Diskusia k článku Martin Lengyel: Frekvencie Rádia Jazz nevrátim. O Rádio Mária budem bojovať ďalej
Dnes som zapol rádio v aute ako vždy počas cesty do práce.
A dnešný pondelok si zapamätám ako " čierny pondelok".
Akusticky nepríjemný hlas kazateľa z poza vysvieteného oltára ma vrátil do čias ktorý opísal Umberto Ego v bestsellery "Meno ruže".
Myslím že viac dodať ozaj netreba.
Od 24.1.2020 opäť vysiela v Nitre Rádio Jazz na frekvencii 104,1 MHz ale tentokrát s takým mini výkonom, že okrem sídliska Klokočina kde je vysielač sa inde v meste nedá prijímať.
Od 10.1.2020 Rádio Jazz v Nitre 104,1 MHz opäť vypnuté. Bolo zapnuté presne po predchádzajúcej odmlke pred mesiacom 10.12.2019. Takže sme sme si ho užili iba mesiac..
aj keď mi občas rádio jazz svojím dookola opakujúcim sa repertoárom lezie na city predsa by mi chýbalo lebo ja to na Slovensku takto hudobne zamerané rádio jediné ...
T Nie ak mám oči plné plaču. Rádio jazz som počúval každý deň, bola to pre mňa jediná počúvateľná stanica. Srdce mi krváca, keď jazz končí. Na Slovensku je to tak, keď je jeden dobrý projekt, musíme ho zlikvidovať! Nie je náhodou za tým klekirálna loby????????
pan Lengyel aj Bystricu opravte minulý týždeň šumílo mi písal peťo takacs a už ide tam alebo nie napíšte mi tu do zajtra rána ako dnes aj viacerých ľudí.
Od 10.12.2019 opäť vysiela v Nitre Rádio Jazz na frekvencii 104,1 MHz. Vďaka
Mna by skor zaujimalo, kto, kedy a ako sa ide zaoberat nefunkcnymi vysielacmi v tejto sieti. Aktualne uz nejaky ten "piatok" nefunguju Banská Bystrica a Nitra - hned 2 krajske mesta. Bude to riesit este vedenie radia Jazz (p. Lengyel), alebo sa pocka na noveho cloveka z radia Maria, alebo...? Pri sucasnom trende odoberania nefunkcnych frekvencii Radou pre vysielanie a retransmisiu je len otazkou casu, kedy niekto poda podnet a v oboch mestach pride siet o svoje frekvencie.
PS: Redakcia Radia.sk - kedze mate kontakty s p. Lengyelom, mohli by ste mu posunut tuto otazku. Diky
"3. novembra 2004 sa tento okruh SRo premenoval na Rádio_FM a podstatne zmenil aj svoj formát."
https://sk.wikipedia.org/wiki/R ádio_FM
"Tie čísla okolo 5% málo keď už bolo pretransformovane na dnešný formát ale ešte nebolo premenovane"
- my (neregistrovaný, 217.31.45.xxx) včera 11:06
2. vlna 2002
obdobie zberu dát29.04.2002 - 18.08.2002
https://www.radia.sk/pocuvanost/mml-tgi/vlny/2002-…
1. SRo Rádio Slovensko ... 26,10 %
2. SRo Rock FM Rádio ...... 10,40 %
3. Rádio Okey ..................... 8,30 %
4. Fun Rádio ........................ 7,40 %
*
http://www.testiq.sk/
<70 Mentálne nespôsobilý
Si slepy alebo len hlupy?
Das link a napriek tomu napises taku somarinu? Vidim ze naozaj len trollis a diskusia s tebou je strata casu, akekolvek data si interpretujes tak ako sa ti to hodi, bez ohladu na to co v nich realne je.
ROCK FM bolo do r. 2003 neprekonatelne! Ani FUN ho NIKDY nepredbehlo.
Situaciu zmenila az zmena formatu na Fetak_FM.
Plne s tebou súhlasím v mojom okolí chcú ľudia počúvať nielen hudbu ale aj kvalitné relácie čo majú ľuďom čo povedať
1. Vidis, velmi spravne, ta prva veta naozaj bol len tvoj nazor (viera). Vidis ze to ide ked sa chce.
2. nepochopil si, skus sa zamysliet.
3. to nijak nevyvracia co som napisal.
Zvysok uz bol len tvoj klasicky styl:
1) Je to len Tvoj nazor (viera). "Stačí si pozrieť aká je celková počúvanosť staníc dnes a pred 30 rokmi." - Boris
2) Takze kedy zacnu stupat predaje motyk, kociarov, korzetov, CB CRT televizorov...?
3) Retromania tu este NIKDY predtym v historii ludstva nebola. Jej priciny sice este len budu musiet byt sociologicky skumane, ale vnimavi ludia ich prinajmensom tusia.
KATOLICKA "LOGIKA" Ta k poznaniu neprivedie.
;-)
1. veta je nezmysel.
2. lebo dosiahli nejake dno
3. retromania s kvalitou nemusi mat nic spolocne
Ludia co dens znovu zacali kupovat platne nemaju v 95+ % vybavu na ktorej by mohli pocut rozdiel oproti CD, velka vecasina by nepocula rozdiel ani medzi platnou a 256+ kbps streamom. Ja som fanusik platni, ale kupujem si veci ktore na CD / stream sluzbach velmi nie su.
Preco pocuvanost "modernych" radii s ich "modernizaciou" klesa?
Preco STUPAJU PREDAJE VINYLU A KAZIET?
Preco je tu historicky bezprecedentna RETROMANIA?
ZEBY LUDIA (POSLUCHACI) TUZILI PO NAVRATE KVALITY?
Hm... ;-)
*
To s "formatmi" je taka otazna a osemetna zalezitost. SK legislativa ziadne "formaty" nepozna - vedel si?
Taktiez, ako vnimas SLOBODU? BOLSEVICKY?
Cize otvorime eter sukromnikom, ale potom im budeme rozkazovat, ako so svojou "slobodou" maju nakladat?
Isteze, nedovolit uplny moralny marazmus - vulgarizmy a pod. Treba vsak rozlisovat medzi REGULACIOU a RIADENIM (ako uz povedal niekto mudrejsi predo mnou)!
Preco vsak na SK nie je regulovana - postihovana SKRYTA REKLAMA (anti)hudby?
https://en.wikipedia.org/wiki/Payola
A preco nie je uplatnovany JAZYKOVY ZAKON? Ved tym ozratym a sfetovanym "moderatorom" je rozumiet coraz menej!
Tak napr. vcera pidla TA3 v Presove vybuchol "BARÁK". Kde je dohlad?
Zabudnite už na to, že staré dobré Rock FM, Funradio, Twist, RMC a podobné rádiá sa niekedy vrátia späť a budú úspešné. Je to nezmysel, doba sa radikálne zmenila, rádiá už dávno nie sú hlavným zdrojom hudby a noviniek. Väčšine ľudí slúžia len ako kulisa v práci, alebo pri presúvaní autom. Stačí si pozrieť aká je celková počúvanosť staníc dnes a pred 30 rokmi. Tomu sa prispôsobujú aj stanice, či už rotáciami, znižovaním nákladov, alebo združením pod väčšie mediálne skupiny.
Čo sa týka zmeny formátov, tak si nemyslím, že je v poriadku, že stanica si môže meniť názov a radikálne aj obsah vysielania a formát podľa toho, ako sa majiteľ vyspí. Dostal licenciu a frekvencie na základe určitých podmienok, ktoré mu schválila Rada pre vysielanie. A nakoniec spustí niečo iné, alebo formát po mesiaci zmení. Je to fér voči ostatným žiadateľom?
Nebavme sa o hudbe aj keď rock fm málo určite kvalitnejší výber hudby ako dnešné rádiá napr. Z portfólia JT dúfam že nie si ich človek a nebudeš ich obhajovať ale to isté aj funko alebo E2 úplný odpad ide tú hlavne o relácie ktoré malo Rfm antikvariat hitparáda americká twenty five ktorá mimochodom aj s pôvodným moderator funguje dodnes atď. Nerozprávaj že chceme viac to možno len ty chces väčšina ľudí z môjho okolia by rada počúvala takýto formát a nie sračky čo sa nedajú počúvať preto to riešim počúvaním českých staníc kde je situácia úplne iná a fungujú na podobnom princípe ako RFm !!!
Tie čísla okolo 5% málo keď už bolo pretransformovane na dnešný formát ale ešte nebolo premenovane za tým stali ľudia ktorý presadzovali zrušenie rock fm pretože to bola veľká konkurencia pre súkromných vysielateľov viedol ho Forgac a išlo to práve preto dole vodou! Takže také reči si nechaj pre seba a rádio fm najväčší odpad v éteri !!!!
Rock FM malo v 2. 1/2 90. rokov dost nudny playlist - aj to mu "pomohlo" s pocuvanostou. Co/kto za tym stal/o, tazko povedat. Aj ponuka novych prichadzajucich radii, samozrejme - napr. "stare" Fun mu dost posluchacov "odcerpalo".
