Doma môžu psy pociťovať nudu, depresiu a úzkost z odlúčenia. Odhady ukazujú, že až 85 percent psov môže trpieť týmto problémom. V reakcii na to majitelia hľadajú spôsoby, ako urobiť svojim miláčikom spoločnosť formou hudby.
Podobne ako u ľudí, aj hudba môže ovplyvniť to, ako psy myslia, cítia a konajú. Ale ako môžu majitelia zabezpečiť, aby hudba, ktorú rádiá hrajú, mala pozitívny vplyv na ich správanie? Zaujímavá britská štúdia naznačuje, že hranie rádia vnáša psom do ich dňa rozmanitosť a bojuje proti ich nude. Ktoré rozhlasové stanice sú však najlepšie a ktorým by sa mali psy vyhnúť?
Aby bola nájdená odpoveď, hudobní experti zo spoločnosti Startle analyzovali zoznamy odohratých skladieb 25 najpočúvanejších britských rádií v priebehu 12 hodín počas dňa. Štúdie analytikov naznačujú, že psy v boji proti nude uprednostňujú rôzne hudobné žánre. Psom vyhovujú piesne s nízkym dynamickým rozsahom aby ich nevystrašili, a s tempom (BPM) ako je tlkot ich srdca. Britské stanice tak boli zoradené do rebríčka podľa ich vhodnosti pre našich štvornohých spoločníkov.
Na špici psieho rebríčka sa ocitlo rádio Smooth FM s pôsobivým skóre 7,3/10 – najvyššie z 25 študovaných rozhlasových staníc v UK. Počas skúmaného 12-hodinového okna hralo Smooth FM skladby s nízkym priemerným energetickým skóre (3,9/10), pričom vysielané melódie nemali veľa náhlych zmien, ktoré by mohli psom spôsobovať stres a úzkosť. Keď sú psy sami, sú ostražitejšie na akékoľvek nezvyčajné a hlasné zvuky. Playlist stanice má tiež vysokú úroveň žánrovej rozmanitosti (8,3/10), čím sa tiež minimalizujú účinky návyku, ktorý môže psov nudiť a s väčšou pravdepodobnosťou potom neriešia svoju frustráciu na vašom nábytku.
Playlist Smooth FM obsahoval aj skladby s priemerným tempom, ktoré sa najviac približovalo tlkotu srdca psa (9,6/10). Výskum totiž naznačuje, že psy najlepšie reagujú na hudbu s BPM (údery za minútu) podobným ich vlastnej srdcovej frekvencii – okolo 60-160 BPM v závislosti od plemena. To napodobňuje pocit relaxu, ktorý šteniatka vnínmajú od tlkotu srdca svojej matky, keď sa k nim túlia.
Na druhom mieste je BBC Radio 1 s celkovým skóre 6,7/10. Stanica získava perfektných 10/10 za rôznorodosť žánrov, ktoré hrá za deň, spolu s dobrým skóre za priemerné tempo svojho playlistu (7,3/10) a nízke energetické skóre (2,9/10). Zvyšnú päťku tvoria Heart 80s (6,2/10), Kiss FM (5,8/10) a Magic Soul (5,7/10) – všetky majú v tejto nezvyčajnej štúdii nadpriemerné skóre.
Podľa Anny Webb, expertky na správanie psov a moderátorky podcastu A Dog’s Life, „nechávať zapnuté rádio, keď odídete od svojho psa, je dobrý zvyk. Poskytuje im sluchovú stimuláciu na boj s nudou a znecitlivuje ich na to, aby sa cítili osamote a nešťastní. Neustály hluk rádia filtruje vonkajšie podnety, ktoré by mohli spôsobiť, že váš pes začne štekať alebo sa začne znepokojovať. Nezabudnite si pustiť rádio aj keď ste doma, aby váš pes našiel útechu v hudbe a nespájal si ju len s tým, že odchádzate,“ hovorí Anna.
Podľa Karlieny Heyrman z e-shopu Pets at Home, musíte dbať aj na hlasitosť rádia. „Psy majú oveľa lepší sluch ako my, preto nastavte tichšiu hlasitosť ako keby sme počúvali my ľudia. Je tiež dôležité pamätať na to, že psy sú spoločenské zvieratá a väčšina z nich má silné puto so svojím pánom, takže je pochopiteľné, že môžu mať problém keď zostanú sami. Následnú nudu si môžu vybíjať napríklad žuvaním vašej pohovky alebo roztrhaním koberca, aby spálili energiu. Preto by ste im aj popri rádiovej hudbe mali poskytnúť ďalšie stimulácie vo forme rôznych hračiek a pochúťok, ktorými zaháňajú nudu keď ste vonku.“
Štúdia tiež odhaľuje, že majitelia psov by si mali dvakrát rozmyslieť, kým si zapnú Radio X (2,4/10), Planet Rock (2,6/10), Virgin Radio (2,7/10) a Absolute Classic Rock (tiež 2,7/10), ktoré v štúdii dopadli pre psov najhoršie. Melódie týchto rozhlasových staníc obsahovali vysoké tempá presahujúce tlkot srdca psa v rámci rovnakého žánru (väčšinou rock) a mali vysokú energiu, ktorá mohla vyvolať úzkosť.
Čo myslíte, ako by tento nevšedný výskum dopadol medzi slovenskými rádiami?