Diskusia k téme /Ne/pokrytie signálom SLOVENSKÉHO ROZHLASU - 1, 2, 3, 4.
VTM-Věda-technika-mládeži-vychád zalv Prahe
Skratka VTM bol aký názov časopisu, čo to VTM znamenalo?
Nemáte náhodou niekto knihu (názov neviem), ale existuje, lebo raz niekto na diskusii radiotv.sk písal, že v nejakej knihe našiel mapu asi z roku 1972, kde boli všetky Stockholm-61 kanály aj s ERP - boli tam napr. Nové Zámky 33. kanál/300 kW. Nemáte niekto takúto mapu a zoznam originál kanálov ST-61 s ERP prípadne i VKV?
Jo, tie stranky som kedysi pozeral. Pamatam si to na zaklade toho 100-tisoveho platu Zagorovej. :)
Jakes, to bol politik, na akeho sa dnes nikto nechyta. :D:D
Pre D.K.
Tá spomínaná publikácia z roku 1988 sa volá: 20 rokov Správy radiokomunikácií Bratislava. Potom boli rôzne TV a FM zoznamy v knihách ako Antény pro příjem rozhlasu a televize, Stavíme jednoduché pŕijímače pro VKV, ČS rozhlasové a televízní přijímače, Naše televízní vysílače... alebo aj v časopisoch Stereo & Video, Rozhlas a televízia, nemecký časopis Reflexion a DX-ácke ročné prehľady od roku 1995. Ale všade sú uvedené rôzne (nepresné) alebo odlišné údaje.
Pre Roberta:
Časopis amatérske rádio - červený - modrý vyšiel komplet na CD v .pdf. Niekto to aj nahodil na net, ale potom to stiahli. Tam bolo tiež info o vysielačoch a frekvenciách, hlavne 80. roky a začiatok 90. rokov.
Pre PALO z Čadce:
Môžem sa spýtať koľko máš rokov. Tipujem cca 30 :o) Trafil som sa?
Ešte nejaké info, hlavne o frekvenciách VKV I od 1960 roku do 1999 aj o TV z 1956 nájdete v histórii:
http://www.power.szm.com/historia.htm - tam si preklikajte 7 podstránok s duchaplným podmazom Jakeša :o)
Pak jsou staré-historické AR dobrou volbou. Jinak, cituji jednoho známého:
"Doporučuji: Sehnat někde v knihovnách kompletní ročníky časopisů Telekomunikace a PTT Revue, nebo alespoň obsahy jednotlivých ročníků. Tam vycházely články, že jsem za bolševika slintal, protože to, co bych se tehdy bál vyfotit, tak ve veřejně přístupném časopisu bylo normálně nafoceno včetně podrobného popisu."
Řeč je o ČSSR vysílačích, AM,FM,TV.
Pak existuje ještě knížka o Slovenskej správe radiokomunikácí (nebo spojov, ted nevim přesně) vydaná 1988, tam jsou taky zajímavé věci.
Spravil som si malu resers. VTM nedavno zaniklo alebo je v procese zaniku. Na nete je k dispozicii rocink 2009, ziadne archivy, toboz nejake starsie oskenovane rocniky, som zatial nenasiel.
ABC je na tom cosi lepsie, na nete je archiv od r. 1999. Zmienku o starsich rocnikoch som zatial nenasiel.
Snazime sa zmapovat situaciu za komunistickej diktatury. Inak aj novsie info je zaujimave, takze diky za odkaz. Myslim, ze orientacii vacsiny diskutujucich by velmi pomohol zoznam vsetkych frekvencii pouzivanych za celu historiu vysielania na VKV a to, kym a v akom obdobi boli pouzivane.
"ale nakolko si pamatam, "verejnymi" vysielacmi sa tam osobitne nezaoberali"
Chlapi, o vysílačích prohledejte po knihovnách časopis Telekomunikácie z 90.roků... minimálně vím o jednom čísle 1996 kde popisují rekonstrukci vysílače Kráľova hoľa.
to veru neviem....ani neviem ci este vychadzaju.Viem ze vychadza ABC, ale to uz je ine zameranie
Nevies, co z tych peridik, ktore spominas, je k dispozicii v elektronickej podobe? Kedysi som sledoval a odoberal hlavne Amaterske Radio a Sdelovaci techniku. Tie casopisy, som len prilezitostne drzal v ruke, ale nikdy som ich pravidelne neodoberal. Bolo by zaujimave sa k nim dostat a prelistovat. Urcite by sa dalo vykopat vselico z historie. Amaterske radio je k dispozicii, kedysi ponukali nejake CD a povaluje sa to kade tade po torrentoch a Rapidshare. Aj som si to stiahol. asi niekedy venujem cas nejakemu prelistovaniu, ale nakolko si pamatam, "verejnymi" vysielacmi sa tam osobitne nezaoberali, aspon si nepamatam.
Tie info o vzájomnom šírení okruhov v oboch častiach ČSSR boli uverejnené v niekoľkých periodikách tej doby:Technické noviny,VTM a ABC.
Vltava a Praha išli v Čadci na OIRT veľmi dobre z Ostravy a aj teraz idú dobre vysielače Ostrava a ValMez.Ináč z Kamzíka sme tu určitúdobu mali na CCIR FUNRADIO(vtedy som prvýkrát bol mimo, že som chytil francúzsku stanicu-akurát bolo nočné vysielanie a TWIST-aj tu som ho naladil v noci, pamätám že to bol preberaný program VOA).Kamzík sa tu dal naladiť len na sídliskách, ktoré sú na kopci na vyšších poschodiach dokonca aj na teleskop-tak som mal aj ja.Išlo len mono,niekedy mierne zašumené a v noci býval signál lepší ako cez deň.Podobne sme mali rakúske OE3 a NO2.