Rock FM vsak malo obsah nastaveny na kvalitu - to v komercnom sektore ponukal malokto (RMC, Twist?); dnes uz nikto.
3 % vydavat za uspech, a 5 % za neuspech... hm. :-)
"Nedostupnost" zapadnej hudby za "totaca" je mytom - uz v 60. rokoch mladeznici v CSSR nahravali na kotucakoch TESLA vysielanie RADIA LUXEMBOURG (MW AM).
Aj statny rozhlas CSSR mal nejaku kvotu zapadnej hudby povolenu - Pozor, zakruta! z nej vraj cerpala znacnu cast.
V prihranicnych oblastiach boli navyse dostupne zapadonemecke a rakuske stanice - na JZ Slovenska velmi oblubenym bolo ORF Hitradio Ö3.
A prave stale trvajuci uspech Ö3 (v Rakusku) je dokazom toho, ze aj verejnopravne CHR/AC radio ma svoje miesto v eteri. I ked uplnym standardom vo svete, ani Europe to nie je - Rakusania su v tomto vynimkou aj v TV (pozri ORF eins).
Zaujimavostou je, ze Radio CD International s liberalizaciou R trhu v Rakusku ukoncilo cinnost a jeho spoluzakladatel Gotthard Rieger sa vratil k moderovaniu - v ORF Radio Niederösterreich (v roku 2010, po 50-rocnej praxi, vraj odisiel do penzie).
"Dali sa počúvať" preto, že v prvej polovici 90. rokoch bolo kvantum neopočúvanej zahraničnej hudby. Tá sa až do 90./91. roku u nás hrala minimálne, preto ľudia rádiá počúvali. Navyše, iné možnosti vtedy ešte neexistovali, nerátajúc MTV. Funko malo spočiatku pokrytie len z Kamzíka na západnom Slovensku, preto celoplošné Rock FM bolo úplnou senzáciou a počúvala ho polovica národa. Koncom roka 1992 a neskôr začali vznikať regionálky - DCA, Forte, Tatry, Flash, Frontinus, RMC, Twist, Family, N atď., ktoré výrazne znížili počúvanosť RFM. Silní hráči ako Forte, DCA, N či Flash mali počúvanosť neraz nad 100 tis., čo dnes nedosahujú ani multiregionálky.
Mimochodom, vtedy mali rádiá tiež playlisty s istou rotáciou, nehrali sa na formáty a hrali veľa hudby takej, ktorú si žiadali poslucháči - v dnešnom ponímaní guľáš. Výber hudby teda nie je zásadne odlišný, výrazne sa však zvýšili naše nároky - a v tom je problém. Vtedy veľmi na výber nebolo, dnes je dostupný nespočet staníc a žánrov. Porovnaj si to s autom - vtedy sme spokojní a šťastní jazdili na Škodovkách 120, Žigulákoch či Daciách, no akonáhle sa na trhu objavili Fordy, VW, Peugeoty, Renaulty, Nissany atď., ľudia si začali vyberať... A zrazu im skromná výbava nestačila... Posaď sa dnes do Favorita a skús niekoho presvedčiť, že je lepší, než premiérovaná Octavia IV. Svet sa vyvíja a vyvíja sa i mediálny svet a to, že sa nám vždy ten smer nepáči, je logické.
Pozri si historiu počuvanosti ešte starého Rock FM, ktora bola na začiatku rádia 30,70 % a na jeho konci 5,36 %. Za 11 rokov malo rádio skoro šesť krát menej poslucháčov. To radio by malo dnes asi rovnake čisla v počuvanosti ako ma Devín. Naopak _FM svoju počúvanosť za 15 rokov zdvojnásobilo, na dnešných 3,04% a verím, že keby má lepšie pokrytie, tak je čislo počuvanosti ešte lepšie. _FMko je jednoznačne najzaujimavejší a najprogresivnejší okruh z pomedzi všetkých rádiových okruhov RTVS..
Myslim že nemáš úplne pravdu v prvom rade sa tie rádiá dali počúvať a keby rock fm niekto úmyselne nezlikvidoval a nenahradil tým strašným rádiom fm tak je doteraz jednotka v počúvanosti aj v susednom Česku vedú v počúvanosti rádiá ktoré hrajú prevažne českú hudbu z mix zahraničnej z 80-90 a 00 rokov a u nás škoda hovoriť nedá sa počúvať ani jedno rádio buď hrajú odpad dookola to isté alebo sú to len samohrajky ako všetci
podiel [%] celkovej počúvanosti
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň