„Nesmierne nás teší, že sa môžeme opätovne zapojiť do aktivít Svetového dňa rádia a spropagovať tak naše vysielanie nielen doma, ale aj v zahraničí. To, že sa tak deje v predvečer sviatku sv. Valentína dokazuje, ako veľmi milujeme rádio," povedal Ľuboš Machaj, riaditeľ Sekcie programových služieb SRo.
Rádio Slovensko ponúkne rannú a večernú tému o rádiu: „Čo pre vás znamenalo rádio kedysi, čím je dnes a ako vidíte jeho budúcnosť? Čo očakávate od rádia dnes a v čom vidíte hlavné výhody a pridanú hodnotu tohto média? Pýtať sa budeme nielen odborníkov, ale aj našich poslucháčov, ktorí sa môžu do diskusie zapojiť prostredníctvom e-mailov a textových správ," povedal Marcel Hanáček, šéfdramaturg Rádia Slovensko.
O 8.21 h a tiež o 16.47 h uvedieme montáže o histórii rozhlasového vysielania vo svete aj u nás. Pozrieme sa na rôzne podoby Slovenského rozhlasu v priebehu dejín. Zaujímavosti a ukážky z archívov poslucháčom sprostredkujú, ako sa rozhlas vyvíjal, ako znel, ako sa rodili profesionálni redaktori a moderátori.
Rádio Regina o 10.05 h predstaví Našich redaktorov vo svete. Moderátor Igor Haraj bude prostredníctvom telemostu medzi Bratislavou, Banskou Bystricou a Košicami diskutovať s redaktormi RTVS so skúsenosťami z pôsobenia v zahraničných médiách: Andreou Fecikovou, Sylviou Hoffmanovou a Máriou Mikušovou. O 16.00 h uvedieme špeciálne vydanie programu Zahrajte mi túto! Svetovú! Marián Minárik pripravil výber tých najzaujímavejších nahrávok ľudových piesní naprieč krajinami. O 20.00 h v programe Stretnutia navštívime Urszulu Szabadoszovú, výnimočnú umelkyňu, ktorá našla svoje miesto, lásku i prácu v Slovenskom rozhlase v Košiciach.
„Okrem toho v prúdovom autonómnom vysielaní všetkých troch štúdií nazrieme do rozhlasových archívov, navštívime zberateľov rádií, alebo ľudí, pre ktorých je rádio celoživotným priateľom. Taktiež upravíme hudobnú dramaturgiu vysielania, aby reflektovala rôznu národnostnú škálu interpretov populárnej hudby," dodáva Eva Reiselová, šéfdramaturgička Rádia Regina.
Do osláv Svetového dňa rádia sa zapojí aj Rádio Devín. Už v pondelok popoludní odvysielalo reprízu relácie Ľuby Šajdovej – Fiktívne rozhovory, ktorá vznikla k 75. výročiu založenia Slovenského rozhlasu. O prvých vystúpeniach pred mikrofónom, o skúsenostiach v rozhlase prostredníctvom archívnych záznamov hovorili spisovatelia Ľudo Zúbek, Dominik Tatarka, Vladimír Mináč, básnici Ján Kostra, Pavol Horov, Ján Smrek, Andrej Plávka a herečka Hana Meličková. V stredu 13. februára si do Popoludnia na Devíne pozve Marián Lucký Adriána Rajtera. Hovoriť budú o iniciatíve WRD, o význame Európskej vysielacej únie (EBU) a tiež o večernom koncerte Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu (SOSR), ktorý v priamom prenose odvysiela práve Rádio Devín.
Svetový deň rádia môžu poslucháči osláviť aj naživo v rozhlasovej pyramíde na 5. abonentnom koncerte SOSR so začiatkom o 19.00 h. Sólistom večera bude vynikajúci ruský klavirista Denis Kožuchin. Spolu s rozhlasovými symfonikmi pod vedením dirigenta Maria Košika odohrá Rachmaninovov štvrtý klavírny koncert. Zvyšok programu bude patriť skladbám Ladislava Holoubka a Jeana Sibelia. Návštevníci koncertu si okrem iného môžu v Galérii SRo pozrieť stálu expozíciu približujúcu históriu rozhlasového vysielania na Slovensku.
K Svetovému dňu rádia sa pripojí aj Rádio_FM. V prúdovom vysielaní medzi 10.00 a 14.00 h bude Andrej Svitok hovoriť s odborníčkou na mediálnu komunikáciu Vierou Lehoczkou o úlohách dnešného rádia, ale aj o tom, ako sa jeho úloha vyvíjala a menila. Šéfdramaturg Rádia_FM Dušan Vančo povie viac o moderných spôsoboch prenosu, čo môže v súčasnej dobe priniesť terestriálne vysielanie, o možnostiach streamovania vysielania na celom svete, ale aj o tom, ako sa počas svojho fungovania menilo vysielanie Rádia_FM. Popoludní medzi 14.00 a 18.00 h bude Marián Mitaš hovoriť so zástupcami troch internetových rádií RTVS – Rádia Junior, Rádia Klasika a Rádia Litera.
Televízna Dvojka uvedie o 21.00 h dokumentárny film Jaroslava Riháka Rááádio, ktorý vznikol v roku 1996 pri príležitosti 70. výročia Slovenského rozhlasu. Prostredníctvom obrazovej koláže divákom priblíži zákulisie práce v rozhlase i najrôznejšie druhy percepcie tohto všadeprítomného média.