Slovensky rozhlas nasekal kopec "digitalnych" okruhov (ktore inac vitam), ale osobne by som skor uvital poriadok v regionalnom vysielani a opatovne vyclenenie Radia Bratislava. To by bol podstatne vacsi prinos.
Inak to info od Teba, ze za ery CSSR planovali sirit aj narodne okruhy na celom uzemi, je zaujimave. Osobne by som Vltavu a Prahu bol velmi uvital aj na Slovensku. Tieto okruhy som dokazal pocuvat aj v BA/ZA, ale len na kvalitnych tuneroch a vyssich poschodiach. U kamarata na prizemi si tieto okruhy ani neskrtli. Paradoxne, neskor sa stali nedostupne - Prahu nahradila Regina a po prechode na CCIR sa v BA dostali do kolizie s Kamzikom ("genialny" GE84). Nejaku dobu este sli cez bratislavksu UPC (Radiozurnal a Vltava). Nakoniec to vyriesil az internet, resp. satelit.
by mala pomerne veľkú šancu na úspech, pretože tu celkom dobre funguje Frontinus, ktorý ju tak nepriamo aj supluje.Je tam síce hudobný miš-maš(od ľudoviek po tanečné), ale sú tam aj rozhovory a relácie s politikmi či osobnosťami regiónu atd....takže aspoň tu na S a SZ by bola počúvanosť.Plus profesionalita moderátorov....
Must carry vztahujuce sa na radia je nieco, o com tu uz davno basnim. Pokial sa ma prelomit hegemonia uz nevyhovujuceho FM, toto je prvy krok, ktory sa da spravit a ktory by nemusle stat az take peniaze. Ludia na Slovensku nie su zvyknuti pocuvat radio cez kablove rozvody, ale to je zase vecou toho, ze o tejto moznosti velka vacsina ani nevie. Ak by sa cez kablovy rozvod dala prijimat slusna ponuka, ludia by si na to rychlo zvykli. Okrem slovenskeho rozhlasu by tam mali byt aj hlavne stanice z okolitych statov, ako tomu bolo kedysi v bratislavskej UPC. Ponuka bola tak solidna, ze som si dal kablovku len kvoli radiam, aj ked som televizor nemal. Avsak od urciteho momentu ponuku vobec nerozsirovali a nakoniec zrusili vsetky zahranicne radia s tym, ze to aj tak nikto nepocuva. A nedavno vydali vyhlasenia, ze to idu odstavit uplne. Je to zacarovany kruh - kablovky to nechcu prevadzkovat, lebo to nikto nepouziva, ale ludia to nepouzivaju, lebo o tom nevedia, pripadne kvoli tomu, ze tam dokopy nie je, kedze kablovky to nechcu prevadzkovat. Povinne sirenie 8-9 okruhov SRo by to vsak mohlo zlomit.
Medzi uplne samostatnou Reginou a regionalnym studiom s odpojovakmi od nejakej "nadradenej" Reginy nie je az taky rozdiel. V kazdom pripade v Ziline alebo Nitre o Slovensky rozhlas clovek nezakopne. Asi tam maju nejakeho spravodajcu alebo nejake spolupracujuce subjekty, ktore im nahlasuju, co sa tam zomelie, ale to je asi vsetko. Nie je mozne zavolat niekoho do studia na rozhovor (kedze to studiu neexistuje), nie je mozne spravit ziadnu kontaktnu relaciu a pod. V Ziline vnimam Slovensky rozhlas ako vzdialene celostatne medium ato, ze je nejake regionalne studiu v Banskej Bystrici, pod ktore Zilina akoze spada, na tomto pocite vela nezmeni.
jednoducho na slovensku skusenot mam a v rusku nie rusko uz nie je to co bolo kedysi
pokrytie a obsah programu je nieco ine nemam skusenosti zo zmetkom v rusku vasci zmatok je na slovensku
Quido, mas pocit, ze kazda, co i o kusok ina tema, ako je v nadpise, sa ma riesit samostatne? Nezartuj, to by tu bolo milion tem a chaos ako v Rusku!
Len nas nechaj vyjadrovat nase myslienky a premyslaj radsej nad tym oddelovanim svojich myslienok v prispevkoch ;-)
Keby bolo podla mna, bolo by tu LEN tolko tem, kolko je radii, + niekolko najdolezitejsich vedlajsich tem (frekvencie, vysielace, dvb, a pod).
vsetkym vam ktori tu pisete mimo temy
To komu adresujes tieto vyzvy, ty URL encoded UTF-8 misung?
zalozte si inu temu alebo vam ju zalozim ja
no veru, neviem z ktorého mesiaca to je a ani číslo.Mám to len vystrihnuté z toho časopisu.Časopis Rozhlas bol týždeník.
A ten zoznam vysielačov E+M z časopisu Rozhlas z roku 1989 bola z ktorého mesiaca? Nie je to tam uvedené?, Pripadne, ktore číslo časopisu to bolo a bol to týždenník alebo dvojtýždenník?
aj tak sa da.....npr. v Cesku aj ked vznikli vacsinou samostatne regionalne studia: npr.Olomouc,Pardubice,Jihlava-niekto re sa stali len (neviem presne ako to nazvat) pobockou: npr:CRo Zlin, ktory je velmi prepojeny na Brno,Karlove Vary na Plzen a donedavna aj Liberec na Usti n./L.
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň