Predseda spolku Klaus Schweighofer na úvod pripomenul, že pre súkromné rádiá v Rakúsku neplatia na rádiovom trhu férové podmineky a rovnaké šance. "Koncesionárske poplatky pre ORF sú použité na obmedzenie súkromného trhu. Výnosy a kvóty sú pre ORF dôležitejšie ako kvalita". Schweighofer poďakoval aj približne 700 pracovníkom rádií za to, že spravili zo súkromného rádia úspešný príbeh.
Christoph Leitl (prezident rakúskej obchodnej komory) prirovnal vzájomnú pozíciu súkromných rádií a ORF ako Dávida a Goliáša. Leitl vyzdvihol aj to, že v Rakúsku pôsobí približne 60 súkromných staníc. "Súkromné rádio prinieslo veľa inovácií a impulzov. Existuje tu súťaž nápadov."
Riaditeľ KRONEHIT rádia Ernst Swoboda položil otázku, aké očakávania a služby majú koncesionári od ORF, keď platia poplatky. Dnes by sme nečakali, že ORF bude ponúkať už to, čo ponúkajú súkromné rádiá a dodal, že "Ö3 je najkomerčnejšie verejnoprávne médium na svete. Neponúka žiadnu pridanú hodnotu pre koncesionára."
Okrem zástupcov súkromných rádií boli medzi pozvanými hosťami aj riaditeľ KommAustria Michael Ogris, riaditeľ ORF Karl Amon, riaditeľ Ö3 Georg Spatt a i. Témy, ktoré odzneli na konferencii, účastníci ďalej preberali v živej debate.
Po skončení okupácie Rakúska v roku 1955 existoval do roku 1998 len monopol ORF. Až od roku 1998 (resp. čiastočne od 1995) začali v Rakúsku vznikať súkromné rádiá. Dovtedy vysielali komerčné stanice zo zahraničia a nekomerčné stanice vysielali ilegálne. Jedno z týchto "nelegálnych" rádií bolo Rádio CD International, ktoré vysielalo od 31. marca 1990 z Bratislavy pre Viedeň a okolie. Štúdio rádia sa nachádzalo v pyramíde Slovenského rozhlasu. Neskôr, v takzvanej druhej ére, už ako Radio CD, vysielalo z vlastného štúdia v nákupnom stredisku Lugner City vo Viedni a odtiaľ dopravovalo signál na vysielač na Kamzíku.