Rozhlasová rada dnes večer skončila vypočúvanie šiestich kandidátov na generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu. Rada od rána vypočula ex-riaditeľa SRo a súčasného pracovníka ministerstva kultúry Jaroslava Rezníka, riaditeľa Okresného bytového družstva v Poprade Mariána Troppa, hovorcu ministra zdravotníctva a bývalého šéfredaktora prvého okruhu SRo - Rádia Slovensko Karola Farkašovského. Popoludní svoj projekt riadenia a rozvoja SRo na roky 2006 až 2010 predstavila súčasná štatutárka a ekonomická riaditeľka SRo Hilda Gajdošová, dlhoročný rozhlasový pracovník, redaktor Roľníckych novín a manažér Ján Nemec a technik a manažér Roland Keťko. Rada v stredu vypočuje posledného z kandidátov Ľuboša Machaja a následne začne voliť nového riaditeľa SRo. Z druhej voľby šéfa verejnoprávneho rozhlasu stiahol svoju kandidatúru bývalý riaditeľ STV Milan Materák.
Poobedňajšie prezentácie projektov účastníkov druhej voľby generálneho riaditeľa SRo otvorilo vystúpenie štatutárky a ekonomickej riaditeľky SRo Hildy Gajdošovej. Hlavným cieľom jej rozsiahleho projektu je okrem zabezpečenia vyrovnaného rozpočtu rozhlasu aj zvýšenie počúvanosti a dôveryhodnosti rozhlasu. Ak by ju rada zvolila do čela rozhlasu, chcela by napríklad omladiť poslucháčov Rádia Slovensko a pritiahnuť viac ľudí od 29 do 45 rokov. V súčasnosti je priemerný vek poslucháčov prvého okruhu SRo - Rádia Slovensko, ale aj ďalších okruhov 50 rokov, čo podľa Gajdošovej treba zmeniť. Urobila by tiež opatrenia na zvýšenie počúvanosti Rádia_ FM, ktoré by podľa nej malo byť viac hitové. Zamerala by sa aj na väčšiu informovanosť o programe Rádia Devín a zatraktívnila by aj program regionálneho Rádia Regina a maďarského Rádia Patria či internetového rádia Inet.
Dlhoročný rozhlasový pracovník, novinár a v súčasnosti manažér Ján Nemec prezentoval rade projekt s názvom Rozhlas je len jeden. Nemec v ňom neuvažuje o zrušení piatich okruhov SRo a venuje sa najmä sprehľadneniu a racionalizácii činností rozhlasu a jeho pracovníkov. Nemec by tiež rád oslovil väčšiu skupinu poslucháčov, medzi iným aj s nižším ako vysokoškolským vzdelaním. Navrhuje zaviesť viac publicistiky a investigatívnej žurnalistiky na Rádio Slovensko, viac by vyťažil umeleckých tvorcov na Rádiu Devín a Rádio FM by zmenil na hudobno - športové rádio. Zo športov by malo Rádio FM venovať priestor aj alternatívnym a rekreačným, v hudbe publicistike. Za podstatné považuje aj vyjasnenie financovania rádia Slovakia International. Ak by štát na vysielanie rozhlasu do zahraničia nechcel prispievať, uvažoval by o jeho presune na internet. Internetové rádio Inet by sa malo viac zviditeľniť a venovať deťom a mládeži do 24 rokov. O hudbe by podľa Jána Nemca mal rozhodovať externý tím hudobných dramaturgov. Do rozhlasu by tiež rád zaviedol moderné postupy z reklamy a manažmentu a personálne pravidlá založené na schopnostiach. Nemec uvažuje aj o zmene názvov okruhov SRo, Rádio Slovensko by premenoval na Rozhlas a Rádio FM na Rádio Fit alebo Hit.
Ako šiesty dnes pred Rozhlasovú radu predstúpil Roland Keťko z Komárna, ktorý sa zúčastnil aj na prvej voľbe. Ako riaditeľ SRo by urobil z verejnoprávneho rozhlasu symbol napredovania a prosperity Slovenska. Považuje sa totiž za tvorivého človeka, vizionára a organizátora, čo by mal podľa neho spĺňať aj šéf SRo. Vyrovnané hospodárenie by malo zabezpečiť jeho päť postulátov - príspevky od štátu, koncesionárske poplatky, predaj reklamy, speňaženie vlastnej tvorby a prostriedky z Európskej únie.
O generálnom riaditeľovi rozhoduje 15-členná Rozhlasová rada po neúspešnej prvej voľbe už druhýkrát. Ak na prvom hlasovaní nezíska ani jeden z uchádzačov aspoň desať hlasov, do druhého kola voľby postúpi každý, kto získa aspoň tri hlasy. Rozhlas nemá riaditeľa od 7. októbra a vedie ho H. Gajdošová a programový riaditeľ Vladimír Puchala. V prvej októbrovej voľbe získal najviac, osem hlasov Ľuboš Machaj, na zvolenie mu chýbali dva hlasy.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.