Diskusia k článku SRo: Vysielanie do zahraničia sa vracia na krátke vlny
velmi rozumne veci tu su pisane, poviem vam toľko, ta šuštibudka na fm je otras, ja som uplne prestal počuvať radia na fmm, nemienim zapasiť s antenou alebo ked nenaladim čo chcem tak mi radio ruši nejaka fm stanica ktora je v každom meste a počuvať zapadnarske melodie odmietam! je to už ako kurz angličtiny!! radšej si zapnem francuzske radio na am vlnach v noci a cez den ladim KV. na koniec len poviem, slovenske radia nestoja ani za fajku dymu!!!
No to by som chcel vidieť človeka, ktorý si kúpi DRM prijímač za cca 8 - 9 litrov (aspoň tu v Čechách) kvôli AM vysielaniu.
vysielanie na KV/SV/DV bude po zavedeni digitalneho DRM systemu ovela lacnejsie a kvalitnejsie/stereo fm kvalita/,dokonca je mozne na jednej frekvencii vysielat duplicitne analog/digital (digitalny multiplex stanic)
otazka: preco neponechat vysielanie (kym nie je spustene DRM) na KV len pre krajiny s malou moznostou pripojenia na internet (Argentina,Rusko) ??
dakujem za odpoved!
Myslim si,ze myslienka,ktoru vyslovil PALO,je skutocne dobra.Bolo by celkom dobre,ak by Slovenska Republika dohola zmluvne s lokalnymi radiami v Euroep vysielanie v urcitych casoch s slovenskom jazyku,co je ale pravdepodobne dost obtiazne.Vysielanie na KV je velmi dolezite pre SR.Nie sme jedina krajina,ktora siri,alebo sirila vysielanie v rodnom,ci cudzich jazykoch do zahranicia.Ja osobne pocuvam na kratkych vlnach vysielanie mnohych zahranicnych stanic{Cina,USA,Ceska Republika,Madarsko,atd}a nemyslim si,ze internet a satelit su dostupne pre kazdeho.K pocuvaniu KV vam postaci male radio s KV vlnami,dve tuskove batreky,alebo adapter,ktore si mozete dat do ruksaku,alebo vacku.Pocitac,ci satelit nemozete nosit zo sebou vsade.Je to sice vymozenost modernej doby a skutocne velmi velka vyhoda,ale nezabudajme,ze nie vsade je pristup k tymto prostriedkom.Kratkovlnne vysielanie nezanikne,ako tvrdia mnohy,ale urcite sa udrzi este vela rokov.Som privrzencom vysielania na rozhlasovych vlnach a nemyslim si,ze je to zastaraly sposob komunikacie,ci vysielania..Vsetko je to len o peniazoch.
Nie kazdy ma pristup k Internet-u, aj ked sa tento stale rozsiruje. Napokon pocuvanie radia na AM rozsahoch je podstatne operativnejsie ako Internet, aj ked rozne handheld zariadenia s pripojenim na Internet cez GPRS/EDGE/UMTS mozu toto v buducnosti zmenit.
AM rozsahy budu opat velmi zaujimave po zavedeni DRM. Uz sa na to tesim.
Osobne si myslím, že vysielanie do zahraničia je už v pasé. Keď som bol pracovne v Ríme v rokoch 1993 - 2004 tak som do roku 1999 žhavil rádio na KV aby som si naladil vysielanie zo SRo alebo ČRo do zahraničia a bol trošku v obraze, čo sa deje doma. Od roku 2000 som mal každodenný prístup k internetu a tak som správy z domova nachádzal tam, potom už išlo aj vysielanie na internte a na KV som aj zabudol...
Pred 10 rokmi si v USA si prenajimalo kratkovlnne vysielace niekolko europskych stanic (terajsiu situaciu nepoznam). Konkretne si spominam na Radio Austria International. Na vysileanie pouzivali nizsie rozsahy, myslim, ze 41m.
súhlasím s Vladom PD a díky.Takto to robia v slovinsku na SV 918kHz.Vysiela tam RADIO SLOVENIJA 1.PROGRAM a večer o 22.30 sa vysielajú krátke správy v AJ a NJ.Dá sa to v pohode naladiť aj u nás a v celej Európe.Tým by sa ušetrilo na KV vysielaní.A v zámorí sa dá predsa prenajať vysielací čas na niektorej z miest. resp.regiobn.staníc,kde by sa niekoľkominútoivý blok mohol odvysialť.Takto to funguje v USA,KANADE aj Austrálii.A myslím si,že to nebol problén ani v Argentíne,kde je relatívne početná slov.komunita.
podiel [%] celkovej počúvanosti
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň