Diskusia k téme Vlny MW a LW
pokial sa nezmenil vyzarovaci diagram vychod-zapad, tak by to minimalne vecer a v noci nemusel byt problem. V noci to velmi slusne hra az po Holandsko. Ale zase zalezi na antene, s malym ferritom v tranzistoraku Signal 402 to asi nebude to prave :-)
Jaké máte zkušenosti s příjmem této frekvence v oblasti Vysokých Tater, Bardejov, Michalovce a Čierna nad Tisou po snížení výkonu na 50 kWh? Děkuji za odpověď.
Veru je skoda ze znizili vykon DV vysielaca 270 kHz
Tiež v čase svojej najväčšej slávy hrala veľmi ďaleko.
Vysielač Topolná Uherské Hradiště bude mať dnes odstávku medzi 08:00 a 18:00.
A ešte by som sa Vás rád opýtal na príjem Českého rozhlasu, konkrétne stanice Radiožurnál v Košiciach. Čo som to tu čítal, tak vraj po znížení výkonu je problém ich naladiť. Ako to je s naladením v Košiciach? Pretože napríklad ČRo- Dvojku na stredných vlnách tu v Košiciach naladím v celkom dobrej kvalite i na tzv. šnúrku. Ďakujem za odpovede :)
Pravdepodobne niečo lacnejšie už nebude, že? :) Predsa len to rádio nebudem používať stále
Ahojte, vedeli by ste mi doporučiť nejaké rádio, ktoré by dokázalo prijímať ako stredné, tak aj dlhé vlny? Najlepšie také, ktoré sa predáva aj na Slovensku. Ďakujem za tipy :)
Trocha investície do kúpy jedného z týchto rádií vás určite príjemne prekvapí výsledným príjmom na pásmach SV, MV ale aj LV.
Podobne aj rádiá Sangean (ATS 909X) či Degen DE 1103 ale aj Etón (predtým Grundig) G6 či G8.
Budete prekvapení, kto všetko ešte vysiela na týchto pásmach okrem notoricky známeho RCI či rádia Romania Internatuonal.
a ked si ju zapnes v nedelu popoludni, budes pocut aj slovencinu a cestinu
Včera, ale aj dnes sa mi podarilo naladiť na MW 630 kHz rumunské rádio SRR Radio Timişoara. Išlo to aj v počúvateľnej kvalite a ešte keď som vypol v noci router, NTB a PC tak to išlo ešte lepšie. Ide to aj cez deň. Miesto ladenia: Košice, sídlisko Darg. Hrdinov v klasickom vežiaku na 6. poschodí. Anténa žiadna, iba klasická "šnúra".
kazdopadne, frekvenci 1215 kHz si pekne proskenuji. Ale, jsem skeptik. To co jsi posouchal byla patrne jen meteorologicka fluktuace
Nevim co bych za to dal, kdybych ja mel takovouto moznost v me lokalite. Jiz nekolik mesicu (let?) o neco takoveho usiluji. Jako uprk z neposlouchatelneho SK eteru. Nasel jsem akorat Radio CHina International na MW a SW, nicmene, kvalita je dost mizerna a coz je horsi, vysilani je casove limitovano, pote prejdou z engl., do mandarinstiny.. a porad stehuji frekvence
Minulý týden jsem jednoho rána cestou do práce náhodně přepnul autorádio na střední vlny. Měl jsem tam naladěnou frekvenci 1215 kHz, na níž jsem týden dva předtím po letech naladil významnou britskou rozhlasovou stanici Absolute Radio. Věděl jsem, že toto rádio lze v České republice naladit a před takovými patnácti roky jsem tak občas učinil (tehdy ještě šlo o Virgin Radio), ale pozornost měly jiné stanice a jiné rozsahy než starosvětské střední vlny, takže jsem na Virgin respektive Absolute téměř zapomněl. Autorádio mi ho nedávno naladilo a tak jsem si řekl, že si ho na těch dvacet minut cesty do zaměstnání poslechnu. Absolute Radio jsem poslouchal ráno mezi sedmou a osmou a pak ještě jednou při návratu domů po sedmnácté hodině.
Překvapilo mě, že signál na kmitočtu 1215 kHz byl i přes značnou vzdálenost od Velké Británie docela použitelný. Střední vlny jsou charakteristické celkově menší srozumitelností zejména mluveného slova, což je při poslechu v relativně hlučném prostředí automobilu o to větší problém. Přesto jsem víceméně rozuměl mluvenému slovu, které je v případě Absolute založeno na vydatné porci reklamních spotů a v současnosti i vánočně rozjařených proslovech moderátorů. Hudebně lze rádio zařadit do pop-rocku, ale o něco inteligentnějšího, než běžně dokážou nabídnout česká rádia. Na Absolute uslyšíte něco z RockZone 105,9, Radia Beat, ale i Expres FM a Radia 1. V každém případě je poslech britské stanice a ještě k tomu na AM frekvenci v autě v Praze na Jižní spojce nevšedním zážitkem a velmi raritní aktivitou. ( http://www.oviradio.cz )
Krystalky som kedysi skusal. Na svoju dobu krasna hracka. V Bratislave v 70-tych rokoch hrala uplne bez problemu. Niekedy tak hlasno, ze ma zvuk zo sluchadiel zobudil. Hrala hlavne Regina, do ktorej sa vsak miesal aspon jeden slabsi signal. Vtedy v Bratislave fungovalo niekolko dost silnych strednovlnnych vysielacov. Dalsi krok bol prijimac, ktory vyuzival VF energiu miestnych vysielacov aj na prijem uplne inych, vzdialenym vysielacov. Fungoval celkom dobre a dal sa rozumne ladit.
Raz sa mi bastrngovanim s cievkami podari zachytit nejaku nemecky hovoriacu stanicu. Ani neviem, ci to bolo SV alebo KV. Hrala uplne cisto a dokopy sa do nej nemiesali miestne stanice.
Krystalku som skusal aj v Rajeckych Tepliciach, ale tam absolutne nefungovala. SV vysielac Horky mal bud prilis maly vyziareny vykon alebo nebol vhodne umiestneny (za kopcom). V Ziline to mozno fungovalo, neviem. Signal na beznych SV radiach bol dost silny, tam absolutne nebol problem.
Preca sa az tak razantne zlikvidovali stredovlnne vysielace ???
aspon keby Bansku Bystricu a dva synchrony po jednom pre vychodoslovensky a zapadoslovensky kraj nechali v prevadzke.
Neda sa s tym nieco urobit ?? Pamatam si na krystalku, prvy reflekny a neskor suprheterodynovy prijimac. |Ako s tym na VKV??, Je to hodne tazsie spravit VKV radio ako na SV.
Podla mna zasa jeden bod co sa vzal prec pri vychove mladych
Vdaka za precitanie
na MW to nie je najhorsie (respektive - nevybocuje z bezneho ferrit priemeru).. ostatne pasma su naozaj na prd
Thompsony su len na olkrasu.Mam s nimi zle skusenosti..a je jedno ci to bolo ciste radio alebo radiomagnetofon.A to plati pre vsetky rozsahy.FM pasmo dokonca horsie ako sumitka z Mileticky ci ineho cinskeho trhu.Thompsonom sa vseobecne vyhybam ako u kompov ASUSom
Za socializmu sme posúvali Hviezdu, neskôr Československo, dnes tam vysiela Český Rozhlas 1 Radiožurnál. Frekvencia na DV sa však už čoskoro umlčí http://www.radiotv.cz/p_radio/cesky-rozhlas-vypne-…
Mne cez deň ide 153 (Antena satelor) 162 (France Inter) 177 (DLF) 207 (DLF) 225 (Jedynka) a 270 (ĆRo 1)
V noci pribuda 171 (Radiokanal Kavkaz -1800km), nemecká Europa 1 na 183kHz, francúzske RMC info na 216kHz, luxemburské RTL na 234kHz a bulharský Horizont na 261kHz
Sangean ATS 909X, anténa teleskop
Chytané vnútri
Chorvátsky Grob
na 225 kHz to ide krasne. ale nove radia s LW maju mizernu citlivost, ten rozsah je tam vacsinou len na okrasu. ja mam teraz digitalneho thomsona a PR nechytim poriadne ani vecer ci v noci. pritom ked si pustim v holandsku polozene web sdr radio, tak to reve na plne pecky.
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň