Za nelegálne sprostredkovanie signálu kódovanej televízie a rozhlasu bude hroziť pokuta od 500 tisíc do dvoch miliónov korún. Slovensko je dnes v pripájaní káblovej televízie "na čierno" na vrchole európskeho rebríčka.
Slovenská obchodná inšpekcia bude môcť "pirátom" pokutu uložiť do dvoch rokov od spáchania tohto správneho deliktu, najneskôr však do štyroch rokov odo dňa, kedy bol spáchaný. Vyplýva to z Návrhu zákona o ochrane niektorých rozhlasových programových služieb a televíznych programových služieb a služieb informačnej spoločnosti, ktorým sa na najbližšom zasadaní bude zaoberať vláda. Prijatie zákona je súrne aj preto, že Slovenskej republike hrozí proces pre porušenie Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva. Prevziať túto európsku smernicu malo totiž Slovensko už pred vstupom do únie. Aj niektorí dodávatelia zahraničných TV programov naznačili, že ak im kvôli našej legislatíve netrestajúcej čiernych odberateľov budú straty stúpať, o slovenský trh stratia záujem.
Nový zákon, ktorý má vstúpiť do platnosti okamžite po schválení, má ochrániť hlavne zakódované rozhlasové a televízne vysielanie. Na ich prijímanie totiž treba mať nielen individuálne povolenie poskytovateľa, ale za nich treba aj zaplatiť. Zákon preto zakazuje vyrábať, dovážať, predávať, prenajímať, prechovávať a šíriť nepovolené zariadenia, ktoré umožňujú prístup k službe. Zakazuje sa inštalácia, údržba takýchto zariadení ako aj šírenie reklamy o nepovolených zariadeniach.
"Na čierno" sú na Slovensku pripojené celé spoločenstvá vlastníkov bytov, ktorí tak chcú ušetriť. Pirátski poskytovatelia televíznych služieb sa k signálu sa dostávajú zásahmi do vysielacích zariadení, ako sú domové skrinky, potom do domácností inštalujú pirátske antény a dekodéry. Kradnutie signálu káblovej, ale i bezdrôtovej televízie spôsobuje podľa Asociácie prevádzkovateľov káblovej televízie [APKT] operátorom ročné straty v hodnote 431 miliónov korún. Veľkým magnetom pre káblových pirátov je napríklad filmový kanál HBO. Okrem toho štát prichádza o 82.6 milióna Sk na daňových únikoch a držitelia autorských práv o 42 miliónov korún. Pri káblovke je pirátsky pripojených asi 10 percent oproti 620 tisícom platiacich zákazníkov. Pri bezdrôtovom MMDS systéme dosahuje počet nelegálnych príjemcov trojnásobok až sedemnásobok riadne platiacich zákazníkov, ktorých je 60 tisíc.
a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho
písomného súhlasu TASR výslovne zakázané.