák a spol. bola pretriasaná tiež. Správy zo zahraničia opäť uviedla mne neznáma dáma, ktorá dávala miestami až pridlhé dĺžne. Preberaná tu bola Kuba a zaobchádzanie s občanmi z ČR. Správy zo športu sa niesli v znamení prestupu obrancu Timka a peniazoch okolo toho, výsledky NHL, nasledovala reklama na cukríky proti nachladnutiu /sponzoring predpoveďe počasia/. Knečne odlišný podmaz. Po správach hneď nadväzoval dopravný servis-kde, čo a ako... Čítaný bol už nie neznámou dámou, ale moderátorom ktorého meno rovnako počas celej hodiny počúvania preventívne neodznelo. Bolo tam všetko podstatné aj keď dopravné správy by nemali bežať len v presne určenom čase, ale keď sa niečo aktuálne deje. Ani nezaprial ako sa sluší a patrí šťastnú cestu /že sa nehanbí/.
Po dopravnom servise už štartuje džingel rannej rosy /trochu zvláštny názov/. Ááááá úvodný song vykopaný z hlbín hudobnej /nie chudobnej/ histórie. Neviem kto to spieva, takáto muzička nieje moja krvná skupina. Stále tam dookola kvákali I Don´t Wanna Dance... Úvodný vstup nasledoval po nej o 7.08, kde som sa dopočul iba odporúčanie /asi ho nič iné nenapadlo - niekto mu stál na vedení/ o tom, aby som nebol s prázdnym žalúdkom /odkial to vedel/ a naraňajkoval sa. Hlas speakera nič moc a bol suchýýý. Po dvoch songoch /vykopávkach/ išla reklama /"ahoj ja som zjazdovka..."/ + song opäť vykopaný z hlbín archívu /asi J. Lennon/. O 7.20 išlo policajné spravodajstvo s hosťom v štúdiu pánom kapitánom P. Plevom z tlačového oddelenia kancelárie ministerstva vnútra. Začalo to otázkou speakera, že čo týždeň dal a vzal /normálne sa namakal - mal by dostať príplatok/. Všeobecný a nudný ale hlavne na ráno sa nehodiaci rozhovor plný vrážd. Optimistické prebúdzanie s informáciami o tom, kde vrah sekol svoju obeť...:-) Potom nasledovali lúpežné prepadnutia /po tom určite ráno nezaspím /. Nasledovala rozlúčka s upútavkou, že najbližšie pri policajnom servise sa stretneme /chvalabohu už nie/ opäť v utorok o 7.20 + tradičné dopočutia /tragédia v každom detaile/. S. Wonder alebo zázrak /to vysielanie určite žiaden nebol/ a za ním správičky od požiarnikov bez presného času /ešte že mám na ruke tie digitálky/. Hosťkou bola tentoraz Dana Polcová z požiarného odboru ministerstva vnútra SR. A tu to bolo o tom istom o čom som písal vyššie. Blablabla najprv štatistiky, potom čo kde horelo, prečo začal horieť televízor a ako vznikol požiar trolejbusov. Džingel CITY RÁDIO B1 nasledoval hneď po. Let The Sunshine In išlo ďalej, potom Marika Gombitová/Chlapci V Pasci a ešte asi 3 staré songy teda na ráno až moc dlhá pauza hudby bez jedinej informácie aspon o presnom čase. Konečne som sa dočkal aj jediného moderátorského /okrem úvodného/ vstupu /50 minút po začiatku hodiny/. Bol o ničom - moderátor zabudol na presný čas. Informoval nás všetkých o tom, ako sa zbaviť svokry. Bolo to dosť silené a chlapec bezmenný sa snažil /ale nedarilo sa/ byť za každú cenu vtipný. Hneď za ním nasledoval starý Muller a to je asi tak všetko k tejto hodinke čo som mohol opísať a napísať. Žiadna sláva.
Muzika
Mňa neoslovila /nemám 50 rokov...:-)/ ale určite priaznivcov si našla ale to sa už nakoniec opakujem. Rozhodne to boli dosť zasnívané songy na ráno.
Moderátor
Mohol sa aspon predstaviť. Nazvime ho teda pán X. Tento pán si veľa práce nedal a evidentne to odflákol. Ráno sa chcem prebrať a nie zaspať... Keď si premietnem tú hodinu nepovedal mi za ňu dokopy nič. Klobúk dole a tie príplatky čo som spomínal vyššie tie by mu mali dať za "výkon".
Správy a servisné informácie
Opäť neznáma dáma. Nazvime ju teda dáma Y. Obsah správ v pohode, pridlhé dĺžne som už vytkol ale trošku by sa mohla viac pohrať s moduláciou hlasu. Bolo to tak čítané akoby sedela na WC, tlačila a čítala.
Hudobný obal rádia
Džingel čo som počul je ok ale ten podmaz ku správam... Chceli niečo urobiť asi lacno a rýchlo. Tak to aj dopadlo.
Celkový dojem
O dojme sa tu nedá hovoriť pretože žiadny nebol. Nestálo to za nič a ráno pozitívne ludí naladiť do nového dňa samými tragédiami... úprimnú sústrast poslucháči. Rádio B1 by sa malo premenovať na B5. Takú známku by som mu dal ako profesor v škole...a zabudol som na hviezdičku. Možno to bola len náhoda, že to vysielanie vyzeralo v daný deň ako vyzeralo. Ak je to tak stále možno ich počúva pár zúfalcov v pokročilejšom veku ale jedine kôli hudbe potom.
Autor: Radioactive. Autor autorsky kritizuje autorskú prácu jednotlivých rádií. Tento článok sa nemusí stotožňovať s názorom serveru RADIA.SK.