Diskusia k téme /Ne/pokrytie signálom SLOVENSKÉHO ROZHLASU - 1, 2, 3, 4.
Chlapci, porovnavat sa v ponuke radii s Nemeckom, ktore ma 82 mil. duší je trochu mimo. Jasne, strukturovo ano, no realizaciou nie. Specializovane okruhy jedine cez net, inak u nas nemaju sancu... A s nazorom ne/vhodnosti vysielacov Kralova hola ale aj V. Javorina, Sitno a pri realizacii Reginy PO, ZA a NR aj Sucha hora, Dubnik a pod. sa da len suhlasit. Na druhej strane zamenit siet Reginy a _FM by bolo pre posluchacov Reginy nespravodlive...
Osobne si myslim, ze by kludne stacili Reginy BA, BB a KE s podporou studii v krajskych mestach.
myslim ze tu vsetci odbocujete od temy
áno, aj ja tvrdím že tá KLASIKA má svoje miesto.Nemám nič proti.Za ideálene riešenie by som považoval, keby kábloví operátori museli okrem TV vysielania prevádzkovať aj rozhlas.Tam by mohli byť všetky okruhy SRo v rámci tzv.must carry.Npr. v Holandsku a Belgicku každý káb.operátor okrem Tv programov ponúka aj rozhlas.A npr.RAdio 10 Gold takto opustilo AM(na FM nevysiela vobec) aide len cez sat a kabel v celom NL.
penetrácia satelitov sa u nás síce zvýšila, ale nie je dostatočne vysoká.
Súhlasím s tvrdením, že najlepšie rozdelenie bolo do roku 1960 6 krajov.Lenže vtedy bolo okolo 90 okresov,takže okresov by som dal ešte menej ako je teraz.Ale kraje by boli OK.
Mať Bratislavu a Reginu zvlášť by bol veľký luxus(financie a zaplnenosť FM spektra)-snáď forma Bratislavy s odpojovákmi regionálneho vysielania(7-11 a 14-18) by bola celkom rozumná. Za najväčší prúser považujem zrušenie spravodajsko-informačnej stanice bez náhrady po rozdelení ČSFR.studia v Nitre,Ziline a Presove určite treba.Takto postupili aj v CZ.Tam má ale REGINA spoločný nočný program-a celkom dobrý(mám možnosť počúvať Reginu Ostrava a Reginu Olomouc)
Zlučovať Devín a _FM by bol krok vedľa pre obe strany.V Poľsku je npr. aj súkromná stanica s klasickou hudbou RMF-Clasic na FM v najväčších poľských mestách a postupne sa snažia dobudovať si sieť(Je to špecializovaná stanica komerčnej celoplošky RMF-FM; okrem toho majú aj RMF-MAXX s tanečnou hudbou pre mladých).No samotní Poliaci boli pobúrení vyhlásením jedného z programových šéfov Poľského rozhlasu, keď dával poľskej Dwójke(obdoba DEVÍNa) RMF-CLASIC za príklad.Pretože neposkytuje ten komfort , ktorý ponúka PR.Údajne je to len automat s klasickou hudbou bez popisu programu atd...
Radio bratislava de facto existuje, ale vzhladom na ten chaos po rozdeleni CSFR je rozdelene medzi dva okruhy Radio Slovensko a Regina (spojene vysielanie). Takto zivori aj spravodajsky orkuh, aj regionalne vysielanie. Jedno aj druhe je velmi potrebne. Upadok regionalneho vysielania dokazuje aj to, ze sa jeho typickych funkcii chytaju sukromne radia, napr. zilinsky Frontinus vysiela pozdravy jubilantom a tato relacia je vraj velmi popularna. Uz roky tu pisem, ze davno mala byt Regina Zilina. Dokonca zmienky o tomto mal vo svojej koncepcii aj Machaj, ked kandidoval na riaditela SRo. Akurat ten chcel zlucovat Devina a _FM alebo nieco take, co bolo uplne uletene.
Podla mojho nazoru najjednoduchsia cesta by bola v prvej faze Radio Slovensko previest na 24-hodinove spravodajske vysielanie a "obsah ala Regina" presunut do spojeneho vysielania Reginy, ktore by sa malo premenovat na Radio Bratislava a v druhej faze postupne dobudovat regionalne vysielanie pod znackou Regina striktne organizovane podla krajov, ktore by v urcitych lokalitach dostalo aj samostatne kmitoctove pridely, aby mohlo vysielat paralelne s Radio Bratislava. Niektore vysielace Reginy, napr. Kralova Hola su nevhodne na regionalne vysielanie, takze tieto by dalej vysielali spolocne vysielanie Radio Bratislava a na regionalne vysielanie by sa dobudovali nizkovykonne vysielace v mestach. Na tento ucel boli idealne SV, ktore by sa mohli opat nasadit vo forme DRM, ale na to nie je zatial dobra vola.
Regionalne vysielanie v sucasnej okriplenej podobe by bolo len "priveskom"Radia Bratislava, ale postupom casu by sa jeho objem zvacsoval a dobudovali by sa minimalne studia v Nitre, Ziline a Presove. Osobne neuznavam sucasne uzmenospravne clenenie, za ideal povazujem stav do r. 1960 so 6 krajmi.
Tiez som za nazor,ako pisal Pe3k-od 6 do 18 Patria,od 18 do 6 International-do zahranicia.Aj tak na FM nejde 24h Patria-na satelite neviem presne,aj ked mam tu moznost,nespomenul som si vypocut to.V nemecku ale kazde radio Kultur-aj ked to vsade nie je tento nazov-vysiela svoj program,teda tych Devinov je tam akoze viac.Napr.BR-Klassik,HR 2,NDR Kultur,MDR Klassik,ale je tam i FIGARO,a prave Klassik prebera program-niektory-cez den a hlavne v noci z Figara,SR2-Kulturradio...atd.Klassik radio tam je celoplosne,ale zaujimave,pretoze co som mal moznost pocut,tak i informacne,samozrejme co sa tyka hudby tak sama klasika-takze fakt zaujimavo koncipovane radio.Nevysielalo nahodou kedysi Klassik Radio i na MW-niekde v okoli 600Khz?Ak ano,bolo to toto nemecke?V Rakusku Klassik Radio nie je,iba ak tak OE 1-prvy program verejnopravneho rozhlasu.
Ja ani nikde netvrdim, ze by Klasika mala byt v FM. Je to predsa len dost specializovany program. Ale svoje miesto ma. Fanusik popu si mozu sovj styl vypocut prakticky kedykolvek a kdekolvek a man vyber zo spusty radii. Avsak milovnik vaznej hudby dosial mal minimum moznosti. Radio Devin ako Kulturradio predsa lne musi venovat priestor aj inym veciam ako vazne hudbe. Prave tuto medzeru zaplna Klasika. V CR uz niekolko rokvo funguje D-Dur. Suhlasim s tym, ze je to nadstandard, a ze sa na to zmohla dokonca taka institucia ako SRo, ale svoje miesto ma.
Devin a Klasika-ono vyzerá to na papieri dobre a aj možno v reáli, ak to niekto počúva cez sat. TAkéto delenie v Európe si môže dovoliť veľké verejnoprávne médium-v tomto prípade jednotlivé spolkové krajiny Nemecka či Francúzsko.Ale ani bohatšie krajiny(Dánsko,Nórsko či Švédsko) to nemajú takto rozdelené a v pozemnom vysielaní majú stanicu podobnú nášmu DEVÍNu.
Palo: Presne tak, Toto riesenie bolo uz pouzite z nudze v najtemnejsich dobach rozhlasu. :(
Pe3k: Devin aj Klasika maju svoje miesto. Pozri sa na nemecky verejnopravny rozhlas. Devin je Kulturradio a Klasika je Klassikradio. Ja dost caso pocuvam Klasiku; jedina jej nevyhoda je opakovanie programovych blokov, neviem, z akeho dovodu. Niekedy tam vsak idu vynikajuce veci vcitane slovenskej modernej vaznej hudby. To je jedna z mala veci, ktore IMHO v tomto Felvideku za nieco stoja.
Naco mat Devin i Klasiku? Regina si zasluzi byt samostatny okruh... Tiez moc nevidim miesto pre tu Bratislavu - ved na to by bola 1. a 3. - Regina... Naco to komplikovat?! To uz skor zlucit Patriu a International a tiez sa mi zda trochu zbytocna Melodia... Sme moc mala krajina na take rozsafne vysielanie :-))
Tak ten Devín na striedačke s Regínou tu už chvíľu bol v polovici 90.rokov,ale niekam to neviedlo.
Jednoznačne by to na okruhoch SRo mali vyprofilovať (už vťera bolo neskoro...):
SRo 1 - Rádiožurnál - informačné rádio (info non-stop 24 h denne)
SRo 2 - Rádio Bratislava - rodinné rádio (zábava, sv. omše, seriály, súťaže)
SRo 3 - Rádio Regina BA/BB/KE - regionálna stanica + Rádio Devín - vážna hudba (v určených časoch)
SRo 4 - Rádio_FM - alternetívna stanica
SRo 5 - Rádio Patria - národnostné vysielanie pre menšiny a etniká
SRo 6 - Rádio Slovak International - vysielanie pre zahraničie
SRo 7 - Rádio Klasika - vážna hudba
SRo 8 - Rádio Litera - poviedky
SRo 9 - Rádio Junior - pre deti a mládež
SRo 10 - Rádio Melódia - hudba, inštrumentálky...
Devín by na Regine mohol vysielať napr. (10 - 12 h) + (14 - 16 h) + (18 - 20 h) + (22 - 06 h). Ide o to, že je obmedzený počet frekvenčných sietí a Devín by už vo VKV nemal, kde vysielať. Prípadne namiesto Devína dať na striadačku s Reginou stanicu Patria a Devín dať na samostatnú pozíciu SRo 5.
A tým, že by mal Devín obmedzený čas na vysielanie vynahrádzalo by sa to SRo 7 + SRo 8 + SRo 10.
SRo 1, 2, 3, 4 - VKV, SAT, DVB-T
SRo 5 - SV, VKV, SAT, DVB-T
SRo 6 - KV, SAT
SRo 7, 8, 9, 10 - SAT, DVB-T
To ma len tak napadlo, nahoďte niečo aj Vy ako si to predstavujete.
A ta tabuľka z časopisu Rozhlas z roku 1989 bola z ktorého mesiaca? Nie je to tam uvedené?, Pripadne, ktore číslo časopisu to bolo a bol to týždenník alebo dvojtýždenník?
E+M začalo koncom roka 1988,potom koncom roka 1990 sa zrušilo bez náhrady.S tým,že Radio Elán pokračovalo na Bratislave od15 do 17.00 a Mikrofórum na Prahe.A meditácie Patricie Tervinovej s relaxačnou hudbou bývali na československu a Vltave.Rock FM začalo samostane a len na Slovensku ako komerčný okruh Slovenského rozhlasu.
bol šírený na samostatných kmitočtoch, v Bratislave to bolo 101,8 MHz. Tento vysielač bol vôbec prvým vysielačom v CCIR v Bratislave. Presný dátum štartu si nepamätám, ale mohlo to byť niekedy v r. 1987, maximálne o rok skôr. Úplne prvým !východným" rádiom v pásme CCIR tu v Bratislave bolo Danubius Radio, ktoré začalo vysielať v lete 1986 na frekvencii 100,5 MHz pre rakúskych turistov na Balatone. Vtedy to bola dosť veľká udalosť, lebo dlhé roky na CCIR bol len rakúsky verejnoprávny rozhlas, ktorý sa veľmi nemenil. Jediná významná udalosť, na ktorú si pamätám, bolo spustenie Blue Danube Radio na 102,5 MHz niekedy koncom 70-tych rokov, čo bolo zároveň aj "prelomenie" hranice 100 MHz. O BDR som tu už zopár razy písal, pre záujemcov o štúdium angličtiny to bol veľký prínos.
Interprogram Radio Praha vysielal len v dopoludňajších hodinách, aspoň na FM. Myslím, že bol šírený aj na 1287 kHz alebo podobnej frekvencii. Zvyšok času vypĺňala Hviezda. Možno niekedy aj Devín, nepamätám presne. Neskôr bola spustená Melódia, čo bol okruh vysielajúci čisto inštrumentálnu hudbu. Doba vysielania bola 17:00 - 24:00. T.j. 101,8 MHz bola dosť všehochuť, počas dňa sa tam vystriedali vlastne 3 okruhy.
E+M začalo neskôr (1989?) na 96,6 MHz. Neviem, ako boli tieto okruhy šírené inde, minimálne Krížava nevysielala nič. Podľa toho, čo píše Paľo, čosi malo byť v BB a KE, ale tam som neskúšal.
Zaujímavé, ako rýchlo po prevrate došlo k likvidácii týchto okruhov. 101,8 MHz bola prevedená na CDI. Osud E+M nepoznám, bol som vtedy v zahraničí. Zaujímalo by mal, či prešlo rovno na Rock FM alebo sa tento okruh vypol a až po nejakej dobe štartovalo Rock FM na zelenej lúke.
práve vysielač v Ostrave a asi aj vo Val.Mez. sú nepriamo príčinou, že sa v Čadci nebudovali ani dokrývače ako to bolo v Námestove a signál SRo je tu taký aký je.Teoreticky sa za hlavnú stanicu považovala Hviezda/Československo.Tuto stanicu sme tu mali na DV vo veľmi dobrej kvalite.Ďalšou prioritnou stanicou bol národný okruh Praha/Bratislava. Bratislavu sme mali na SV priamo v Čadci.Devín a FM vysielanie bolo len ako doplnkové(akože nadštandart).Aj keď FM-OIRT zo Žiliny išlo oveľa lepšie ako teraz CCIR.No mali sme tu ten presah z Ostravy(OIRT a aj CCIR),takže Československo sme mali odtiaľ aj na FM.A namiesto Devína sme mali Vltavu. A aj PRAHA na MW tu išla dobre.Takže teoreticky tu išlo všetko a všetky české a slovenské vysielače v blízkosti hraníc CZ/SK boli koncipované tak,aby vyžarovací diagram vyžaroval aj na druhú stranu-keďže sa neskôr počítalo s tým že české okruhy budú šírené na Slovensku a slovenské v Čechách a na Morave.
Mám to z vystrihnutej tabuľky, ktorá bola v časopise Rozhlas z roku 1989.
101,4 ide v Čadci stále aj teraz, aj keď ten výkon je oveľa silnejší.V Čadci sa teraz dajú naladiť stanice z vysielačov v Ostrave a Val.Mez; na niektorých miestach aj Jeseník
Prijímal som ho na radiomagnetofóne CONDOR s dvomi teleskop.anténami.
Ten zoznam CCIR frekvencií, ktoré šírili E+M stanicu na Slovensku máš z ktorého roku a z akého zdroja - z časopisu Rozhlas a Televízia? A z ktorého roku to je, 1990?
Lebo v roku 1989 bolo E+M ešte len na troch TX-och:
96,6 MHz H Bratislava-Kamzík 10 kW
101,5 MHz H Banská Bystrica-Suchá hora 3 kW
67,16 MHz V Košice-Dubník 2 kW
V roku 1989 vysielalo E+M z TX Košice - Dubník na 67,16 MHz asi až do 31.12.1990, kedy E+M zaniklo. Alebo na 71,82 MHz to presunuli ešte počas roku 1990? Inak s E+M vysielal/striedal sa aj Interprogram Radio Praha a išlo to Stereo.
A inak, je zaujímavé, že ste 101,4 MHz E+M z Ostravy prijímali až v Čadci, lebo tam bol ERP len nejakých 50 Watt !
Este za sociku začalo v roku 1988 vysielanie mládežníckeho okruhu E+M na FM CCIR.Tu v Čadci sme ho mali na frekvencii 101.4MHz z vysielača Ostrava(dnes je tam ČRo1), na Slovensku ho šírili vysielače Bratislava 96.6;B.Bystrica 101.5;B.Štiavnica 102.6 a Košice 100.3&71.82 MHz+ na AM Prešov 1071 a Snina 864kHz-na AM sa to striedalo s národnostným vysielaním.
A v polovivi rokov 80. bolo spustené Radio Melódia striedané s Interprogramom Praha tiež na CCIR(pre cudzincov). As príjmačmi by problém nebol,kedysi sa vyrábali aj v Tesle Bratislava a SONY či PHILIPS ich produkujú v obmedzenom množstve doteraz.
da sa v dnesnej dobe kupit autoradio s oirt na vychode sa mi zide
To by bolo vybalo jedno z najlepsich rozhodnuti, ake mohli urobit. Aj ked by to mozno sposobovalo urcite komplikacie s dostupnostou radioprijimacov, ale urcite bynejake boli byvalik k dispozicii, ked este za sociku kadejaki "zapadnari" vyrabali dualne prijimace.
OIRT malo celu radu vyhod. Rusenie bolo podstatne mensie, aj sirenie nizsich frekvencii bolo lepsie. A v pripade potreby by sa bolo dalo este zahustit, miesta tam bolo dost. Aj ked nie zdaleka na uroven dnesneho CCIR.
