Úplne sám bude na najvyššie položenom televíznom vysielači v strednej Európe, na Kráľovej holi, tráviť Vianoce technik Jozef Králik. Aj keď najväčšie sviatky kresťanov dávajú poväčšine rodiny dohromady, služba v nepretržitých prevádzkach je povinnosť, ktorá výnimky nepozná. Tradičné vianočné "rekvizity" ako stromček či kapusnica však ani na vysokohorskom pracovicku chýbať nebudú.
"Je to po prvýkrát čo na vysielači budem sám," hovorí Jozef. Predtým tu vždy slúžili aspoň traja-štyria technickí pracovníci, redukcia pracovných miest však zasiahla aj takú oblasť akou sú telekomunikácie. Cez Vianoce naviac odíde z vrcholu hory aj tých pár ľudí, ktorí na vysielači robili pravidelné opravy.
[ Vysielač na vrchole Kráľovej hole vybudovali v roku 1960, foto: www.skimountaineering.sk ]
Na takmer 2000 metrov vysokej holi je dnes asi meter snehu a dostať sa tam možno len ratrakom. "Horská cesta k vysielaču je v zime úplne neprejazdná," podotýka Jozef Králik. Snežné vozidlo je preto neustále pripravené v obci Šumiac, aby na kopec prepravilo ľudí, jedlo i potrebný materiál. Niekoľkokilometrová cesta úbočím trvá zhruba jednu hodinu.
Sledovať chod vysielača je pre mužov síce stereotypná práca, záruka šírenia televízneho a rozhlasového signálu však musí byť. "Sú dni, kedy sa skutočne nenudíme a kvôli rýchlej výmene opotrebovaných súčiastok nespíme i niekoľko nocí," pripomína technik Jozef.
[ Na vysokohorskej stanici je vidieť, že nie vždy je tu pekne, foto: klokan.wz.cz ]
Okrem monotónneho zvuku vysielača je v tejto nadmorskej výške častou zvukovou kulisou aj prudký vietor, dosahujúci rýchlosť aj viac ako 100 kilometrov za hodinu. V zime sa na 130-metrovom stožiari s parabolami tvorí námraza, ktorá sa občas odtrhne a s rachotom padá na strechu obslužnej budovy. "Niekedy padne aj stokilogramový kus ľadu a potom je to ako pri zemetrasení," tvrdí Jozef Králik. Keď fúka najsilnejší severák, obsluha často i celé hodiny nemôže von. Brány objektu totiž kvôli náporu vetra nikto neotvorí.
Vianoce na vysielači bývajú väčšinou pokojné. "Stalo sa však už, že sme museli pomáhať zachraňovať turistov, ktorí sa cez sviatky vydali na túru," hovorí Jozef. Naopak, v lete je toto miesto atraktívnym a častým objektom turistických návštev. Kráľova hoľa je totiž výchozím bodom pre najobtiažnejšie nízkotatranské túry. Hostia však do budovy bez ohlásenia nemôžu. "Návštevníci chcú väčšinou vedieť, čo tu robíme, ale informujú sa tiež o turistických trasách," hovorí technik.
[ Pohľad na siluetu Vysokých Tatier zo strechy obslužnej budovy, foto: www.om3kii.sk ]
Ľudia však chodia na Kráľovu hoľu za vidinou nádherného výhľadu. Najkrajšia scenéria býva na jeseň, kedy vidieť na vrcholky pohoria Mátra v Maďarsku, na Vihorlatské vrchy na východnom Slovensku a dokonca na vysielač na Lysej hore v moravských Beskydách. "Keď vidíme kolegov v Čechách, je to veľký sviatok a znak vynikajúceho počasia," hovorí Králik. Pracovisko na Lysej hore je totiž od slovenského vysielača vzdialené takmer 150 kilometrov.
a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho
písomného súhlasu TASR výslovne zakázané.