Diskusia k téme T-DAB alebo DRM?
To DAB/DAB+ sa ešte nezačalo testovať asi, čo ? Maďari už majú 3 vysielače (DAB+) v BP s 13-mi rádiami (MR1-Kossuth, MR2-Petőfi, MR3-Bartók, Magyar Katolikus Rádió, Swiss Pop, Swiss Jazz, Swiss Classic, Gazdasági Rádió, Sláger Rádió, radiocafé 98.6, Klubrádió, Danubius Rádió, Juventus Rádió), od decemra spúšťajú DAB+ oficiálne a i s ďalšími vysielačmi. http://tinyurl.com/ykntj8k
Kodek MP2 (aka Musicam) je kodek stavany na poskytnutie vynikajucej kvality pri 192kbit/s, pri 256kbit/s je prakticky nerozpoznatelny od originalu. Kodeky ako MP3, AAC a pod. su stavane na vyssiu kvalitu pri nizsich bitovych rychlostiach. Pustat MP2 na 128bkit/s je zvratenost, neviem, ako to musi zniet. Tam je naozaj lepsie pouzit MP3 alebo AAC. Pri 256kbit/s je vsak MP2 bezkonkurecne najlepsi. MP3 je nadizajnovany s ohladom na nizsie bitove rychlosti takym sposobom, ze kvalitu MP2 nedosiahne ani max. datovom toku 320kbit/s. Takze DAB jednoducho potapa sucasna snaha za kazdu cenu setrit, povodny standard ma stale svoje opodstatnenie. Je to skoda, niektore narocnejsie stanice mohli zostat v DAB. DRM je vynikajuca technologia, ale je urcena do podstatne tazsich podmienok a aj ocakavania na kvalitu su tym padom ine.
Jednoznačne DRM!/v članku je jasne vysvetlene prečo/
Sorry za chyby, pisal so to tychlo, spravne ten odkaz je:
http://www.digitalradiotech.co. uk/index.htm
Podla mna - jedine DRM.
Uz sa chysta rozsirenie DRM pasma z dnesnych do 30 MHz AM pasma az do 120 Mhz FM pasma, sirka kanala 50-100 KHz, co okrem ineho bude znamenat asi zdvo-trojnasobenie moznych radii v takom istom frekvencnom pasme a ked este uvazuju o pasme do 120 Mhz,moznosti sa rozsiria o 12 MHz, tzn. pri sirke pasma 100 Khz o 120 dalsich moznych frekvencii pre radia.
Ako to uz bolo napisane, DAB je neperspektivne:
- drahe pre vysielatelov - podlas prieskumov v Britani asi 2-3 krat drahsie, ako FM
- zastaraly kodek MP2 - nakvalitu porovnatelnu so 128 kbit MP3 trena pri MP2 datovy tok 192 az 256 kbit, co pri sirke pasma jedneho multiplevu 1150 Kbit znamena 4 az 6 radii na multiplex
- v Britanii ich vysiela viac s mensim datovym tokom - znamena to HORSIU kvalitu, ako obycajne analogove FM radio (naproti tomu DRM pouziva kodek AAC+, takze pouziva datovy tok 32-64 kbit na tu istu kvalitu - mimochodom, tento kodek chcu pouzit na novy system DAB+)
- vo Finsku uz aj vypli DAB system ako neperspektivny, Svedsko stoplo rozvoj, podobne Australia, 5 najvacsich francuzskych vysielatelov odmietlo DAB a skusaju alternativy
- drahe DAB prijimace - okolo 50-170 libier, cize 3000,- az 9000,-je to drahsie, ako digitalna televizia DVB-T
- Kenwood a tusim Clarion uz opustili trh autoradii DAB
- energeticka narocnost DAB prijimacov - vydrz baterii prenosnych DAB prijimacov je len okolo 8 hodin!!!!
viacej na velmi zaujimavej stranke pre tych, co hovoria anglicky:
http://www.digitalradio tech.co.uk/index.htm
O tom co a kedy sa zacne u nas budovat,rozhodnu vysielatelia a nezda sa mi, ze by mali eminetny zaujem o digitalne vysielanie a pochybujem, ze by o tom este nepoculi.
no ty si ma uplne prekukol asi by som sa mal nad sebou vazne zamysliet ach jaj .. :o) trosku sa skludni kamarat..
