![Svetový deň rádia je tento rok venovaný klimatickým zmenám Svetový deň rádia je tento rok venovaný klimatickým zmenám](/_clanky/obrazky/clanok/5081.jpg?v=3)
13. február bol za Svetový deň rádia vyhlásený v roku 2011 členskými štátmi UNESCO a prijatý Valným zhromaždením OSN v roku 2012 ako medzinárodný deň. Dátum 13. február pritom pripadá na výročie začiatku vysielania rozhlasovej služby Organizácie Spojených Národov v roku 1946.
Cieľom Svetového dňa rádia je osláviť rozhlas ako celosvetové médium, rozvíjať spoluprácu vysielateľov po celom svete, či podporiť prístup k informáciám a slobodu prejavu vo vysielaní. Zároveň je úlohou tohto dňa aj rozvíjať diskusiu o budúcnosti rádia v dnešnom svete digitálnych technológií.
Rádio a klimatické zmeny
V dôsledku neustáleho nárastu negatívnych klimatických vplyvov, ktoré sužujú planétu, ako napríklad fakt, že rok 2024 bol najteplejším zaznamenaným rokom v histórii, rozsiahla devastácia územia spôsobená lesnými požiarmi v Kalifornii alebo veľký vplyv degradácie pôdy na miliardy ľudí, sa dôležitosť správnej komunikácie o klimatických udalostiach stáva čoraz dôležitejšou.
Podľa Parížskej dohody, ak chceme obmedziť globálne otepľovanie planéty na 1,5 °C, emisie skleníkových plynov musia najneskôr v tomto roku dosiahnuť svoj vrchol a potom začať postupne klesať. Rok 2025 je teda rozhodujúci pre riešenie klimatických zmien, preto je aj tohtoročný Svetový deň rádia venovaný „Rádiu a klimatickým zmenám“, aby podporil rozhlasové stanice v informovaní o tomto probléme.