V byvalej CSSR fungovali 3 celoplosne siete, ktore valili z vysielacov o vykonoch 60/30 kW. Miestami boli 10 kW dokryvace, napr. v Namestove. Tak to mohlo zostat, aj ked urcite dokrytie bolo potrebne, sila signalu nie celkom zodpovedala dnesnym poziadavkam. Ale aj tak vzhladom na maly pocet vysielacov bolo uctyhodne, napr. v Nitre bez problemu isiel Kamzik uplne cisto a ani nebolo potrebne stavat dalsi vysielac.
Prvy okruh v CCIR bolo "polostatne" Rock FM. Tesne na to spustili regionalne vysielanie. Do rozdelenia CSFR bolo k dispozicii 5 okruhov (vcitane Rock FM). Napr. z Krizavy Regina valila na 103,5 MHz, ak si spravne pamatam. V BA sa, myslim, pustila 99,3 MHz, ale nie som si uplne isty.
Po rozdeleni prisla ta hroza. Najprv zrusene Radia Ceskoslovensko bez nahrady. Na OIRT namiesto toho prislo regionalne vysielanie, ktore vlastne bolo duplicitne na OIRT aj CCIR. Neskor bolo regionalne vysielanie (docasne) zlucene s Radio Devin. Po tomto bol definitivne vypnuty jeden z okruhov na OIRT. Obdobie 93-96 povazujem za temnu eru rozhlasu. Ktora dodnes pretrvava v podobe hybridu Radio Slovensko. Aspon regionalne vysielanie obnovili a postupne spustili v CCIR stvrtu celoplosnu siet, aj ked to pokrytie je velmi derave.
začiatkom rokov 90. sa chvíľu predpokladalo, že štátny/verejnoprávny rozhlas zostane na FM-OIRT a komerčky budú zaplňovať FM-CCIR
no, na to sme prišli cca. pred 10 rokmi, že to bola hlúposť.Podobne v Česku.Ono začiatkom rokov 90.tu bola totálna finančná mizéria a vo veľkej naivite sa verilo, že trh všetko vyrieši.Keďže kadým rokom klesala produkcia s dvojcifernými percentami.Na úroveň roka 1989 sme sa dostali až okolo roku 2001.Preto sa uvažovalo len s okruhmi ČEsko-Slovensko,Praha/Bratislava s regionál.odpojovákmi a Devín/Vltava.
S tými ženevami na západe máš pravdu,ale ešte začiatkom rokov 80. aj tam bol len verejnoprávny rozhlas.Súkromné stanice boli len v Británii,Monaku,Andore a Luxembursku.V Holandsku a Fínsku mohli byť súkromné len lokálky.Vtedy npr. francúzske komerčné celoplošky vysielali na LW a MW z vysielačov v LUX,AND a MON.
Komerčné vysielanie ako také tam začalo viacmenej v rokoch cca.1987/88.
Ale taká kecacia stanica by na silnej AM nitrianskej freq. ísť mohla.Aspoň SRo1+vysielanie do zahraničia.Ako to majú Slovinci na AM 918kHz
Najlepsie, ze zaciatkom 90-tych rokov SRo "hrdo" vyhlasoval, ze mu stacia 3 celoplosne siete. Ked sa vzpamatal, bolo uz neskoro. Takto to potom aj vyzera.
Stale sa mi najviac paci nemecky system, kde vsetky zenevy okupuje verejnopravny rozhlas a sukromnici si koordinuju vlastne nizkovykonne vysielace. SRo by mohol mat 5-6 veloplosnych sieti na Zenevach, napr. SRo 1 Radio Slovensko, SRo2 Radio Bratislava, SRo3 Radio Devin, SRo4 Radio_FM, SRo5 Radio Regina a pripadne SRo6 Radio Patria. Okrem toho na AM by mohla bezat nejaka "kecacia" stanica. Snivam nie? :D
Si uvedomte, ze zname _FM ma pri solidnom pokryti "tragicku" pocuvanost a to efemko pozna takmer kazdy. O existencii 7. - 9. programu vie iba nepatrna cast populacie a rovnako minimum ludi by si ich naladilo. Navyse by cast ludi prebrali Devinu. Je teda utopia cakat, ze SRo bude vytvarat aktivity, smerujuce k teerestrialu pre tuto trojicku programov. Nehovoriac o financnej nudzi, ktora panuje vo verejnopravnych mediach.
A naco vytvarat novu siet, ked nie su riadne dokoncene sucasne?!
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň