Spločnosť Rádio Twist vyhrala spor proti Slovenskej republike. Európsky súd pre ľudské práva v utorok vyniesol verdikt, v ktorom dal za pravdu Rádiu Twist, sťažujúcemu sa na porušenie práva poskytovať informácie.
Ako agentúru SITA informoval hovorca ministerstva spravodlivosti SR Michal Jurči, Rádio Twist sa sťažovalo, že Okresný súd v Bánovciach nad Bebravou v marci 1999 a Krajský súd v Žiline vo februári 2000 porušili jeho práva, keď vyhoveli žalobe vtedajšieho štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti Ľubomíra Dobríka na ochranu osobnosti. Rozhodli, že Twist uverejnením nelegálne získanej nahrávky telefonického rozhovoru medzi ním a vtedajším ministrom financií Sergejom Kozlíkom zasiahol do osobnostných práv žalobcu. Nariadili mu, aby sa žalobcovi ospravedlnil a zaviazali ho, aby žalobcovi zaplatil nemajetkovú ujmu 100 000 Sk.
Európsky súd pre ľudské práva [ESĽP] poukázal na to, že inkriminovaná nahrávka obsahovala rozhovor dvoch vysokopostavených verejných činiteľov o mocenskom zápase dvoch skupín s politickým pozadím, ktorí mali záujem na privatizácii Slovenskej poisťovne, a.s. Obsah rozhovoru bol výlučne politického charakteru a netýkal sa súkromnej sféry dotknutých osôb. Spadal teda do oblasti, v ktorej verejný činiteľ požíva menšiu ochranu. Predmet rozhovoru bol okrem toho otázkou všeobecného záujmu. Ďalej súd zdôraznil, že sa nikdy nepreukázalo, že by sťažovateľ alebo jeho zamestnanci boli zodpovední za zhotovenie nelegálnej nahrávky, ktorá im bola údajne poskytnutá anonymne, prípadne že by neboli konali v dobrej viere. Rovnako sa nepreukázalo, že by informácie obsiahnuté v nahrávke boli nepravdivé alebo skreslené, alebo že by osobitne zasiahli do povesti vtedajšieho štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti, ktorý bol neskôr dokonca zvolený za sudcu Ústavného súdu SR.
ESĽP sa domnieva, že sťažovateľ bol v podstate potrestaný za odvysielanie informácií, ktoré nelegálne nahrala iná osoba. "Za týchto okolností dospel k záveru, že sťažovateľ požíval ochranu článku 10 Dohovoru a rozsudky vnútroštátnych súdov a nimi uložené sankcie neboli nevyhnutné v demokratickej spoločnosti," uviedol hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči. Dodal, že keďže si sťažovateľ neuplatnil žiadne nároky na spravodlivé zadosťučinenie, ESĽP nevyniesol v tomto smere žiaden výrok.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.