DRM je vynikajuca vec. DV, SV, KV su velmi prakticke rozhlasove pasma, na ktorych sa vsak neda zabezpecit kvalita vyhovujuca dnesnym narokom a preto ich vyuzitie pomaly klesa. Tento trend ma prave zvratit DRM, ktore na tieto rozsahy prinasa kvalitu bliziacu sa VKV vysielaniu. Ale pri uplne inom pokryti.
nie je doležité čo píšeš a čo chceš, ale ako sa ti pozdávajú nové sposoby vysielania, kde vidíš ich uplatnenie, aké máš s nimi skúsenosti.Tu to nie je o chcení a "chcaní". Tvoje pokračovanie v diskusii vyžaduje osvojenie si základov o sposobe rozhlasového vysielania v jednotlivých frekvenčných pásmach a prínose samostatného digitálneho rozhlasového vysielania pre poslucháčov.
ja nevravim ze nechcem dab alebo drm ale vravim ze nechcem aby zrusili mw sw lw nex vysielaju vsetky chapes..
Mne je jasné, že pokrok sa nedá zastaviť, ja len pochybujem o perspektíve zavedenia T-DAB. Je to veľmi kontroverzný systém, skúsenosti s tým majú aj na západe. Prečo by mal štát nasilu presádzať neperspektívny systém, ktorý sa za ďalších 10 rokov bude meniť, ako pri MPEG2 a MPEG4? Radšej treba ešte raz všetky možnosti zvážiť a vybrať najlepšie možné riešenie.
Mal som možnosť vyskúšať príjem DAB vo Viedni, sú tam síce tri vysielače, ale signál vo vnútri budovy stále vypadával, bolo treba chodiť po miestnosti a hľadať dobrý signál, pričom prijímač mal externú anténu. DAB by malo význam v prípade, že SRo by bol schopný spustiť nové špecializované okruhy a medzi súkromnými vysielateľmi by bola ochota vstúpiť do tohoto systému. Taktiež by sa muselo rátať s vybudovaním oveľa hustejšej siete vysielačov,, podobne ako pri GSM.
ako Boris a Majak písali ľudia, keď sa pretláčalo vysielanie na VKV. Dnes si títo dedkovia ani nezapamatali prečo tak urobili. Senilita je pekná v starobe, ale čo hľadá u Vás v takom mladom veku?
Žeby bolo vysielanie T-DAB až takým pokrokom? Podľa mňa by to neprinieslo nič výnimočné. Vybudovanie hustej siete, ktorá by pokryla celé Slovensko by bolo veľmi nákladné, otázna by bola finančná návratnosť. Pochybujem, že by súčasný vysielatelia mali záujem investovať do niečoho tak pochybného, čo pre nich nebude žiadnym prínosom. Navyše by sa ani programová ponuka neskvalitnila, pretože tento trh je už nasýtený a nové rádio by sotva v DAB prerazilo. Ďalším problémom by bolo rozšírenie príjímačov, ktoré su dnes drahé a bežný poslucháč nemá záujem investovať do nejakého ďalšieho zariadenia, ak na hocijakú "šunku" za pár stoviek chytá 10 staníc a počúva možno dve.
Takisto nejaké ďalšie doplnkové služby nie sú pre konzervatívneho Slováka zaujímavé. DAB už krachol na ovela väčšom rozhlasovom trhu, akým je Švédsko, takže analóg tu bude ešte veľmi dlho.
podla mna je digital radio mondiale dobra kravina! tie pasma ako LW, SW, MW boli vymyslene na to, aby boli take, ako su. tak nex nikto nevymysla s dajakym digitalnym vysielanim, uplne kraviny, nomalne nex to ostane tak ako to je, a kto chce digitalne, nex si kupi satelit alebo dajake ine dab zariadenie
Moj nazor: V DRM by mal prednostne vysielat SRo, ktory by tak mohol zaviest dalsie okruhy urcene minoritnym posluchacom, napr. cisto jazzove radio, radio iba s klasickou hudbou bez roznych inscenacii a inych relacii, ktore by mali ostat len na Devine, talk radio, atd.
T-DAB by bol podla mna vhodny pre komercnych broadcasterov...
pokrok nezastavíš. To, že ti hrajú do úška čo asi by si chcel počuť, je pekné, ale pre vysieľateľov drahé. O peniaze tu ide v prvom rade.Nové vysielacie systémy zlacnia náklady na vysielanie a umožnia nové služby.
mozno by som doplnil :"a je vobec potrebne zacat nieco taketo budovat ?"
čo považujete za perspektívnejší druh rozhlasového výsielania? Ktorý by sa mal začať budovať na Slovensku? T-DAB pre vnútroslovenské vysielanie? DRM pre šírenie slovenského vysielania do zahraničia? Stačilo by na Slovensku vysielať len v DRM?
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň